שתף קטע נבחר

ביקורת סרט - "קפטן מארוול": גיבורת העל החדשה תנצח את מתנגדי הפמיניזם

ברי לארסון מקבלת כוחות על וחליפה צמודה בסרט גיבורת-העל הראשון של מארוול, וסופגת מטח של הערות מיזוגניות ברשת. אבל המתקפה לא תעזור לבריוני המקלדת: "קפטן מארוול", תוצר בידורי סביר שנראה לרגעים כמו סדרת חינוך בנושא העצמה נשית, ישבור קופות ויקבל סרטי המשך

 


 

אחרי 20 סרטים באולפני מארוול, "קפטן מארוול" (Captain Marvel) הוא הראשון המובל על ידי גיבורת-על. עד כה, כל סרטי האולפן בוימו על ידי 15 גברים. לסרט הנוכחי יש במאית בשם אנה בודן, שעבדה עליו יחד עם השותף הקבוע שלה, ראיין פלק. מעבר למשא הכבד של הציפיות אותן נושא הסרט, הוא גם נדרש, וללא ספק יצליח, להתגבר על קמפיין אינטרנטי המופנה כנגד כוכבת הסרט ברי לארסון.

 

 

לארסון החלה לשחק בילדותה, ובהמשך התבלטה כשחקנית בוגרת בסרט האינדי "טווח קצר 12" (2013). היא זכתה באוסקר לשחקנית בתפקיד ראשי על "חדר" (2015) שבו גילמה צעירה שנחטפה, הרתה וילדה בעודה בשבי. לפני שנתיים היא עשתה את הבכורה שלה בהפקת ענק הוליוודית - "קונג: אי הגולגולת" (2017), ושיחקה בכמה סרטים קטנים יותר, כולל בסרט הבכורה שלה כבמאית (Unicorn Store ,2017). כעת היא עושה את הצעד הראשון במה שאמור להוביל אותה ללא מעט סרטי גיבורי-על נוספים. זו לא רק גיבורת-העל הראשונה של אולפני מארוול שמקבלת סרט משל עצמה, אלא שכוחותיה אמורים למקם אותה כדמות החזקה ביותר בפנתיאון הממשיך להתגבש לקראת הפאזה הרביעית של סרטי האולפן.

 

ברי לארסון: "לא צריך להשוות בין קפטן מארוול לוונדר וומן"

צעיר ורענן, אבל עני: סמואל ל. ג'קסון חוזר בזמן

 

לארסון פעילה בתעשיית הקולנוע למען תעסוקה שווה וכנגד הטרדות מיניות. כאישה בעלת אג'נדה היא הצהירה על כוונתה לממש את ההון התרבותי של גילום גיבורת-על בכדי לעודד מטרות אלו. כך, למשל, היא הצהירה שיש צורך לעשות העדפה מתקנת כדי שיותר נשים תשתתפנה במסיבות העיתונאים לקידום הסרט. האמירות הרחוקות מפמיניזם ראדיקלי הספיקו כדי לעורר את הגיק-טרולים-טראמפיסטים שהחליטו להציל את העולם מסרטי פנטזיה בכיכובן של נשים. אחרי הקמפיין להורדת הציון של "מכסחות השדים" (לפני יציאתו והצפייה בו), וההתקפות המיזוגניות והגזעניות על השחקנית קלי מרי טראן ששיחקה ב"מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי", לארסון סומנה כאויב הגדול הבא.

 

מתוך
הפכה למטרה של חובבי טראמפ ומתנגדי הפמיניזם. מתוך "קפטן מארוול"

"קפטן מארוול" חטף ביקורות שליליות מהגולשים באתר "עגבניות רקובות" עוד לפני שמי מכותבי הביקורות ראה את הסרט. כלפי לארסון הופנתה התלהמות אגרסיבית וילדותית ברשתות החברתיות. כדי לבלום את הקמפיין השביתו באתר את האפשרות של הגולשים להעלות ביקורות. לארסון הזועמת שלחה לפני כמה ימים הודעה בטוויטר המיועדת ל"גברים הלבנים השונאים" ובה כתבה שהם "לא מוזמנים להגיע לבתי הקולנוע ל"קפטן מארוול", כי "הסרט עומד כנגד כל מה שאתם מייצגים. אל תזהמו את הקהל עם הארסיות שלכם".

 

כך או אחרת כל זה לא עומד לשנות דבר. המערכה הוכרעה. הסרט יצליח והחמוצים ימשיכו להחמיץ. "קפטן מארוול" בהחלט מודע למחויבותו למסרים בעלי משמעות פוליטית עכשווית. על התסריט חתומות חמש תסריטאיות יחד עם שני הבמאים. בהתאם לכך הוא קצת נראה כמו סדרת חינוך בנושאי העצמה נשית וזיהוי תומכי נשים ומתנגדיהן, וכולל מהלך עלילתי (שלא ניתן לחשוף) המחבר בין מסרים פמיניסטיים ורמזים לאופני הסימון וההרחקה של "האחר המאיים" בעידן טראמפ. אלו המשתתפים בקמפיין כנגד הסרט או התומכים בקמפיין מהצד אכן לא צפויים ליהנות מ"קפטן מארוול". אלו הנכנסים אליו ללא דעות קדומות יוכלו לחוות את המוצר הבידורי ה"בסדר" הזה, שלא ייזכר כאחד הטובים שבסרטי האולפן.

