שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  תרומת הריאה לנחמה ריבלין: "יאיר חי בגופה של אשת הנשיא"

  יאיר יחזקאל חלבלי בן ה-19 מרמת גן היה מעורב לפני יומיים בתאונת צלילה באילת. אתמול התבשרה המשפחה שהוא מת מוות מוחי, ומיד הסכימה לתרום את איבריו. אחותו: "יאיר מת, וזה מה שנשאר לנו, לעזור לאנשים אחרים ולתת חיים"

  הריאה שהושתלה בנחמה ריבלין הגיעה מגופו של יאיר יחזקאל חלבלי בן ה-19 מרמת גן, שטבע לפני יומיים במהלך צלילה באילת.

   

  ריבלין סבלה משך שנים ארוכות ממחלת הפיברוזיס הריאתי. מצבה בשנים האחרונות הידרדר עד כדי כך שנזקקה לחמצן בכל שעות היממה לצד תרופות. במצב זה, דרך הריפוי היחידה שמצילה חיים היא השתלת ריאות, המאפשרת לחזור לשגרת חיים מלאה ללא תלות בחמצן. ריבלין המתינה זמן רב להשתלה.

   

  הניתוח המורכב שעברה ריבלין ארך מספר שעות, ובוצע ע"י פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוח לב חזה בבילינסון, ולווה על ידי רופאה האישי של ריבלין, הפרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך הריאות בבית החולים.

   

  "יאיר נסע לאילת עם חבר כדי לצלול", מספרת ל-ynet עמית, אחותו של יאיר, "הם עשו צלילה חופשית במטרה להגיע לספינה שטבועה במצולות. במהלך הצלילה הוא התעלף.

   

  צוללים שהיו לידו מיד הבינו מה קורה והרימו אותו למעלה. במשך יותר מ-20 דקות הם ביצעו החייאה והצליחו להחזיר לו את הדופק. מיד הטיסו אותו לבית החולים סורוקה בבאר-שבע ושם הוא שכב יומיים. הוא ממש נלחם על חייו".

   

  יאיר יחזקאל ז
  יאיר יחזקאל חלבלי ז"ל. לא התלבטנו בכלל לגבי התרומה

   

  איך לכם נודע על האסון?

  "החבר שהיה איתו בצלילה לא הבין לאן הוא נעלם לו בתוך המים. הוא חיפש אותו וכשהתייאש עלה לחוף וראה את כל האנשים סביב יאיר מנסים להחיות אותו. הוא התקשר אלינו הביתה וסיפר מה קרה".

   

   מתי הרופאים קבעו שאין סיכוי שמדובר במוות מוחי?

  "אתמול. אבל כבר בהתחלה הרופאים סיפור שלנו שמדובר בפגיעה קשה כי הוא היה רבע שעה מתחת למים. אבל אנחנו האמנו שיהיה בסדר, שהוא ישרוד את זה. הוא הבנאדם האחרון שחשבנו שיקרה לו משהו. תבין, מדובר באדם שהוא כל-כך בטוח בעצמו, אחד שלא מוותר, לא מתפשר על מה שהוא רוצה. אבל אתמול אמרו שזהו, זה נגמר".

   

  ואז הציעו שתתרמו את איבריו?

  "העלו את זה, מיד הסכמנו".

   

  לחתימה על כרטיס אדי

   

  - ליאיר היה כרטיס תורם איברים אדי?

  "לא, אבל אני בטוחה שזה מה שהיה רוצה. בכלל לא היתה לנו התלבטות בנושא ומיד רצינו לעשות את זה. הבנו שגם הוא היה מקבל את אותה ההחלטה בדיוק לו היה צריך להכריע בנושא".

   

   לא היתה שום התלבטות במשפחה?

  "ממש לא. יאיר מת, וזה מה שנשאר לנו, לעזור לאנשים אחרים ולתת חיים. זה כל-כך הגיוני".

    

  אזכרה לאריאל שרון בחוות השיקמים (צילום: גדי קבלו)
  נחמה ריבלין באזכרה לאריאל שרון. "מקווים שבזכותו תמשיך לחיות עוד שנים ארוכות"(צילום: גדי קבלו)

   

   סיפרו לכם שהריאה של יאיר הושתלה ברעיית הנשיא נחמה ריבלין?

  "כן, הבוקר. אתה לא מבין איזו התרגשות זו היתה. אני מאוד מקווה שהריאה של יאיר תיקלט בגופה של נחמה ושבזכותו הוא תיזכה לעוד שנים ארוכות של חיים. יאיר ממשיך לחיות בגופה של רעיית הנשיא".

   

  - היית רוצה לפגוש את הנשיא ורעייתו?

  "מאוד. באיזשהו מקום חלק מיאיר נמצא היום אצל נחמה ריבלין, רעיית הנשיא וזה מהווה לי ולמשפחה נחמה גדולה בתוך ים העצב הזה שאנחנו נמצאים בו".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יאיר יחזקאל חלבלי ז"ל. הריאה שלו הושתלה בנחמה ריבלין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים