שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "אנחנו רוצים לנשום": שכנים נגד הפלאפל החדש בתל אביב
  הפגנת יחיד עם מגה פון, תלונות במשטרה והשמצות בפייסבוק: שכנים בבניין ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב נלחמים בפלאפל שפתחו להם מתחת לבית. אחת השכנות: "אני לא יכולה לחיות בבית שלי". בעל המקום: "היא באה לגור ברחוב עם עסקים וחנויות, הרעש והפיח של האוטובוסים לא מפריע לה?"

   

  את שגרת החיים של הדיירים בבניין מספר 45 ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב, מערערת בשבועות האחרונים מריבה, שהולכת ומסלימה, בין מספר שכנים בבניין לבין הבעלים של דוכן פלאפל שנפתח בקומת המסחר של הבניין.

   

  הכל התחיל בחודש יוני האחרון, כשחנות הגרביים הוותיקה פינתה את מקומה. אחרי שיפוץ אינטסיבי נפתח באותו החלל סניף שני של הפלאפל הבלגי. עוד בתקופת השיפוצים פנו שתי שכנות מהבניין לזכיין, חמי שיפר, והביעו את חששן מהריחות שעומדים לעלות מהדוכן החדש. שיפר הסביר שבגלל שהפלאפל שלו הוא ללא טיגון, אין צורך בארובה או במנדף, ומספיקה רק ונטה, כך גם על פי רישיון העסק שלו. אבל השכנים בבניין לא קיבלו את התשובה, והחליטו לעשות מעשה.

  שכנים נגד הפלאפל הבלגי ()
  שכנים נגד הפלאפל הבלגי

  "אני גרה בבניין הזה שנה ושלושה חודשים", מספרת גל רוטנר, שכנה מקומה ראשונה. "הונטה שהוא שם נמצאת ממש מתחת לחדר השינה שלי, ומהיום שהמקום נפתח כל החלונות שלי בבית סגורים כי כל הריח נכנס לי הביתה. הם אומרים שהם לא מטגנים אבל תעמדי בחוץ דקה ונראה אם לא תהיה לך צרבת, זה יותר גרוע מפלאפל סעדיה שליד, זה פי מאה בריח מפלאפל מטוגן. הוא אמור לשים ארובה ולא ונטה. פניתי למשרד לאיכות הסביבה והם שלחו נציג שאמר שאין ריח, אבל בטח שאין ריח כי אני כבר חודש לא פותחת חלונות. אני לא יכולה לחיות בבית שלי, ובסוף אני כנראה אעזוב את הדירה הזאת אם שום דבר לא יעזור, לא בא לי לגור שם. בינתיים אני כותבת עליו פוסטים בפייסבוק".

   

  אל מחאתה של רוטנר הצטרפה שכנה נוספת מהקומה השלישית באותו הבניין, מעין אמרן, שהגישה תלונה במשטרה על מטרד. אמרן לא הסתפקה בזה וביום שישי האחרון עשתה מעשה וירדה להפגין על המדרכה שמול הפלאפל, כשהיא מצויידת במגה פון: "אני גרה בבניין חצי שנה. לדירה שלי לא מגיע הריח אבל אני אקטיביסטית ואכפת לי מהשכנים שלי. ביום שישי האחרון  לקחתי את המגה פון שהיה לי בבית וירדתי להפגין מולו על המדרכה".

  הפלאפל הבלגי (צילום: טל שחר)
  הפלאפל הבלגי - כך זה נראה(צילום: טל שחר)

  אז אצלך בדירה יש ריח או אין ריח?

