שתף קטע נבחר

עובדי מדינה שכושר עבודתם נפגע בגלל בעיות בריאות יזכו להקלות

נציב שירות המדינה הורה על נוהל חדש לעובדי מדינה שבשל מצב בריאותי כושר עבודתם נפגם. על פי הנוהל, לפני שהעובדים ישלחו לוועדה רפואית שיכולה להביא לפסילתם - יש לבצע התאמות למצבם

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, שינה את הנוהל הנוגע לעובדי מדינה שכושר העבודה שלהם נפגע עקב בעיות בריאותיות. עד היום הנוהל קבע שאם עובד נעדר ועבודתו נפגמה עקב מחלה - הוא ישלח לוועדה רפואית והיא יכולה לתת לו אחוזי נכות ולהחליט על סיום שירותו. כעת החליט הנציב כי לפני שהעובד ישלח לוועדה רפואית, יש לבצע קודם כל התאמות שיקלו על העובד - כמו למשל החלפת תפקיד, הקלה במאמץ או הנגשת מקום העבודה לנכים.

 

>> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

עובדי מדינה דיווחו על ימי מחלה - אך שהו בחופשה

למ"ס: השכר הממוצע חוזר לעלות

מהמפכ"ל לשעבר עד הרמטכ"ל: השכר במגזר הציבורי

 

הנציב הנחה את הנהלות משרדי הממשלה כי במקרה שבו נפגמה או עלולה להיפגע יעילותו של עובד עקב בעיות בריאות, חובה על המנהלים לפעול למיצוי הליך של מתן התאמות לעובד. זאת בטרם הפניית העובד לבדיקת כושר בריאותי בוועדה הרפואית (בדיקה שעלולה להוביל, בין היתר, לפסילה לתפקיד/לשירות).

גבר מרותק לכיסא גלגלים ליד מדרגות (צילום: shutterstock)
"יש לבצע קודם כל התאמות שיקלו על העובד"(צילום: shutterstock)
 

שינוי חשוב נוסף הוא פירוט ההתאמות האפשריות, תוך ציון הגורמים הרלוונטיים בתוך שירות המדינה איתם יכול המשרד הממשלתי להתייעץ או לקבל אישור לצורך מתן ההתאמה. החובה לבצע התאמות לעובד עם מוגבלות נקבעה בסעיף 8 בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח- 1998, וכן בסעיף 15א לחוק שירות המדינה (מינויים), תשי"ט-1959.

 

הנוהל המעודכן מבוסס על הוראות תקשי"ר קיימות ונועד להסדיר ולפרט את תהליך בדיקת מתן ההתאמות לעובדים בשירות המדינה הזקוקים לכך. הוא גובש על ידי נציבות שירות המדינה בשיתוף נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות במשרד העבודה, ובתיאום עם רופאת שירות המדינה.

 

נציבות שירות המדינה רואה חשיבות רבה בשילוב אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה ובתוך כך מתן התאמות הנדרשות במסגרת העבודה במידת האפשר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים