שתף קטע נבחר

רוצים להשקיע? הכירו את קרנות הנאמנות

קרנות הנאמנות בישראל מנהלות 240 מיליארד שקל מכספי המשקיעים. מי יכול להשקיע בקרנות ומה היתרונות בהחזקתן? זה מה שכדאי לדעת

בשיתוף פסגות בית השקעות בע"מ

 

כבר שנים שקרנות נאמנות נחשבות לאחד ממכשירי ההשקעה הפופולאריים עבור משקיעים בישראל ובעולם. בישראל לבדה מנהלת תעשיית קרנות הנאמנות סכום עצום של 240 מיליארד שקלים.

 

למעלה מ-2,000 קרנות נאמנות פועלות כיום בשוק ומציעות מגוון רחב של אפיקים ורמות סיכון: מאלטרנטיבה לפקדונות בבנק ועד קרנות עם התמחות במניות מכל הסוגים - בארץ ובחו"ל.

 

המגוון הזה מאפשר גמישות גדולה בבניית תיק שמתאים באופן ממוקד לאופי המשקיעים, לנכסים שבהם מעוניינים להשקיע ולרמת הסיכון שמתאימה להם וכל אלה ניתנים לשינוי מהיר בהתאם למצבו של השוק.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

"כל קרן נאמנות משקיעה בניירות ערך מגוונים, בהתאם למדיניות ההשקעה שלה" אומר מנכ״ל פסגות קרנות נאמנות, אייל גורן ומוסיף כי הסיבה לשם הזה (קרן נאמנות) היא שהנכסים מופקדים בחשבון על שם הנאמן של הקרן, שמפקח על הפעילות שלה.

 

יתרון הנזילות

אחד הדברים הכי חשובים במכשירי השקעה הוא היכולת למשוך את הכסף בעת הצורך ולהעביר אותו לחשבון הבנק (מה שמכונה "נזילות ההשקעה"). המשמעות של נזילות היא הזמן שבו המשקיעים יכולים לפדות את הכסף שלהם. לדוגמא, כספים שמושקעים בתוכנית חיסכון בבנק עלולים להיות לא זמינים עד שמגיעים לתחנת יציאה שהוגדרה מראש.

 

גם במקרים שבהם האפשרות למשוך את הכסף מוקדם יותר מתאפשרת, היא עלולה לגרור תשלום קנס. כך למשל במקרים של השקעה ישירה בניירות ערך, ייתכן מצב שבו דווקא כשהמשקיעים רוצים לקנות או למכור חלק מניירות הערך – הם לא יהיו סחירים.

 

אפילו במקרה הטוב ביותר שבו אין בעיה של סחירות, אנחנו עשויים למצוא את עצמנו מחפשים קונה עבור כל נייר בפני עצמו. ״גם אם מישהו מבצע את הפעולה עבורנו, בכלל לא בטוח שברגע שנרצה לקנות או למכור – הוא יצליח למצוא מישהו שמתעניין בעסקה. כך או אחרת, התהליך הזה גוזל המון זמן ומעכב את המשקיעים בדרך לנזילות״, מסביר גורן. "הסיטואציה הזאת לא קיימת בקרנות נאמנות. המשקיעים יכולים לקנות ולמכור בכל זמן, לפי המחיר שנקבע בסיום של יום המסחר".

 

לא רק בסכומים גדולים

האפשרות להיחשף למספר גדול של ניירות ערך, גם במקרים של השקעות קטנות יחסית, היא אחד היתרונות המרכזיים של קרן נאמנות. השקעה בקרנות נאמנות לא מותנית בסכום סף כלשהו, ולכן גם משקיעים בסכומים קטנים יותר, יכולים לקחת בכך חלק.

 

בהתאם למדיניות ההשקעה שמפעילה הקרן, מקבלים המשקיעים חשיפה לניירות ערך שונים. ההיגיון מאחורי שיטת הפעולה הזו הוא פיזור סיכונים, בדומה למשפט "אין לשים את כל הביצים בסל אחד". השקעה במגוון ניירות ערך עשויה להקטין את הסיכוי להפסדים גדולים. "בעוד מניה בודדת יכולה גם לרדת בחדות – מי משמשקיע בעשרות מניות במקביל, עשוי ליהנות מביצועי המניות שלו כקבוצה", מסביר גורן.

 

אייל גורן ()
אייל גורן

נקודה נוספת היא ההסתמכות על אנשי המקצוע. מרבית המשקיעים אינם בעלי כלים מקצועיים או רמת ידע כזו כך שהם יכולים להחליט מאילו ניירות ערך להיזהר, באילו ניירות ערך כדאי להשקיע, או איך כדאי לשנות את מבנה תיק ההשקעות שלהם בהתאם למצבים שונים בשוק.

 

לכל קרן נאמנות מנהלי השקעות מקצועיים שמבצעים פעולות קניה ומכירה של ניירות ערך בהתאם לשינויים בתנאי השוק. לכל קרן יש גם נאמן, שהינו חיצוני לגוף המנהל ותפקידו לוודא שהקרן פועלת בהתאם להוראות החוק ולמדיניות השקעות שנקבעה בתשקיף. כספי המשקיעים נמצאים בחשבון נאמנות חיצוני ובלתי תלוי. בנוסף, מנהלי הקרן מפוקחים באופן עקבי על ידי הרשות לניירות ערך, נדרשים לעמוד בכללים ברורים ולספק דוחות שוטפים בהתאם להוראות החוק.

 

עוד נקודה שכדאי לדעת היא שתשלום המס בקרן נאמנות נדחה עד למועד מימוש ההשקעה. במועד מימוש ההשקעה, יידרשו המשקיעים לשלם מס רווחי הון על הרווח הריאלי, כמו במקרים של מכשירי השקעה אחרים בשוק ההון. חשוב לדעת שרווחי ההון, הקופונים והדיבידנדים בתוך הקרן בקרן נאמנות פטורים ממס, ולכן המשקיעים יכולים להרוויח מדחיית המס ומהתשואה של ריבית דריבית.

 

שקיפות בעלויות

כמו בכל מכשיר השקעה בשוק ההון, גם בקרנות נאמנות יש עלויות ניהול הכוללות את שכר מנהל הקרן, שיעור הוספה ושכר הנאמן. דמי הניהול ושיעור ההוספה שקופים למשקיעים, אך בחלק גדול מקרנות הנאמנות אין כלל צורך לשלם את עלויות המסחר.

גורן מסביר שהתשלום נעשה מחשבון נפרד של חברת קרנות הנאמנות, ולכן אין פגיעה בתשואה ללקוח. קיימת שקיפות מלאה של ביצועי הקרן בפני הלקוח. התשואה שמתפרסמת מציגה את הרווח הנקי ללקוח, בניכוי כל העלויות (ולפני מס).

 

קיימת תחרות אינטנסיבית מאוד בשוק הקרנות, מה שמחייב את הגופים המנהלים להציע מוצר איכותי מבחינת ניהול ההשקעות וניהול הסיכונים. עוד מרכיב חשוב בתחרות הוא דמי הניהול, שירדו באופן עקבי בעשור האחרון.

 

איך רוכשים קרנות נאמנות? ניתן לקנות ולמכור יחידות בקרנות נאמנות על ידי פנייה ליועץ ההשקעות בבנק, וכן באמצעות מערכת המסחר הממוחשבת של הבנק. בנוסף, משקיעים שברשותם חשבון ניירות ערך באחד מבתי ההשקעות (שהינם חברי בורסה) יכולים לקנות ולמכור יחידות בקרנות נאמנות באופן עצמאי.

 

בשיתוף פסגות בית השקעות בע"מ

 

אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי. פרסום זה אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות ואינה מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם. פסגות עוסק בשיווק השקעות ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים