שתף קטע נבחר

"הגן היהודי": סערת בדיקות ה-DNA לעולים

הליכי הגיור צפויים להיות מוקש מרכזי של כל קואליציה עתידית, ובקרב הזה נלחמים ליברמן ודרעי. אחרי שיו"ר ש"ס טען כי "אין בדיקות DNA לעולים", הבהיר הרב הראשי לישראל, דוד לאו, כי הבדיקות קיימות במקרים חריגים. ליברמן: "אם עולה מסרב לבדיקה, לא יכירו בו כיהודי"

אביגדור ליברמן אריה דרעי (צילום: יאיר שגיא)
סערת ה-DNA: אריה דרעי ואביגדור ליברמן(צילום: יאיר שגיא)

 

הוויכוח הנפיץ שהתעורר שלשום (ג') סביב בדיקות ה-DNA שנערכות או שלא נערכות לעולים חדשים על ידי בתי הדין הרבניים לגיור, מסעיר את המערכת הפוליטית והוביל לעימות חזיתי בין שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, ובין שר הפנים, יו"ר ש"ס אריה דרעי. הוויכוח גם הוציא לאור תלונות חמורות של עולים חדשים, שנאלצו לעבור תהליכים משפילים על רקע בקשת בתי הדין לברר את יהדותם.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

ביום שלישי הצהיר ליברמן בראיון לאולפן ynet: "אני מקווה שניקח את משרד הפנים". לאחר מכן מתח ביקורת חריפה על הרבנות הראשית: "לאף אחד לא מפריע שרק עולים מחבר העמים צריכים לעבור בדיקות DNA. אף מפלגה לא מצאה לנכון לגנות את הרבנות הראשית על האפליה הבלתי נסבלת הזו".

 

בתגובה לדבריו אמר דרעי כי "אי אפשר להסתובב במשרד הקליטה במסדרונות, אם אתה לא יודע לדבר רוסית", אמר והוסיף: "לצערנו הרב, מאות אלפי עולים מחבר העמים לשעבר, של ברית המועצות, שעלו במסגרת חוק השבות, הם לא יהודים על פי ההלכה". לאחר שהטיל ספק ביהדותם של רבבות אנשים וספג אש, התנצל יו"ר ש"ס, ואמר: "אין בדיקות DNA לעולים".

 

 

למרות דבריו, הבהיר אתמול הרב הראשי לישראל, דוד לאו, כי בדיקות ה-DNA אכן קיימות, אך מוצעות לעולים במקרים בודדים וחריגים ואינן נעשות בכפייה, אלא כמתן עזרה לעולה לבירור יהדותו. ההודעה בליווי התלונות שנחשפו הציתו שוב את האש והובילו למתקפה חריפה סביב הליכי הגיור, שגם צפויים להיות מוקש מרכזי של כל קואליציה עתידית.

 

ליברמן מיקד את דבריו החריפים במקרים שהצטברו בלשכתו ובעדויות שהגיעו לידיו, המוכיחים כי למרות מה שנטען, הבדיקות המדוברות הן תנאי לרישומם של עולים כיהודים. חלק מהפניות שהגיעו אליו אף חשפו בפניו כיצד נראים הזימונים לבדיקות.

 

אחד המקרים הבולטים והמקוממים שהגיעו לטיפול המפלגה היה של עולה מברה"מ לשעבר, שיהדותה נקבעה בארץ ב־1988, אך לפני חודש, כאשר בנה החליט להתחתן, היא נדרשה לעבור בדיקת DNA כדי להוכיח את יהדותה. על אף כל המסמכים שהביאה, הכוללים את תעודת הלידה שלה ושל אמה, הוחלט שהם אינם מספקים את ההוכחה הנחוצה.

 

"אין ממש באמירתו של הרב לאו, כי לא כופים בדיקות", אמר ליברמן. "אם אתה מסרב להצעה, אין שום סיכוי שמישהו יכיר בך כיהודי". עוד תקף את דבריו של מי שהיה עד לא מזמן שותפו לקואליציה, בעניין הנחיצות להוציא את תיק הקליטה מישראל ביתנו, ואמר: "בש"ס התבלבלו. הם דורשים את הקליטה אבל בפועל מה שצריך להיות זה שגם משרד הפנים יעבור לישראל ביתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
סערת ה-DNA: דרעי וליברמן
צילום: יאיר שגיא
מומלצים