שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מסתמן: פנחס עידן יפרוש מרשימת הליכוד, בכה בדיון על פסילתו
  יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה פנחס עידן, בכה בדיון בעניין פסילתו בוועדת הבחירות המרכזית ואת הודעתו הסופית ימסור בבוקר. הוא ינצל את השעות האחרונות להתייעצות נוספת. אם יפרוש, כל מועמדי הליכוד יעלו מקום ברשימה

  יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה פנחס עידן, המשובץ במקום ה-19 ברשימת הליכוד, שוקל בכובד ראש להודיע מחר (יום ד') לוועדת הבחירות המרכזית על פרישתו מרשימת הליכוד. בדיון בנוגע לפסילתו הוא בכה: "זה מצטייר ברמה הציבורית כאילו עשינו קומבינה וזה פוגע ברמה האישית". כעת מתקיים הדיון על פסילתו של ח"כ אלי בן דהן ששובץ במקום ה-28 ברשימת הליכוד.

   

  יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, אמר כי על עידן להודיע עד מחר ב-9:00 בבוקר האם הוא מושך את מועמדותו. עידן ינצל את השעות האחרונות להתייעצות שאולי בכל זאת תשנה את התמונה. אם יפרוש, כל מועמדי הליכוד יעלו מקום ברשימה.

   

  כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet 

   

  פנחס עידן בדיון בעניינו בועדת הבחירות המרכזית בכנסת (צילום: אמיר אלון)
  פנחס עידן בדיון(צילום: אמיר אלון)

  הסיבה לדיון בעניינו של עידן היא כי הוא הורד לבקשתו ב-6 בינואר מהדרגה ה-30, הגבוהה ביותר בסולם הדירוג הצמוד למשרתו ברשות שדות התעופה, לדרגה 26. לפי חוק הבחירות, עובדי מדינה שדרגתם היא אחת מארבע הדרגות העליונות חייבים להתפטר כדי להתמודד לכנסת. ועדת הבחירות למעשה בודקת האם ההורדה בדרגה של עידן נעשתה רק כדי שיוכל להתמודד ללא צורך בהתפטרות.

   

  "ההתמודדות שלי מלווה בהפסד כספי". אמר עידן בדיון. "אני מבין את הלך הרוח ואולי הייתי צריך לפנות ליו"ר ועדת הבחירות לפני כן. לצערי נראה לי שזה הולך לפסילה. אין לי כבר כוח נפשי ופיזי".

   

  רשימת הליכוד לכנסת ()
  רשימת הליכוד לכנסת. יכול להיות שעוד תשתנה

  השופט מלצר אמר לעידן כי "אם אתה תודיע שאתה חוזר בך מהמועמדות אני ארצה שתחזור גם לתפקיד וגם לדרגה הקודמת. תשקול את זה ותחליט".

   

  עו"ד עמית חדד, פרקליטו של עידן אמר בדיון: "עידן רצה להתמודד לכנסת, התייעץ עם היועמ"ש של רשות שדות התעופה ושאל אותו האם כשיוותר על ארבע דרגות הוא יהיה כשיר להתמודד לכנסת, וקיבל תשובה חיובית ללא סייג וכך פעל. מדובר על ויתור כלכלי משמעותי, כ-2 מיליון שקלים. מדובר בירידה אמיתית בדרגה ואין פתק צדדי שאם אתה לא נבחר אתה חוזר לדרגה 30. אם הוא לא היה נבחר בפריימריז או לא ייכנס לכנסת הוא יישאר בדרגה 26. לא מדובר בהורדת דרגה פיקטיבית ולכן אין מגבלה חוקית. כלכלית היה עדיף לו להתפטר אבל עבודה היא לא רק שכר. הוא העדיף לוותר על כסף ולא על מקום עבודה".

   

  נתניהו משיק את קמפיין הליכוד ומציג את הרשימה שייתכן כעת שתשתנה    (צילום: פוינט 2 פוינט)

  נתניהו משיק את קמפיין הליכוד ומציג את הרשימה שייתכן כעת שתשתנה    (צילום: פוינט 2 פוינט)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עו"ד אבי הלוי, המייצג את הליכוד הוסיף: "פנחס עידן נבחר בפריימריז כנציג מחוז שפלה. המשמעות של ביטול מועמדותו של עידן היא פגיעה בבעלי זכות הבחירה בליכוד. המהלך אינו למראית עין, הוא יסבול ממנו כלכלית".

   

  ח"כ דוד ביטן, נציג הליכוד אמר כי אם עידן ייפסל הדבר יפגע בליכוד: "פסילת המועמדות תפגע בליכוד, במיוחד לאור העובדה שכחול לבן הציבו ברשימה שלהם את אבי ניסנקורן, נציג עובדים. העניין של הייעוץ המשפטי מראה שהוא פעל בתום לב, כך שגם אם יש ספק זה צריך לפעול לטובת המועמד. הפיקטיביות נבחנת על ידי האם המהלך הפיך או לא. ההורדה בדרגה לא הפיכה".

   

  עו"ד ברמן, נציג היועץ המשפטי לממשלה טען מנגד כי "הורדת הדרגה לצורך ההתמודדות בבחירות והפיכתו של הבכיר לזוטר לצורך עמידה בדיני הבחירות, אך לא באופן שבו המחוקק התכוון אליהם, מעוררת קושי".

   

  בעמדת היועמ"ש, שהועברה ליו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר, נאמר כי "בשורה התחתונה, ככל שלא יינתן מענה לסימני השאלה העובדתיים שנפרשו במסגרת עמדה זו – ביחס למתח הדרגות של מר עידן בתפקידו הנוכחי, ולמהות הורדתו בדרגה והדירות צעד זה – דומה כי קיים קושי באישור מועמדותו".

   

  השופט חנן מלצר אמר כי "יש תחושה של אי נוחות לאור מה שהתנהל כאן" ורמז כאמור לעידן שייתכן שעדיף שיפרוש בעצמו מהתמודדות, תמורת חזרתו לדרגה המקורית שממנה הורד.

   

  ראיון עם פנחס עידן בעקבות הפריימריז של מפלגת הליכוד (צילום: מוטי קמחי)
  פנחס עידן. "אין לי כוח נפשי"(צילום: מוטי קמחי)

  עידן מתגורר בנס ציונה ומכהן כיו"ר ועד עובדי רשות התעופה זה 32 שנה. בתווך הספיק להיות ראש העיר לוד למשך שנתיים וממלא מקום ראש המועצה האזורית חבל מודיעין במשך שתי קדנציות. הוא בן למשפחה ברוכת ילדים עם 11 אחים ואחיות ובמקור מהמושב אחיסמך.

   

  רק לפני חודש, התייצב עידן לעבודה במשרדו בנמל התעופה בן גוריון, זכה לאינספור מחמאות מהעובדים שחלקם התפקדו בשנים האחרונות למפלגתו, וסיפר כי ישמח להשאר בתפקידו כיו"ר הוועד במקביל לבחירתו לכנסת: "עובדי הרשות עשו לי מסיבת הפתעה, רשמו לי מכתב תודה, ולמרות שנבחרתי לכנסת אני נשאר עם העובדים. זה עדיין לא ברור אם אעזוב את תפקידי כיו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה כי אין חוק שאוסר את זה עליי. החוק היום אוסר רק על יו"ר ההסתדרות ולראשי רשויות מקומיות לעשות את התפקידים האלה במקביל, כך שכל עוד לא תהיה מניעה חוקית - אשאר בתפקיד".

   

  מלצר כעס שאלי בן דהן לא הגיע לדיון על פסילתו

  דיון מאוד חם על הפסילה של אלי בן דהן מרשימת הליכוד כחלק מה"דיל" עם עוצמה יהודית. השופט מלצר כעס בתחילת הדיון שבן דהן אפילו לא הגיע ואמר לנציגיו שיביאו אותו באופן מיידי. עו"ד זוהר אלטמן מהתנועה לאיכות השלטון קראה לשיריונו של בן דהן "תרגיל מסריח" ו"הכשירו את השרץ", והתחילה מהומה באולם. מלצר הזהיר את עו"ד זוהר אלטמן: "מרגע זה ואילך את תטעני טענות משפטיות ולא לתקשורת", והתעצבן על הטוענים שלא הגיעו מוכנים: "זה דיון משפטי ואני לא אתן להפוך אותו לקרקס".

   

  ח"כ אלי בן דהן ()
  ח"כ אלי בן דהן

  "יש פה מפלגת מדף שמפיחים בה חיים כדי לאשר קונסטלציה ספק חוקית שפוגעת במשילות ובאמון הציבור והכל בשביל לאשר עוד כיסא בכנסת. יש פה שימוש ציני בכלי של מפלגה כדי להכניס את בן דהן לכנסת, שהוא בכלל נציג של מפלגה אחרת" אמרה אלטמן.

   

  עותר נוסף, עו"ד שחר בן מאיר ציין כי "ההסכם המקורי ב-20/2/19 בין הליכוד לבית היהודי הוא הסכם שמייצר מצב שחבר במפלגה אחת נרשם להיות מועמד במפלגה אחרת. ההסכם שנערך בין הליכוד למפלגת אח"י ב-21/2/19 אינו תקף כי מי שחתם עליו מטעם מפלגת אח"י, נתן שי, לא היה מוסמך לחתום עליו.

  בן אדם לא יכול להופיע בשתי רשימות מועמדים. בן דהן מופיע ברשימת המועמדים של הליכוד כשהוא מצהיר על נאמנות לסיעת הבית היהודי".

   

  עותר נוסף, עו"ד ישי עזרד,  הוסיף: "הדיון כאן צריך להיות ברמה המהותית ולא הפורמליסטית. אין להפריד בין ההסכם בין הליכוד לבית היהודי/האיחוד הלאומי (א.א – ההסכם לצירוף עוצמה יהודית כבלוק טכני) לבין שיבוצו של בן דהן במקום ה-28 ברשימת הליכוד. אם תבחנו את זה מבחינה מהותית תגיעו למסקנה שצריך לפסול את בן דהן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים