שתף קטע נבחר

הבקשה המפתיעה לטיול בר מצווה

התרגלנו כבר להפקות ענק לבר ובת מצווה אבל מסתבר שיש הורים וילדים שמעדיפים לחגוג אחרת. יכול להיות שדווקא הדברים הפשוטים הם המהנים או שאי אפשר להסתדר בלי בוק ונסיעה לחו"ל?

בוא נדבר לרגע על אחד מהאירועים המשמעותיים והחשובים ביותר בחיי הילדים שלכם: טקסי הבר מצווה/בת מצווה. ההכנות, ההתרגשות, הציפייה, החלום, האפשרות לעמוד למשך ערב אחד במרכז העולם ולקבל חיבוק ואהבה מכל החברים והמכרים.

 

עד כאן הכול טוב אבל מה קורה כשמבלי משים, הופך האירוע הכל כך מכונן הזה לטראומה אמיתית עבור הילדים והוריהם? אירוע שהופך לתחרות כספית ומנקרת עיניים, שכל תכילתה מכוון למצעד שופוני ענק וכל קשר בינו לבין הערב הקסום והתמים שמלכתחילה היה מיועד לילדים מקרי בהחלט?

 

בת מצווה (צילום: shutterstock)
איפה הכלה?(צילום: shutterstock)

דיברתי עם אבא מודאג ששיתף אותי שהשנה הם אמורים לחגוג בת מצווה לילדה שלהם, אלא שבמקום להתרגש ולשמוח הוא ואשתו אובדי עצות בגלל שהם יודעים שהם לא מסוגלים לעמוד בהפקות הענק המטורפות של ההורים הראשונים שחגגו כבר בת מצווה לילדות שלהם.

 

בהתחלה לא הבנתי על מה הוא מדבר ושאלתי: "מה זאת אומרת מטורפות? כולה בת מצווה. שוכרים אולם, כיבוד, שירים ומיצינו, לא?" הוא הסביר שהיום יש הפקות ענק שכוללות: עיצוב אולם ומנות מושקעות, בר, בוק ודי ג'יי. אני מקשיב לו ולרגע חשבתי שהבת שלו הולכת להתחתן כי זה נשמע בדיוק כמו חתונה.

 

קראו עוד:

מלחמת גיל ההתבגרות - אפשר גם אחרת

הורים למתבגרים? 20 שאלות שעדיף שלא תשאלו

הגיל האמיתי שבו מסתיים גיל ההתבגרות

 

בגלל שרצה הגורל וכל חמשת הנערות שכבר חגגו נולדו כנראה להורים ששדדו בנק או מגדלים בהצלחה עץ דולרים בחצר הבית שלהם, הילדה שלו בלחץ ובחששות שהיא הולכת באירוע המשמח בחיים שלה להתפדח בגלל שלהורים שלה אין עכשיו 60 אלף שקלים פנויים להוציא על האירוע שלה ומבחינתה כבר לבטל הכול.

 

שאלתי אותו אם הוא ניסה לדבר עם המחנכת והוא ענה לי שכן, אבל לצערה אין לה מה לעשות כי ההשפעה של בית הספר מוגבלת ואנחנו חיים בסופו של דבר במדינה חופשית וכל הורה רשאי לחגוג לילדים שלו איך שהוא רואה לנכון.

 

אפשר גם אחרת

נזכרתי בהורה אחד, אמיד במיוחד ובעל מפעל גדול בירושלים, שחגג את הבת מצווה של הילדה שלו באולם ממוצע לגמרי ושמענו מהמחנכת שכל האירוע היה בסימן פשטות גדולה ביותר למרות שכולנו ידענו שמצד המשאבים שלו הוא יכל בקלות להטיס את כל החברות של הבת שלו ליורודיסני.

 

כשהתפלאנו בחדר המורים על הפשטות, ענתה המחנכת של בתו שההורים אמרו לה: "כשאנחנו חושבים על הרף של הבת מצווה של הבת שלנו, אנחנו גם חושבים על ההורים שאין להם את אותם משאבים ואפשרויות להרים עבור הבת שלהם את אותו אירוע. אז אנחנו מעדיפים שהאושר והשמחה של הילדה שלנו יגיע בדרך אחרת".

