שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מגיש סרטון קברי חללי צה"ל שהפיק הליכוד: "מתנצל בכנות בפני המשפחות השכולות"
  שלושה ימים אחרי פרסום הסרטון שעורר תרעומת בקרב משפחות שכולות ובמערכת הפוליטית, הביע הפובליציסט אבישי עברי את התנצלותו: "כאב השכול הוא מה שהניע אותי מלכתחילה לעסוק בתחום הזה ולהשפיע פוליטית"

   

   

   

  הפובליציסט אבישי עברי פרסם הבוקר (יום ו') התנצלות בעקבות העלאת סרטון התעמולה של "הליכוד טי.וי", שהציג בית עלמין צבאי ברקע ביקורת על יו"ר כחול לבן בני גנץ. שלושה ימים אחרי פרוץ הסערה בעקבות העלאת הסרטון וגניזתו, כתב עברי בטוויטר: "עד כה נבצר ממני לכתוב כאן דבר אחד שחשוב לי מלהיות צודק בוויכוח הפוליטי: אני מתנצל בכנות בפני כל משפחה שכולה שנפגעה מהסרטון".

   

  עברי, שהגיש את הסרטון והושעה לאחר פרסומו, כתב בציוץ אחר: "הכאב של השכול הוא מה שהניע אותי מלכתחילה לעסוק בתחום הזה ולהשפיע פוליטית. כל מי ששותף לכאב הזה הוא אחי, בלי קשר לדעותיו, והלואי שמי שנפגע מהסרטון יראה בהתנצלות הזאת התנצלות אישית".

  תעמולת בחירות של הליכוד בבית העלמין הצבאי (צילום: ליכוד טי וי)
  עברי. תוקף את גנץ ברקע הקברים הצבאיים(צילום: ליכוד טי וי)
   

   

   

  הפובליציסט תקף בסרטון את את הרמטכ"ל לשעבר ומפלגתו. עברי נראה בסוף הסרטון ברקע בית העלמין הצבאי ואמר: "גנץ זה שמאל ושמאל זה מסוכן". בסצנה אחרת נראה עברי כשמאחוריו תמונות מפיגועים, בהם גם כאלה שאירעו במהלך שלטון ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  פרסום הסרטון עורר תרעומת במערכת הפוליטית ובקרב משפחות שכולות. שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין ז"ל שגופתו מוחזקת בשבי חמאס בעזה, אמר היום כי "הסרטון שהליכוד פרסם על בתי הקברות והשימוש בחללי צה"ל מבטא התמשכות הזלזול העמוק בחיילי צה"ל. זו פגיעה בערכי תנועת חירות וערכי ז'בוטינסקי. הם חייבים להתאושש מהר. מי שמפקיר חללים, לא יביא פצועים וחיילים חיים". גולדין אמר את הדברים במפגן השבועי של "מסדר הדר" שהתקיים בחניון רעים בעוטף עזה.

   

  גם קרובי שיירת הל"ה, שחלקת הקברים של יקיריהם הוצגה בסרטון, הביעו תרעומת על פרסומו. אורי קושניר, יו"ר משפחות הל"ה ששכל את אחיו טוביה בשיירה, אמר: "הסמל שלהם היה והינו אחדות העם - ופתאום מגיע איזה מופע על חשבון המצבות האלה שמכניס פוליטיקה בצורה הכי מפלגת ומסכסכת. זה פשוט חילול הזיכרון, זה מקומם ומביש".

   

  קושניר סיפר כי זיהה מיד את החלקה שבה קבור גם אחיו. "בכל שנה אנחנו מתייחדים כל המשפחות בחלקה הזו, הנופלים שלנו היו מכל שכבות העם ומכל הרקעים האידיאולוגיים והמפלגות. אי אפשר לדבר בשם הנופלים על צד כזה או אחר של המפה הפוליטית, בין הנופלים היו מכל העם וזה מכאיב מאוד שגם את הזיכרון הזה צריך לנצל בצורה פלגנית, שוברת ומסכסכת".

   

  "שיקול דעת פגום" 

  אלכסנדר דורון, אחיינו של אלכסנדר (לוסטיג) שוני ז"ל מנופלי שיירת הל"ה, אמר: "הזדעזעתי לראות שימוש באנשים שהקריבו את חייהם עבור המדינה לצורך מסרים פוליטיים של הליכוד. אם הדבר אכן קיבל את אישור ראש הממשלה זה מצביע על שיקול הדעת הפגום והלקוי שלו".

   

  "התחושות שלי מהסרטון הזה מאוד קשות", הוסיף דורון. "דוד שלי שעל שמו אני קרוי הוא אחד מהל"ה וזה ניצול מאוד ציני, קשה ולא במקום של אנשים שהקריבו את החיים שלהם למען המדינה בשביל מטרות פוליטיות. אם לא היו מסירים את הסרט, הייתי מגיש תביעה משפטית בעניין הזה על עוגמת הנפש שנגרמה לנו".

   

  ראש הממשלה נתניהו התנצל כבר ביום שלישי על העלאת הסרטון, הורה להוריד אותו מהרשת והאחראים ל"ליכוד TV" הושעו מתפקידם עד להודעה חדשה. "מיד כשדווחתי על טעות העריכה המצערת שנעשתה במטה הליכוד, הנחיתי להסיר את התמונה, לתחקר את האירוע ולנקוט צעדים נגד האחראים לתקלה", ציין נתניהו בדברי התנצלותו. "כאח שכול שב-43 השנים האחרונות עולה לקבר אחיו ז"ל בהר הרצל, אני מבין היטב את כאב המשפחות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ליכוד טי וי
  עברי ברקע הקברים הצבאיים
  צילום: ליכוד טי וי
  מומלצים