 

מתוך
המחשב הצעיר אותו ב-30 שנה. סמואל ל. ג'קסון ב-"קפטן מארוול"

מאז נוצרה הדמות בקומיקס של מארוול לפני 52 שנים, "קפטן מארוול" קושר לשבע דמויות שונות - חייזרים ובני אדם, גברים ונשים. הראשון היה חייזר מגזע הקרי, שנקרא מאר-וול. בתחילת 1977 הגנים של הטייסת מייג'ור קרול דנברס התערבבו בתאונה עם אלו של מאר-וול והיא הפכה לגיבורת-העל "גברת מארוול". ב-2012, ולאחר גלגולים רבים, דנברס קיבלה את שם המותג המקורי "קפטן מארוול".

 

זהו סיפור על גילוי זהות אמיתית הנסמך על מבנה מסורבל של פלשבקים, שמשרת את הממד הדידקטי של הסרט. ורס (לארסון) היא לוחמת מתלמדת על הכוכב של גזע הקרי, שתופסת עצמה כשייכת לגזע הזה. המנטור המאמן אותה, בן קרי בשם יון-רוג (ג'וד לאו), מלמד אותה כיצד לנטרל את הרגש מהלחימה, ומזכיר לה כי יכולותיה מבוססות על טכנולוגיה של הקרי, ושהן עלולות להישלל ממנה אם לא תתנהג כנדרש ממנה. "האינטליגנציה העליונה", תוכנת אינטליגנציה מלאכותית המהווה סוג של אלוהות על הכוכב, נתפסת על-ידי ורס בצורת בת אדם (אנט בנינג). מראה הדמות לקוח משברי הזיכרונות של ורס שבהם היא הופיעה בסיטואציית לחימה שהתרחשה על כוכב שבני הקרי מכנים C-53 ושהצופים מזהים ככדור הארץ. כיצד הגיעה בת כדור הארץ לכוכב הקרי וקיבלה את השם ורס? הפרטים יתבררו בהדרגה.

 

לעוד ביקורות סרטים:

גיבורים במצולות

מילים נרדפות

להיות אסטריד

בן חזר הביתה

 

המשימה הראשונה שאליה ורס מצורפת היא כנגד גזע ה"סקרול" שאיתו מצויים בני הקרי במלחמה קוסמית רבת שנים. הסקרול הם משני צורה המסוגלים לאמץ את מראה הגזעים בכוכבים שאליהם הם פולשים. כגזע "רע" הם גם מאופיינים במראה פנים ירקרק ולא מלבב, וזאת לעומת בני הקרי בעלי החזות האנושית הנאה. החלוקה נראית פשוטה וברורה אבל, יש לזכור, זהו סרט עם מסר.

 

ורס נופלת בשבי הסקרול, וזיכרונותיה זוכים לחיטוט נמרץ. הצופים נחשפים לרגעים מילדותה ונעוריה, בהם נאמר לה שוב ושוב שהיא לא יכולה לעשות דבר כזה או אחר. טוב שיש על מה להתגבר בהמשך העלילה. האישה בשברי הזיכרונות מתגלה כמדענית ד"ר וונדי לוסון שעבדה יחד עם טייסת הניסוי קרול דנברס - זהותה האמיתית של ורס.

 

מתוך
מתוך "קפטן מארוול"

בשונה ממה שתואר עד כה, מרבית העלילה של "קפטן מארוול" מרחשת באמצע שנות ה-90 על כדור הארץ (דבר המאפשר שלל בדיחות רטרו על התרבות הפופולארית של התקופה, יכולות העיבוד של מחשבי העשור ועיצוב גרפי מיושן וכו'). ורס מגיעה לכדור הארץ כדי למצוא את ד"ר לוסון ובכך גם תתגלה זהותה האמיתית ומלוא יכולותיה.

 

במסע חובר אליה ניק פיורי (סמואל ל. ג'קסון) המצוי בשלבי ההקמה הראשונים של ארגון S.H.I.E.L.D. ג'קסון, ששיחק עם לארסון ב"קונג", וב- Unicorn Store, מופיע לכל אורך הסרט במראה ששונה דיגיטלית לגילו בסביבות "ספרות זולה". הכימיה בין השניים מספיקה כדי למנוע מהסרט מלהפוך למשעמם, אך לא הרבה יותר מכך. מולם עומד מפקד סקרול בשם טאלוס (בן מנדלסון) המשחק דמות של "רע" בעלת אלמנטים לא צפויים.

 

לבמאים בודן ופלק יש מעמד בסצנת האינדי האמריקאית מאז "חצי נלסון" (2003). סרטם האחרון היה דרמת ההימורים החביבה "מה שקורה במיסיסיפי" (2015). העבודה שהם עושים מספקת בסטנדרטים של אולפני מארוול, אבל התוצאה נופלת באופן ניכר מהסרטים האחרונים שבהם הוכנסו גיבורי-על חדשים ("דוקטור סטריינג'", "הפנתר השחור"). הדמות של קרול דנברס נושאת ערכים בגאון, אך למארוול היו דמויות מעניינות יותר ומעוררות חיבה רבה יותר. הדבר נכון גם בהשוואה לסרט גיבורת העל של אולפני DC: נכון לעכשיו המותג "וונדר וומן" מוביל על "קפטן מארוול".


פורסם לראשונה 07/03/2019 16:32

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים