שתף קטע נבחר

"הצלנו את ד"ר איתן ועכשיו הוא הציל את גיסתנו. ככה עושים שלום"

לפני ארבע שנים, כשרופא מתל השומר נקלע עם בנו לכפר פלסטיני סמוך לרמאללה ורכבו נרגם באבנים, עימאד ובן דודו איוב, שניים מתושבי הכפר, הכניסו את האב ובנו לביתם עד שחולצו בשלום: "הם גוננו עליי בגופם". כאשר קרובת משפחתם של המצילים נפצעה קשה בתאונה בשטחי הרשות, ד"ר איתן החזיר טובה ודאג שתועבר לטיפול בשיבא: "מבחינתנו המעגל נסגר"

איך שגלגל הצלה מסתובב: ארבע שנים לאחר ששני פלסטינים הצילו רופא ובנו שהותקפו על ידי מיידי אבנים, החזיר הרופא טובה וסייע להציל את חייה של קרובת משפחתם שנפגעה בתאונת דרכים קשה.

  

ד"ר איתן, רופא מומחה בבית החולים שיבא, נקלע יחד עם בנו לפני כארבע שנים לכפר פלסטיני סמוך לרמאללה. "היה בכביש מחסום והיה כבר מאוחר בלילה והחלטנו - אני ורכב נוסף - לקצר דרך אחד הכפרים הסמוכים כדי להגיע הביתה", משחזר ד"ר איתן. "הגעתי לדרך ללא מוצא והתחילו לרגום אותנו באבנים ולהשליך בלוקים ואבנים על הרכב. השמשות נופצו ונהג רכב ישראלי שהיה סמוך אלינו נפצע בראש. זה היה דרמטי ביותר", מספר ד"ר איתן.

  

מי שהציל אותו ואת בנו היו עימאד ובן דודו איוב, שניים מתושבי הכפר. "הם הכניסו אותנו לבית וקראו לכל המשפחה שלהם שתגן עלינו בגופם", מספר ד"ר איתן. "הם התקשרו למשטרה הפלסטינית, שהזעיקה את רכז הביטחון של היישוב השכן, והם חילצו אותנו החוצה. אין ספק שהם הצילו את חיינו".

 

גם איוב זוכר את הרגעים הדרמטיים: "כמה מתושבי הכפר זרקו עליהם אבנים. עברנו שם במקרה וראינו שהחיים שלהם בסכנה והתחלנו לדבר איתם בעברית", הוא נזכר. "עצרתי את האנשים ולא נתתי לאף אחד להתקרב. הסברתי לכולם שזה דוקטור מישראל שטעה בדרך. הכנסתי אותם אלינו הביתה ושמרנו עליהם מכל משמר. במשך שעה וחצי עד שיגיע חילוץ. כל הכפר סגר על הבית שלנו ורצו לפגוע בהם. חששתי מאוד לשלומם".

  

רופא (צילום: צביקה טישלר)
נסגר מעגל. הגנו על הרופא בגופם(צילום: צביקה טישלר)

 

"ככה עושים שלום"

עימאד, איוב וד"ר איתן שמרו על קשר מאז, ולפני כמה שנים אף התנדב הרופא להגיע לבית המשפט להעיד לטובתו של איוב, שנעצר כשנכנס לעבוד בישראל ללא אשרה. "בזכותו בית המשפט זיכה אותי והוציא אותי ללא שום עונש כשעבדתי ללא אשרה בישראל", מספר איוב, "הוא סיפר לשופט איך הצלתי את חייו".

  

לפני כשבועיים נפצעה בתאונת דרכים גיסתו של עימאד צפונית לרמאללה, והוחלט לאשפז אותה בבית החולים הפלסטיני בעיר. בני המשפחה ביקשו להעביר אותה לשיבא בתל השומר לצורך ניתוח מורכב ותקופת שיקום ממושכת בבית החולים בעל הציוד הרפואי המתקדם.

 

"לאחר התאונה היא קיבלה התקף לב ומצבה היה קשה והיו צריכים להנשים ולהרדים אותה. היא גם סובלת מפציעות ומשותקת בפלג הגוף התחתון", מסביר ד"ר איתן. "בני המשפחה של עימאד ואיוב פנו אליי שאעזור, וסייעתי להם לעבור לשיבא על מנת שניתן יהיה לטפל בה ולהציל אותה".

  

קרובת משפחתו של עימאד הועברה למחלקת הטראומה בבית החולים, מצבה משתפר והיא צפויה לעבור לשיקום בימים הקרובים. "היינו מאוד לחוצים, וכשהתקשרנו לד"ר איתן הוא נרתם למשימה ודאג להעביר אותה לשיבא ולטפל בה בצורה יוצאת דופן. מבחינתנו המעגל נסגר", מספרים איוב ועימאד בהתרגשות. "אנחנו הצלנו את ד"ר איתן ועכשיו הוא הציל את גיסתנו. אני חושב שככה עושים שלום. לא צריך פוליטיקאים ומדינאים. מה שחשוב זה שאנחנו השכנים נסתדר אחד עם השני. צריך פשוט להפגין אנושיות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
חיבוק של הכרת תודה
צילום: צביקה טישלר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים