שתף קטע נבחר

ניסנקורן: "שביתה היא כלי ראוי לצמצום פערים"

יו"ר ההסתדרות שהוצב במקום החמישי ברשימת "כחול לבן" מצדד בריאיון ל-ynet בעובדי הרכבת: "הפגיעה בנוסעים לא באשמתם". הוא התבטא גם בעד מחיר למשתכן: "יש מפלגה מסוימת שאמרה שאני נגד", ובנושא המדיני נצמד למצע: "לא צריכים לשלוט על הפלסטינים"

 

 

אבי ניסנקורן, שהודיע לפני שבוע על יציאה לחופשה מתפקיד יו"ר ההסתדרות לאחר שדורג במקום החמישי ברשימת "כחול לבן", טען באולפן ynet שלא יעזוב את הכנסת גם אם מפלגתו לא תרכיב את הממשלה הבאה: "זו החלטה אישית כבדה, יכול להיות שאני עוזב תפקיד בין החזקים במשק ובסוף אהיה חבר כנסת מהשורה". צפו בראיון המלא.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

אבי ניסנקורן (צילום: יאיר שגיא)
אבי ניסנקורן באולפן ynet(צילום: יאיר שגיא)

ניסנקורן, שמצד אחד חתום על העלאת שכר המינימום וקצבאות הנכות, ומהצד השני מזוהה עם מאבקם של העובדים החזקים במשק שמחזיקים את ה"שאלטר" בנמלים וברכבת, טוען שימשיך "לפעול למען הציבור גם בכנסת".

 

- לא תופסים אותך כאיש של האנשים הקטנים, של הפועלים עם הצווארון הכחול.

"כשאני מסתובב בשטח, בירוחם, בדימונה, באשדוד, באשקלון, בצפון, אני דווקא רואה את היחס ואת הכרת הטובה. כי בסופו של דבר מי שדאג להם זה אני, ההסתדרות. אבל מי שעכשיו ידאג להם זה כחול לבן".

 

"ברור ששביתה היא כלי ראוי"

- אתה תומך במהלכים של עובדי הרכבת ה"חולים"?

"בתקופה שאני יו"ר הסתדרות, מספר ימי השביתה צנחו לשפל. אני הנחיתי שלא לפגוע בנוסעים וזה מה שקרה. אני חושב שלהיות נהג רכבת זו עבודה מאוד אחראית. חס וחלילה שיהיו שם בעיות בטיחות. בסופו של דבר יש שם סידור עבודה שהוא קשה לעובדים, וצריך להגיע להבנות. בית הדין לעבודה שדן בנושא לפני יומיים עשה איזונים, לא קיבל את עמדת ההנהלה מצד אחד, לא קיבל את מלוא עמדת הוועד מהצד השני ועשה איזונים".

  

 

- אנחנו מקבלים פה כל בוקר סרטונים מנוסעים של איחורים ושביתות.

"זה לא בגלל עובדי הרכבת. כל התופעות האלה הן בגלל תשתית לקויה וזה דבר שאני מתכוון לשנות. מדינת ישראל לא קנתה מספיק קטרים, לא קנתה מספיק קרונות, לא פיתחה מספיק מסילות. אין השקעה היום בתשתיות ציבוריות ותשתיות פרטיות".

 

- שביתה היא כלי ראוי כדי להשיג תוצאות במאבקי עובדים?

"ברור ששביתה היא כלי ראוי. אבל המטרה היא לא שביתה אלא צמצום פערים, דחיפת המשק קדימה, אני חושב שבסופו של דבר צריכים לחפש את הביחד וזה מה שכחול לבן עושה".

   

- מה אתה אומר לאלה שאומרים: ניסנקורן מצא ג'וב טוב יותר וקפץ על הרכבת?

"אני חושב שמדינת ישראל נמצאת על פרשת דרכים. ביבי נתניהו צריך להפסיק להיות ראש ממשלה. בשביל זה אני עוזב תפקיד ציבורי חשוב בשביל ללכת ולהשפיע ברמה הלאומית ביחד עם בני גנץ ויחד עם אחרים. אני חושב שאנחנו בסיטואציה שיש ראש ממשלה שמפלג, משסה, לא דואג לפריפריה, לא רואה את האנשים, לא רואה את העובדים, לא רואה את החלשים, לא רואה את הציבור, אני חושב שאנחנו חייבים לעשות שינוי".

 

אבי ניסנקורן בני גנץ (צילום: ישראל הדרי)
אבי ניסנקורן ובני גנץ. "חייבים לעשות שינוי"(צילום: ישראל הדרי)

- לכן אתה מוכן להפר את הבטחתך להישאר למען העובדים?

"אני לא הולך לעבוד אצל טייקון. אני הולך לעבוד למען האזרחים ולמען צמצום פערים". 

 

"העלאת מיסים זה צעד אחרון"

- שמענו שאתה רוצה לבטל את מחיר למשתכן.