  "יש ריח בלתי נסבל לכל מי שגר בחזית הבניין. אז אם יש צרה בבניין ומישהו רוצה לעזוב זו גם בעיה שלי. אנחנו מהאנשים שאכפת להם. אני לא אמורה לנשום את הפלאפל הזה בכל פעם שאני עוברת בשביל הכניסה לבניין שלי. מפלאפל סעדיה אני לא מריחה כלום כי יש לו מנדף. אז אולי על פי חוק הפלאפל הבלגי באמת לא חייב מנדף, אבל זו לא בעיה שלי. כשעושים עסק כזה ברור שיהיה ריח גם אם מטגנים וגם אם לא. בזמן השיפוצים הוא הבטיח שאם תהיה בעיה הוא יפתור אותה, אבל זה לא קורה. פנינו לאיכות הסביבה ונפתחו 10 קריאות בנושא, אם לא יותר. פנינו אליהם גם לגבי הזבל שלו כי הוא מפומץ לנו את הפחים והפחים שלנו עולים על גדותם ואזור הפחים נראה זוועת עולם. הבחור מאיכות הסביבה מגיע מתי שהוא רוצה ואז הוא אומר שהוא לא הריח כלום, וזה מוזר - איך יכול להיות שהעסק עובד ואין שום ריח? זה מופרך. פניתי גם לפיקוח של העירייה שיבואו לתת לו דו"ח כי עדיין אין לו רישיון עסק, אני גם והגשתי תלונה במשטרה על מטרד. הוא פוגע באיכות החיים שלנו. הוא מנסה לחסוך כסף על הארובה וזה לא הגיוני".

   

  איך העוברים והשבים הגיבו על ההפגנה שלך? בכל זאת, זה לא מחזה שיגרתי.

  "כולם עמדו והסתכלו, המון אנשים עצרו לחזק אותי ולהגיד שאני צודקת, עוד שכנה ירדה ועמדנו יחד. זו הדרך שלי להתמודד עם זה אם הוא לא רוצה לטפל בזה. אין לי בעיה שהעסק שלו יצליח אני רק רוצה שהאוויר אצלי בבית יהיה כמו שצריך. אם השכנה סובלת ויש לה שני חתולים בבית אז אותי זה מעצבן. במקום להמליץ לכל החברים שלי לאכול אצלו אני קוראת לחברים שלי בייסבוק לא לאכול שם. ביום שישי הבא אני אפגין שוב רק שהפעם יש לי חברים אקטיביסיטים שרוצים לבוא גם, וזו כבר לא תהיה הפגנה של שני אנשים אלא יותר". 

   

  חמי שיפר, הזכיין של הסניף מסר בתגובה: "לפני חודש וחצי בזמן השיפוצים נכנסה לפה דיירת שגרה בקומה שלישית בעורף של הבניין, ושאלה מה יהיה עם הריח, הסברנו שזה פלאפל לא מטוגן, ובגלל שאנחנו בקטע של שכנות טובה, אמרתי לה שמה שצריך לעשות נעשה. שמתי ונטה והיא קצת הייתה רועשת אז שמנו לה משתיק קול. עכשיו השכנה מלעלה אומרת שיש לה ריח של פלאפל בדירה בגלל הונטה. היא ביקשה שאעלה ארובה לגג, ואמרתי עד כאן. אני לא חיב שום דבר. מי ישלם לי ארובה של 15 מטר לגג? אני עובד עם מכשיר ופל בלגי חשמלי, אין פה שמן ואין טיגון. היא אמרה שהיא תגרום לי לפשוט רגל. ביום שישי היא ירדה למטה והתחילה לצעוק עם מגה פון, ומהסקרנות התחיל לי לחץ בדוכן, עד אחר הצהריים היה לי תור על המדרכה. היא עשתה את ההפך. אבל אני שתקתי והזמנתי משטרה, ומאז היא הלכה. אני מתכוון לגשת לתחנת משטרה ולהגיש נגדה תלונה ותביעת דיבה כי היא אמרה שהעובדים שלי משתינים בחצר. יש כאן 12 דיירים בבניין, ורק שתי שכנות מתלוננות. היא באה לגור ברחוב עסקי, יש פלאפל סעדיה ויש את המזנון של אייל שני 100 מטר, ומולי בדיוק פתחו סביח - אז הרעש של האוטובוסים לא מפריע לה והונטה כן מפריעה לה? העשן של הרחוב לא מפריע לה?".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שכנים בתל אביב נגד הפלאפל שנפתח מתחת לבניין
  מומלצים