שתף קטע נבחר

שר החינוך סמוטריץ' והמגה-הדתה שמחכה לנו

החילונים במערכת החינוך בקושי שרדו את 4 שנות בנט. מדאיגה המחשבה שהמחליף שלו יהיה יו"ר האיחוד הלאומי או הרב הצבאי לשעבר פרץ


ח"כ בצלאל סמוטריץ' (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ בצלאל סמוטריץ'(צילום: גיל יוחנן)

הקדנציה של נפתלי בנט הראתה עד כמה מסוכן זה כשמפלגת נישה עם שמונה מנדטים מקבלת כרטיס פתוח לעשות ככל העולה בדעתה בחינוך הממלכתי אבל זה עוד כלום אם במקום בנט נראה שם את בצלאל סמוטריץ', שרק אתמול טען שמה שנותר מלימודי הדמוקרטיה בחינוך הממלכתי הוא כפייה שיש לבטלה. רבים מתייחסים באדישות לדיווחים שלפיהם בנימין נתניהו הבטיח לבית היהודי את תיק החינוך במידה שהמפלגה תתאחד עם עוצמה יהודית. הם גם חשבו בטעות שהמצב העגום של מערכת החינוך שלנו לא יכול להיות גרוע יותר. ובכן, הם טעו. די היה לשמוע את סמוטריץ' מתראיין מול תלמידים ומכנה את הליברליזם "פונדומנטליסטי" ו"שטיפת מוח פרוגרסיבית ואנטי דמוקרטית".

 

 

כהונתו של בנט כשר החינוך תיזכר לרעה. מבחינת התלמידים וההורים החילונים, הייתה זו תקופה שבה ההדתה גדלה לממדים מפחידים. אמנם הוא מנסה לנופף בפעולות כמו קידום לימודי מתמטיקה ב-5 יחידות, אבל העובדות מדברות בעד עצמן.

 

בנט קידם מדיניות של הדתה משתוללת: בתקופתו שגשגו עמותות הדת שהעבירו שיעורים הלכתיים ואמוניים בבתי הספר הממלכתיים; הושק המקצוע הישן-החדש "תרבות יהודית וישראלית" שהפך את ההדתה למקצוע חובה המצוי בלב תוכנית הלימודים; הפעילויות הדתיות חווייתיות בבתי הספר התרבו וההדתה בספרי הלימוד נחשפה במלוא עוצמתה, וכל זאת במקביל לשחיקה הולכת וגוברת בלימוד מקצועות כלליים והומניסטיים.

 

טורים נוספים של מיכל שליו רייכר:

 

אין סיבה לחשוב שהמגמות שבהן חזינו עד כה יתמתנו, אלא להיפך. הרב רפי פרץ היה אחד מכוהני ההדתה בצה"ל. בתקופתו כרב צבאי ראשי התחזקה הרבנות הצבאית. היא השתלטה על החינוך בצבא, חיזקה את רבני השטח ונקטה כפייה דתית עוצמתית כלפי חיילים וחיילות חילונים שאינם מעוניינים בכך.

 

פרץ, על פי דיווחים שונים בתקשורת, בחר לפרוש מתפקידו כאשר הרמטכ"ל גדי איזנקוט הוציא את מדור "תודעה יהודית" מידי הרבנות (כדי למנוע את השתלטותה על החינוך בצה"ל). לא אופתע בכלל אם עכשיו מתכנן הרב פרץ לעשות לתלמידים החילונים במערכת החינוך את מה שעשה לחיילים החילונים בצבא.

 

בצלאל סמוטריץ' הביע כבר באופן ברור ופומבי את דעתו על תהליך ההדתה. כשבנט ניסה לטשטש את המהלך שהוביל ותבע את הביטוי "הדתה שמדתה", יצאו סמוטריץ' ואורי אריאל בקמפיין הפוך תחת הסיסמא "הדתה זה אנחנו". זה לא מפליא כי הרי סיעתו של סמוטריץ' – האיחוד הלאומי - היא אחת הפטרונים של העמותות הדתיות החודרות למערכת החינוך. עבור האיחוד הלאומי, קידום העמותות הללו הוא לא רק אידיאולוגיה, אלא גם הדרך לפרנס את בני המגזר שלהם.

 

סמוטריץ' אף חידד את עמדתו אתמול כאשר אמר במפורש כי לו יהיה שר חינוך יפעל לביטול ה"הדתה של הליברליזם הפונדומנטליסטי". חשוב שכולנו נזכור שסמוטריץ', פרץ ובנט לא נקטו הדתה בבתי הספר של הילדים שלהם, אלא בחינוך הממלכתי שאמור להיות חילוני. בעוד בתי הספר שלהם מוגנים מכניסה של גורמים חילוניים, בתי הספר שלנו פרוצים לכניסה של עמותות, סוכני דת וחומרי לימוד דתיים. 

 

בעידן פרץ-סמוטריץ-בן גביר אנו צפויים למצוא שליחי דת נחושים שבאים להרביץ בילדינו תורה ולאומנות. בנוסף לבנות השירות המקדמות את ערכי הציונות הדתית בתוך בתי הספר הממלכתיים, אנחנו צפויים לראות סחף של נציגי ארגונים חרד"ליים שמערערים על כל ערך שחשוב לנו.

 

סביר שיתרחבו גם מקצועות המטיפים לאמונה דתית כמו "תרבות יהודית ישראלית", ויחריף הפיחות הגדל והולך בלימודי המדעים והרוח הכלליים. חינוך בידיהם של פרץ-סמוטריץ-בן גביר ימשיך להעמיק את הפער הקיים כיום בין הממלכתי לממלכתי-דתי. תימשך ההשקעה הגוברת בתלמיד הדתי כדי להמשיך ולבסס כאן אליטה דתית.

 

מערכת החינוך שלנו לא תעמוד בעוד ארבע שנים של סירוס מורים ומנהלים על ידי הפרטת החינוך הערכי לידי קיצוניים. כדי להציל אותה חייב כל אחד מאיתנו לעשות את כל שביכולתו כדי שפרץ וסמוטריץ' לא יגיעו למשרד החינוך - בין אם בהצבעה לגוש השני, או על ידי הפעלת לחץ ציבורי תקיף כלפי נתניהו שיחזור בו מגלולת ההדתה שהוא טמן לילדינו.

 

  • מיכל שליו רייכר היא נשיאת הפורום החילוני

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 11/03/2019 00:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים