שתף קטע נבחר

קשר מיני עם תלמיד וחיזור במשך 20 שנה: עבירות המין של עובדי המדינה

נציבות שירות המדינה פירסמה את פסקי הדין המשמעתיים שניתנו ב-2018 נגד עובדי מדינה בנושאי הטרדה מינית. "הכוכבים": מורה מהדרום ומתכנת בן 56 מהלמ"ס. המשרד המוביל במספר התלונות שהוגשו ב-2018: משרד החינוך

מורה שקיימה יחסי מין עם תלמיד בכיתה י' ומתכנת בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהטריד במשך 20 שנה את העמיתה הנשואה - מקרים אלה נידונו בבית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה ב-2018, ונכללו בדו"ח אגף המשמעת של נציבות שירות המדינה שפורסם היום (ב'), והציג עלייה של כ-10% במספר הפניות בנוגע להטרדות מיניות ולעבירות מין בקרב עובדי המדינה ביחס ל-2017. משרד החינוך הוביל ב-2018 עם 37 פניות.

  

המורה והתלמיד ב-2016 ()
המורה והתלמיד ב-2016

 "המורה מהדרום" - המורה הורשעה ביוני 2018 על ידי בית הדין למשמעת של הנציבות, ונגזרו עליה אמצעי משמעת של נזיפה חמורה, פיטורין לאלתר ופסילה לשירות המדינה ולמשרד החינוך למשך 8 שנים. התיק התנהל בדלתיים סגורות ותחת איסור פרסום. על פסק הדין הוגש ערעור מטעמה של המורה, שטרם התברר.

 

"חשוב להבהיר כי על מורים, מעצם תפקידם, חל סטנדרט התנהגות גבוה, במיוחד בכל הקשור להתנהלותם וליחסם לתלמידים, וכי כל קשר שאינו ראוי בין מורים לתלמידים, בוודאי קשר בעל אופי מיני, יטופל במלוא חומרת הדין", ציינו בנציבות בקשר למקרה.

 

 

  ()

מקרה נוסף שצוין בדו"ח היה זה של מתכנת מחשבים בן 56 בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפוטר לאחר שהטריד מינית עמיתה לעבודה במשך 20 שנה. בפסק הדין שניתן בבית הדין המשמעתי פורטו מעשיו: "העובד חיזר אחריה באובססיביות, באמצעים שונים ובניגוד מפורש לרצונה – שלח לה מתנות ומכתבים, לרבות מכתבים בעלי תוכן ארוטי שבהם פירט את תשוקתו המינית כלפיה ומאווייו לגבי גופה, עקב אחריה וערך תצפיות אחריה, הצהיר על אהבתו כלפיה תוך כריעת ברך, שלח מתנות לבני משפחתה, צייר על רכבה הצהרת אהבה באמצעות שפתון, הדפיס דיוקנאות שלו ושלה על חולצה עם הכיתוב LOVE, כתב לה שהם צריכים להיות זוג למרות שהיא נשואה ואם לילדים, וכי ימשיך לחכות לה ורק המוות יפריד ביניהם".

 

אילוסטרציה (קרדיט: Shutterstock) (קרדיט: Shutterstock)
אילוסטרציה(קרדיט: Shutterstock)

העובד הורשע על ידי בית הדין למשמעת בכל מה שיוחס לו בתובענה המשמעתית, ונגזרו עליו אמצעי משמעת של נזיפה חמורה, פיטורים לאלתר, פסילה לצמיתות למשרד ופסילה לשירות המדינה למשך שלוש שנים. העובד ערער על גזר הדין, וערעורו נדחה על ידי בית המשפט המחוזי.

 

מהדו"ח עולה כי בשנת 2018 נפתחו באגף המשמעת 184 פניות בנושאים של הטרדות מיניות ועבירות מין, לעומת 168 תיקים בשנת 2017. כמו כן, השנה הוגשו 12 תובענות לבית הדין למשמעת, לעומת 11 תובענות בשנת 2017. המשרד המוביל במספר הפניות ב-2018 הוא משרד החינוך עם 37 פניות, ואחריו משרד הבריאות עם 32 פניות.

 

 

 

באגף המשמעת מציינים כי הם ממשיכים לראות עלייה במספר הפניות בתחום, ונקודת המפנה הייתה בסביבות תחילתו של קמפיין metoo# באמצע שנת 2017. עם זאת, באגף הדגישו כי "למרות עלייה משמעותית זו, אין ספק כי עדיין מדובר בנושא המצוי בתת-דיווח".

 

מחברי הדו"ח הוסיפו כי לדעתם "הגידול נובע מעלייה במודעות ובנכונות לפנות ולהתלונן, מעלייה ברצון למגר את התופעה החברתית הפסולה של הטרדות מיניות במקום העבודה וכן מעלייה באמון במערך הטיפול בתחום, לרבות אגף החקירות ואגף המשמעת. על אלה יש להוסיף את העובדה כי לאחרונה חל שינוי מסוים בתפיסה החברתית בנושא, ונראה כי נפגעות חשות יותר מוכנות חברתית לחשוף את הדברים. עם זאת, מובן שהדרך בנושא זה עוד ארוכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים