שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן תוקף את הליכוד; בכירה בכולנו: "לא נרקוד על הדם של נתניהו"
  שר הביטחון לשעבר תקף את מפלגתו של רה"מ וכינה אותה חצי חרדית: "ז'בוטינסקי נסע בשבת, מירי רגב מדברת על צניעות". שרת השיכון שאשא-ביטון בהתייחסות ראשונה להחלטת היועמ"ש בחקירות נתניהו

   

   

  שר הביטחון לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), תקף הבוקר (שבת) את מפלגת הליכוד לקראת הבחירות והאשים אותה בכניעה למפלגות החרדיות. "הליכוד הפכה למפלגה חצי חרדית. אם אני הולך ליסודות - גם הרצל, פינסקר, ז'בוטינסקי וטרומפלדור נסעו בשבת, ופעם בכמה זמן גם אכלו כשר".

   

  "מצד אחד הם שאבו רעיונות מהמקורות שלנו, כמו התפיסה החברתית של ז'בוטינסקי, אבל הם היו אנשים ליברלים וחופשיים", הסביר ליברמן באירוע "שבת תרבות" בתיאטרון הבימה בתל אביב. "היום אני רואה שדוד ביטן מלמד את יהדות התורה איך להכשיל את חוק הגיוס של בני הישיבות, מירי רגב מדברת על צניעות ומיקי זוהר מביא 'חוק השבת' לכנסת. אין לליכוד קשר לתנועה הרוויזיוניסטית".

  ח
  "הליכוד - מפלגה חצי חרדית"(צילום: מוטי קמחי )

  ליברמן התייחס גם לשאיפותיו ליום שאחרי הבחירות, אך הזהיר מפני המשך מסירת תיק הפנים לש"ס. "העדיפות הראשונה מבחינתי זה משרד הביטחון. כניעה לטרור והמשך התשלומים לארגוני טרור זה דבר בלתי מתקבל על הדעת, ואני מצטערת שהציבור מקבל את זה בשלוות נפש", אמר יו"ר ישראל ביתנו.

   

  ליברמן הוסיף כי "אסור שמשרד הפנים ימשיך להיות בידיים של ש"ס. אני רואה מה עובר על משרד הפנים בשנה האחרונה, אלה דברים חסרי תקדים. אני לא מסתכל רק על חוק המרכולים, אני הראשון שיתנגד לפתיחת מרכולים בבני ברק. אבל לסגור באילת ובראש פינה זה טירוף. זה דבר שלא יכול להיות".

   

  "הדבר השני שמרתיח אותי", המשיך ליברמן, "לפני שאנשים עולים לישראל הם עוברים בדיקה מעמיקה ומאוד לא נעימה, וצריכים להוכיח יהדות. אחרי האישור הם עולים לישראל, והסיפור מתחיל מחדש. הגענו לטירוף של גזענות ואפליה כי עולי חבר העמים צריכים לעבור בדיקת DNA כדי להוכיח יהדות. זאת כפייה בצורה הכי בוטה כפי שמעולם לא היה. זה לא חל על עולים מצרפת או מאנגליה. עולים מחבר העמים צריכים לעבור בדיקה גנטית. גם במזרח ירושלים, משרד הפנים קיצר את הליך ההתאזרחות משש שנים לחצי שנה".

   

  ליברמן התייחס גם לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, ואמר: "בישראל, מי שמוסמך לקבוע אם אדם אשם או זכאי זה רק בית המשפט. אני ממליץ לכולם להתאזר בסבלנות ומציע לכולם לנקוט זהירות כי חזקת החפות שמורה לכולם, גם לראש הממשלה". הוא הוסיף כי המתקפה של נתניהו נגד פרקליט המדינה והפרקליטה שמלווה את חקירותיו נעשתה בסערת רגשות ואמר: "כולנו בני אדם".

  בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת לאחר פרסום הכרעת היועמ
  על המתקפה נגד פרקליט המדינה והפרקליטה בחקירותיו: "נתניהו היה בסערת רגשות"(צילום: AFP)

  ליברמן הוסיף כי מצבו בסקרים לא מפריע לו, וכי אין לו בעיה לכהן באופוזיציה. "אומרים לי שאני כל הזמן מתפטר, אבל אני לא נדבקתי לכיסא. התפטרתי מממשלת שרון כשהוא הלך לכיוון ההתנתקות. גם צמרת הליכוד, נתניהו וישראל כץ, הצביעו בעד ההתנתקות. רצתי לראשונה בבחירות ב-1999, ויום לפני כולם אמרו שאני לא עובר את אחוז החסימה. אותו הדבר אמרו גם ב-2015 וקיבלתי שישה מנדטים. אנחנו לא מתרגשים, לסקרים צריך להתייחס כמו לפגעי מזג האוויר".

   

  על המועמד החדש לראשות הממשלה, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, אמר ליברמן: "בני גנץ איש טוב, אבל זה לא מקצוע. אין סיכוי שאצטרף לממשלה בראשות בני גנץ. אני רוצה בן אדם שיש לו יכולת ביצוע. לנתניהו היו שבחים על פיקודו בצוק איתן מפה ועד באב אל-וואד, לי לא היו שבחים. יש לי תפיסת עולם הפוכה".