"לא אמרתי את זה. זה פייק ניוז. יש מפלגה מסוימת שניסתה להגיד שאני נגד, אני לא נגד מחיר למשתכן. אני כאדם חברתי בוודאי שבעד זוגות צעירים יקבלו דירה אבל בצד זה חייבים לעשות דברים תומכים נוספים, צריכים שכירות ארוכת טווח, צריכים לבנות במרכז, צריכים הרבה היצע במרכז, צריכים התחדשות עירונית".

 

- מי שלא זכה בהגרלות, האם ניסנקורן ייתן לו הגרלה נוספת?

"אני אומר בצורה ברורה, אני בעד מחיר למשתכן, אני רק לא אומר שצריך לשים את כל נושא הדיור בתוכנית למשתכן, זו טעות".

  

- האם אתה תהיה בעד העלאת מסים?

"צריך קודם כל להקצות את המשאבים בצורה נכונה, והבעיות העיקריות בהקצאת המשאבים הן חינוך ציבורי, בריאות ציבורית ורווחה".

 

 

- אבל מאיפה יבוא הכסף?

"יש כספים מבוזבזים שצריכים לצמצם אותם, למשל כספים קואליציוניים מסתובבים, אפשר לצמצם את זה משמעותית. העלאות מסים זה צעד אחרון. אנחנו מדינה חזקה מאוד, עם אזרחים בבעיה קשה מאוד, עם אחוז העוני הכי גבוה. ביחד עם הפקידות הבכירה של משרד האוצר, ביחד עם אגף התקציבים, אני אדע להגדיל את העוגה".  

 

"כחלון עושה טעות שהוא תומך בנתניהו"

- ישבת בקדנציה הנוכחית הרבה עם שר האוצר משה כחלון, היו לכם יחסי עבודה מצוינים, למה לא חברת אליו בסופו של דבר?

"מסיבה עיקרית מאוד מאוד פשוטה. כחלון תומך בביבי נתניהו, ואני חושב שנתניהו נכון להיום מזיק למדינת ישראל. אני לא יכול ללכת בכיוון הזה, אני חושב שכל מי שרואה בצורה נכוחה את ביבי נתניהו, את המסרים שהוא מדבר עליהם, הוא משסה, הוא מפלג, כחלון תומך בו, אני חושב שהוא עושה פה טעות, ואני לא מסוגל להיות שם".

 

כחלון וניסנקורן. היו ימים יפים ()
כחלון וניסנקורן. היו ימים יפים

-דיברת איתו והוא אמר לך שהוא ימליץ על נתניהו בכל מקרה ולכן עזבת?

"לא, לא היה בינינו שום סיכום בשום שלב. ולא היה בינינו דיבור בשום שלב. אמרתי את זה כמה פעמים, וגם כחלון אמר את זה. אבל אני אומר לכם בשאלה ההיפותטית, אני חושב שביבי נתניהו מזיק למדינת ישראל".

 

"גם חיימוביץ' מבינה שצריך להשתמש בגז"

- במצע שלכם לא הוזכרו המילים שתי מדינות לשני עמים. באופן אישי אתה תומך?

"אני תומך בזה שאנחנו לא צריכים לשלוט בפלסטינים, ואני חושב שלאורך זמן אנחנו לא צריכים להיות מדינה ששולטת בציבור אחר. הדרך בסופו של דבר לפתור את זה וזה מה שנאמר במצע זה לשאוף לוועידה איזורית שתייצר פיתרון בכל האיזור בתוך הסכמה רחבה".

 

- אתה בעד פינוי התנחלויות מבודדות?

"במסגרת המו"מ האיזורי הדברים צריכים לעלות, אבל כרגע צריך להיות דברים ברורים. אני גם כאיש מו"מ חושב שככה צריך להתנהל. גושי התנחלויות לא לגעת, ירושלים מאוחדת, רמת הגולן שלנו, ביטחון מעל הכל, מו"מ איזורי והדברים אח"כ צריכים להיות נדונים שם. זאת הגישה שלי".

 

- ישבה פה מיקי חימוביץ' ואמרה שאת הגז צריך להשאיר באדמה. אתה תומך בזה?

"אני חושב, הייתה לי גם שיחה איתה, בשביל להבין... הגז הוא חלק מהמשאבים שמדינת ישראל חייבת להשתמש בהם בצורה נכונה, כי זה מביא מיליארדים לכלכלת מדינת ישראל. אנחנו צריכים את זה אח"כ כדי להקצות את המשאבים לטובת החינוך והבריאות. אני חושב שגם ככה מיקי חימוביץ' חושבת".

 

- היא אמרה משהו אחר לגמרי, להשאיר את הגז באדמה

"זה שצריכים להשקיע גם באנרגיות מתחדשות נוספות זה ברור, זו צריכה להיות השאיפה, אבל אנחנו גם צריכים לעשות כלכלה בריאה ולכן הגז צריך להשתמש בו, זה ברור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אבי ניסנקורן
צילום: יאיר שגיא
מומלצים