 

 

כשהתייעצתי עם הורים נוספים קיבלתי את התגובות הבאות: "בשכבה של הבת שלי ההורים החליטו לעשות אחרת - שלוש מסיבות בת מצווה מרוכזות, אחת לכל כיתה, כל אחת בעונה אחרת ובמיקום אחר (מועדון, בריכה וכדומה). כל הבנות של הכיתה היו כלות השמחה באותו ערב, וכל ילדי השכבה הוזמנו.

 

"כל אחד הביא סכום קטן שעליו הוחלט מראש, והכסף להפקת האירוע נגבה מראש, גם עבור אירועים אחרים שהיו באותה שנה ושגם אותם ההורים ארגנו. זו הייתה שנה מלאת פעילויות וחוויות, בשיתוף כל ילדי השכבה וההורים. מי שרצתה עשתה גם מסיבה קטנה למשפחה, אבל לא היו אירועים מפוארים".

 

זמן איכות בלי טלפונים מהעבודה

אבל ללא ספק, התגובה שדייקה בעיניי את כל העיוות המחשבתי הזה של הפקות הענק והורים שחושבים שככל שהם יציפו את ילדיהם באירועים נוצצים ובהליקופטר מיוחד שיצניח את כלת הבת מצווה לתוך האולם היישר על הגב של סוס לבן, התקבלה לפני שבוע מהורה ששיתף וכתב לי:

 

"אני איש עסקים שמרוויח בכבוד וברווח. לכבוד הבר מצווה של הילד שלנו שאלנו אותו מה הוא היה רוצה. אנחנו גרים בישוב מבוסס מאוד במרכז הארץ ואצלנו נהוג שההורים לוקחים את הילדים שלהם לטיול בחו"ל, סקי, נסיעה ליורודיסני או כל דבר 'שווה' אחר. אז שאלנו את הילד שלנו מה היה הכי משמח אותו ואז הוא אמר: 'לעשות איתך טיול, רק אתה ואני'.

 

קמפינג (צילום: shutterstock)
בלי סקי ובלי יורודיסני(צילום: shutterstock)

"שאלתי אותו לאן ירצה שניסע - 'האלפים? שוויץ? לונדון? ארצות הברית?' הוא הסתכל עליי ואמר - 'אבא, לא צריך חו"ל. אפשר גם בארץ. אבל רק אתה ואני. בלי כל העבודה והסמארטפון והמיילים שלך. רק אתה ואני. זה מה שישמח אותי'.

 

"פתאום תפסתי את עצמי דומע כי הייתי בטוח שמה שישמח את הילד שלי יהיה עוד חו"ל ועוד סקי ועוד לונה פארק והילד שלי הגיע ונתן לי על הראש פטיש שמונה טון ובעצם אמר לי: 'זה לא הכסף אבא מה שישמח אותי. זו האפשרות להיות איתך ביחד'.

 

"ויודע מה? הבנתי גם שיותר קל לי לברוח לנוחות של הסקי והחו"ל ובאמת הרבה יותר קשה לי להתנתק מהעסקים שלי למשך שלושה ימים או שבוע אבל אם זה מה שישמח אותו, אז זה מה שאביא לו. לפעמים כל מה שהילדים שלנו רוצים זה פשוט להיות איתנו ביחד".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

אז הנה לכם הורים יקרים החדשות הטובות של העניין: מעבר לחינוך לערכים, צניעות, אנושיות וסולידריות חברתית שתוכלו להעניק לילדיכם על ידי כך שתראו להם שלמרות שתוכלו לשכור לאירוע גם את בית ראש הממשלה אתם בכל זאת הולכים על משהו סולידי יותר.

 

ייתכן ומתנת הבר/בת מצווה הגדולה ביותר שתוכלו להעניק לילדיכם יכולה להיות הרבה יותר פשוטה, זולה וקשורה אליכם ישירות: הזכות לבלות איתם ביחד. רק אתם והם.

 

כי לפעמים לא צריך לפזול או לרשום צ'ק שמן בכדי למצוא את המתנה המושלמת. לפעמים היא נמצאת ממש לידנו ובתוכנו.

 

הכותב הוא נשוי ואב לשלושה ילדים, מחנך, חבר מערכת "הגיע זמן חינוך" ויזם חינוכי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מתנתקים מהעולם
צילום: shutterstock
מומלצים