   

  מיקי חיימוביץ' על הטענות להטרדה מינית: "מאמינה לגנץ"

   

   

  מיד לאחר מכן התראיינה מגישת החדשות לשעבר מיקי חיימוביץ', ששובצה במקום השביעי ברשימת "כחול לבן" של בני גנץ ויאיר לפיד. חיימוביץ' התייחסה לטענה על הטרדה מינית מצד בני גנץ כלפי ישראלית לשעבר שפרסמה את הדברים בפייסבוק, ואמרה: "בני גנץ הכחיש את זה מכל וכל ותבע את אותה אישה. אני מאמינה לו. צריך לשאול על העיתוי, על הקשר של המתלוננת עם מירי רגב, ופרסום הדברים ביום שלאחר קמפיין המצבות שהסית נגד גנץ. צריך לחכות ולראות".

  מיקי חיימוביץ' (צילום: אבי מועלם)
  מיקי חיימוביץ' (צילום: אבי מועלם)

  חיימוביץ' הודתה שהתחום של הגנת הסביבה מעניין אותה, אך אמרה שהיא לא יודעת אם לבסוף תכהן כשרה. "זה התחום שאני הכי רוצה לעסוק בו. הגנת הסביבה כוללת גם את תחום בעלי החיים ששייך היום למשרד החקלאות - ויש שם אינטרסים מנוגדים. עוד לא היה אדם שאמר שהוא רוצה את המשרד הזה שנוגע לכל דבר בחיינו. למים שאנחנו שותים, לטבע והכל. הארץ שלנו יפה אבל מאוד מטונפת. אם ניתן דגש על חינוך סביבתי נכון - הילדים שלנו יעשו את השינוי".

   

  "יום שני ללא בשר" נועד להפחית גם את זיהום האוויר ולצמצם את כמות המים. אנחנו נמצאים בעולם שאם ההתחממות הגלובלית תמשיך המלחמות יהיו על מזון ומים. גל הפליטים בסוריה התחיל מבצורת, ואם לא נצליח לעשות שינוי, לא יהיה הבדל במי שיסבול מזה: יהודים, ערבים, ישראלים, פלסטינים, חילונים ודתיים. כולנו נסבול מזה".

   

  על הכרעתו של היועמ"ש אמרה חיימוביץ': "אני חושבת שאחרי החלטה כזאת ראש הממשלה לא יכול לנהל מדינה כמו ישראל. הוא צריך לזכור את מה שאמר על אולמרט, הוא צריך לפנות את עצמו ולהתמודד עם זה, בלי שיהיה רה"מ. אנחנו כמדינה זכאים לרה"מ ישר וערכי שיש לו את כל הזמן לנהל את ענייני המדינה. שיתכבד ראש הממשלה ויפנה את מקומו כדי שנתנהל כמו מדינה צודקת ושוויונית".

   

  על השאלה אם היא שייכת למחנה הימין או השמאל, חיימוביץ' ענתה שהיא מזוהה עם המרכז. "מה שחשוב עכשיו זה שבמפלגת השלטון יהיה מנעד של קולות. כשאני יושבת בפורומים עם אנשים שנחשבים לימנים יותר ממני, השיח בינינו מאוד מעניין, ודווקא המסר הזה, שיושבים ביחד מבלי שנסכים על הכול, הוא מסר למדינה. הריסוק הפנימי בשנים האחרונות, הקיצוניות והקיטוב, הוא מאוד מסוכן".

   

   

  פעילות מחאה של צעירי העבודה בכיכר הבימה נגד רה
  (צילום: רענן כהן)

  פעילות מחאה של צעירי העבודה בכיכר הבימה נגד רה
  (צילום: רענן כהן)

  במקביל פרסו פעילי מפלגת העבודה תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, רה"מ לשעבר אהוד אולמרט והאנס המורשע, הנשיא לשעבר משה קצב, בכיכר הבימה. במהלך הלילה ניסו הפעילים לתלות את התמונות על הפסל "התרוממות" של מנשה קדישמן, המוצב בפתח התיאטרון, אך המשטרה מנעה זאת מהם.

   

  ב"כולנו" מגבים את נתניהו

   

  שרת השיכון, יפעת שאשא-ביטון (כולנו), הייתה חברת המפלגה הראשונה של כחלון שהתייחסה להחלטת היועמ"ש בחקירות נתניהו. "לא נשתתף בחגיגה ובריקוד על הדם של ראש הממשלה. עמדתנו בנושא ברורה ונאמרה לאורך כל הדרך: 'אין על מה לדבר עד לאחר השימוע'. מעבר לכך, אני בטוחה שראש הממשלה יבחר נכון לאחר השימוע".

   

  שאשא-ביטון דיברה גם על רשימת "כחול לבן" של בני גנץ ויאיר לפיד, ואמרה: "אני עדיין לא יודעת מי הם, מה עמדותיהם ומה הם מבקשים לעשות למען הציבור. כשמראיינים את אנשיהם אחד אומר יום והאחר לילה". עם זאת, השרה הוסיפה: "אנחנו לא פוסלים אף מפלגה ציונית, אך לא נהיה שותפים בגוש חוסם טכני שכולל מפלגות אנטי-ציוניות המתנגדות למהותה הציונית יהודית של מדינת ישראל. במציאות הנוכחית לא נראה שכחול לבן יכולים לעשות זאת בלי גוש טכני כזה. השוויון בין הגושים היום הוא מדומה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים