שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בג"ץ דחה את עתירת הליכוד: הכרעת היועמ"ש תפורסם
  שעות לאחר העתירה של מפלגת הליכוד נגד פרסום הכרעת היועץ המשפטי לממשלה - בג"ץ דחה את הבקשה על הסף. השופטים כתבו כי העתירה הוגשה "ברגע האחרון ממש, הרבה מעבר לדקה ה-90'". הליכוד: "מצער שבג"ץ לא מנע מהשמאל התערבות בוטה בבחירות"

   

   

  בג"ץ השיב היום (חמישי) לעתירתה של מפלגת הליכוד נגד פרסום ההכרעה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעניין הסעיפים שבהם יואשם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכפוף לשימוע.

   

  בנימין נתניהו הצהרה בחירות כפר המכביה הליכוד (צילום: רויטרס)
  בנימין נתניהו(צילום: רויטרס)

  הליכוד הצטרף לעתירה של עמותת "הרצליה למען תושביה" ועו"ד יוסי פוקס, אך ראש ההרכב נעם סולברג אמר כי למרות שעמדת המפלגה שהציגה את עצמה כ"נפגעת ישירה ומרכזית" מהחלטת היועמ"ש - הגשתה ברגע האחרון גרמה, בין השאר, לדחייתה.

   

  "ברגיל, אפשר שהיה מקום לדון בשאלת זכות עמידתה של תנועת הליכוד בנדון דידן", כתב סולברג. "זיקתה לאינטרס הנפגע ולסעד המבוקש, רבה יותר לכאורה מזו של העותרים דנן. אולם בנסיבות העניין, דין הבקשה להידחות לנוכח השיהוי הכבד בהגשתה".

   

  השופט הזכיר כי מנדלבליט הודיע כבר בתחילת החודש לעורך דינו של נתניהו, נבות תל-צור, כי אין מניעה לפרסום ההחלטה לפני הבחירות, וכתב: "תחת הגשת עתירה עצמאית מוקדם ככל הניתן, הגישה תנועת הליכוד בקשת הצטרפות 'דחופה' לעתירה קיימת של עותר אשר לגביו כבר נקבע כי הוא נעדר זכות עמידה, וכל זאת ברגע האחרון ממש, הרבה מעבר ל'דקה ה-90'. די בכך כדי לדחות את הבקשה".

   

  השופט נעם סולברג (צילום: אתר בתי המשפט) (צילום: אתר בתי המשפט)
  השופט נעם סולברג(צילום: אתר בתי המשפט)

  מהליכוד נמסר כי "מצער שבג"צ לא מנע מהשמאל התערבות בוטה בבחירות. בג"צ עצמו קבע בזמנו, בעניינו של צחי הנגבי, שיש להימנע מפרסום החלטות יועמ"ש בתקופת בחירות ומתח ביקורת על היועץ המשפטי דאז שעשה זאת. חבל שבג"צ לא הקשיב לבג"צ".

   

  נתניהו עצמו מכונס משעות הבוקר עם יועציו ועורכי דינו, ובשעות האחרונות המפלגה הפיצה סרטון חדש שבו נאמר כי חקירותיו של נתניהו הן ניסיון חיסול פוליטי. נתניהו כזכור קיצר את ביקורו המדיני ברוסיה לצורך ההתייעצויות על אודות הדברים שיאמר הערב כתגובה ראשונה להחלטה של היועמ"ש.

   

  לפי ההערכות, היועץ מנדלבליט יפרסם שהחליט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נתניהו בשלושת תיקי החקירה נגדו. מסתמן כי בתיק 1000 (פרשת המתנות) ובתיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס) יועמד ראש הממשלה לדין על מרמה והפרת אמונים, ואילו בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) הוא יועמד לדין על שוחד. עם זאת, ההכרעה הסופית לאחר סדרת השימועים תתקבל רק ב-2020.

   

  בעתירה של מפלגת הליכוד לבג"ץ נכתב כי פרסום ההכרעה של מנדלבליט עלולה לפגוע בקולות הבוחרים למחנה הימין - ותיחשב כהתערבות במערכת הבחירות. 

   

  מהמפלגה נמסר כי "הודעת היועמ"ש היא תוצאה של לחץ בריוני של השמאל בשלוש השנים האחרונות - שמטרתו להפיל את ממשל הימין ולנצח בבחירות שלא באמצעות הקלפי.

   

  "ייתכן וכתוצאה מפרסום החלטת היועץ תקבלנה מפלגות שהינן חלק מגוש הימין התומך בראש הממשלה פחות מושבים בכנסת,

  וזאת על אף שהחלטה זו עשויה להתהפך ב-180 מעלות כתוצאה מהשימוע שיתקיים רק לאחר הבחירות, אך יהיה זה מאוחר מדי עבור המפלגות שאיבדו ייצוג בכנסת ו/או תפקידים בממשלה שתקום, כתוצאה ישירה מהפרסום הזה", נכתב בעתירה. 

   

  "מדובר במקרה חסר תקדים מאז קום המדינה, שבו תימסר "החלטה" מסוג זה כנגד ראש ממשלה מכהן, והזהירות הנדרשת והמתבקשת גדולה לעין שיעור בכל הנוגע למניעת התערבות במערכת הבחירות".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים