שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עודה: "גנץ יצטרך להזיע ולשכנע אותנו לתמוך בו"
  יו"ר חד"ש-תע"ל התארח באולפן ynet והתייחס לסוגיית הגוש החוסם: "אנחנו לשון המאזניים וזו העמדה הרצויה מבחינתנו". על גנץ: "הכי חשוב זה להפיל את שלטון הימין, אבל הוא לא בשל". על זועבי: "לא מצטער שהגנתי עליה"

   

   

  חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר משותף לחד"ש-תע"ל, התארח הבוקר (יום ג') באולפן ynet והתייחס לנושא הגוש החוסם עם המפלגות הערביות, שהפך לנושא מרכזי במערכת הבחירות: "גנץ ולפיד יצטרכו להזיע, לבוא אלינו לנצרת ולשכנע אותנו שהם צריכים להרכיב את הממשלה".

   

  כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  אז איך אתם נראים בימים אלה, כאשר אפילו היהודים כבר מתחילים לדבר עליכם?

  "אני חושב שזו העמדה הרצויה מבחינתנו, שבין שני הגושים זה נראה שאנחנו לשון המאזניים, זה מאוד מעניין ויש לנו תפקיד מאוד חשוב. אנחנו נמלא אותו בצורה הטובה ביותר לטובת הציבור שלנו".

  יו
  ח"כ איימן עודה באולפן Ynet(צילום: יובל חן)

  יו
  (צילום: יובל חן)

  איך אתה מסביר את זה שכך כך קל לימין לעשות לכם דה-לגיטמציה והוא מבסס את זה על אמירות ועל פרובוקציות מהעבר. זה לא אשמתכם שזה כל כך קל לפגוע בכם?

  "תשים את המצע שלנו בכל מקום בעולם, ממש בכל מקום בעולם, באירופה למשל. אני חושב שנהיה שם מרכז, אפילו לא שמאל, אני לא מדבר על חד"ש שהיא שמאל בכל מקום בעולם, אבל זה מצע של שלום לפי מה שמסכימות יותר מתשעים אחוז ממדינות העולם, זה שיוויון לקבוצה ילידה שלא באה למדינה אלא המדינה באה אליה". 

   

  אבל מדובר בתמיכה שלכם בפלסטינים, התבטאויות נגד חיילי צה"ל, על המרמרה, אירועים שהיו בשנים האחרונות

  "יש משחק בינינו לבין התקשורת שהוא לא הוגן, כלומר תמיד מאשימים אותנו שאנחנו מזניחים את הסוגיות שלנו לטובת הסוגיות של העם הפלסטיני, אבל תמיד בתקשורת מתחילים לשאול אותנו על העם הפלסטיני, לכן אנחנו בוודאי עונים. המחבל מספר אחד, הכי דומיננטי, הכי פעיל, שרצח מאות אלפי אנשים, זה הכיבוש. צריך לחסל את הכיבוש הארור הזה. דבר שיביא שלום ויטיב עם שני העמים, גם עם היהודים וגם עם הפלסטינים".

   

  אנחנו לא הולכים להתווכח על העמדות האלה, אבל אמרת שיש לכם תפקיד חשוב, מהו? להיות גוש חוסם של גנץ?

  "הציבור שלנו מאמין שתקופת רבין כשהיינו גוש חוסם, מבחינה יחסית היתה התקופה הפרלמנטרית הטובה ביותר. יש לנו את הנכונות העקרונית, אבל זו צריכה להיות ממשלה שהולכת בכיוון של שלום ושיוויון. אני רואה שגנץ ולפיד רחוקים מזה. לגבי המלצה בפני הנשיא למשל, זה דבר מעניין. אין ספק שאנחנו רוצים להפיל את ממשלת נתניהו, מבחינתנו זה הדבר העיקרי. אבל גנץ ולפיד צריכים להזיע ולבוא אלינו לנצרת, ולשכנע אותנו על התכנית שלהם וגם דברים קונקרטיים".

  ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
  המטרה העיקרית זה להפיל אותו". נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם)

  אתה אומר 'אם אתם רוצים אותנו תחזרו אחרינו ותשכנעו אותנו'

  "חד וחלק".

   

  ולהבטיח לכם להפסיק את הכיבוש או תקציבים למגזר?

  "זה גם בכללי שלום ושיוויון אבל יש כמה דברים מאוד קונקרטיים. ביטול חוק הלאום, תכנית למיגור הפשיעה בקרב האוכלוסייה הערבית, נגד הריסת בתים ערבים והזרמת כספים. אנחנו רוצים השתלבות בכל התחומים למעט ביטחון, חוץ וקליטת עלייה. מסיבות אידיאולוגיות. במידה ויהיה שלום אין ספק שאנחנו נבחן גם את הסוגיה הזו. במידה ותהיה הכרה בזכויות של העם הפלסטיני והכרה גם בזכויות שלנו, אנחנו נבחן גם את הסוגיות האחרות, אבל עכשיו יש שלושה משרדים שאנחנו לא חלק מהם. אבל בשאר המשרדים אנחנו רוצים השתלבות, גם בקרב החברה בכלל. אנחנו יכולים לחיות באותו בניין, יכולים לחיות ביחד, להיות חברים ברמה האישית. אין בעיה עם זה, אנחנו רוצים את זה, על בסיס של כבוד ושיוויון".

   

  הקמפיין של נתניהו נכון, אתם מוכנים להיות גוש חוסם כרגע נגד כל ממשלה שמאתגרת את נתניהו, כלומר תהיו גוש חוסם של גנץ?

  "כן, אבל אמרתי לך שגנץ לא בשל". 

   

  יש רק עוד חודש

  "עברו מים רעים מאוד מאז שנות התשעים עד עכשיו. הרבה הסתה נגדנו, הרבה דה-לגיטימציה נגדנו".

   

  חנין זועבי הייתה טעות שלכם?

  "אני הגנתי על חנין זועבי במשך כל הקדנציה שעברה. אני לא טעיתי. אני חושב שהיא אישה שדוגלת במדינת כל אזרחיה. הבעיה בוודאי היא לא היא אלא הממשלה".

  חנין זועבי (צילום: הלל מאיר/TPS)
  "הבעיה לא אצלה". חנין זועבי (צילום: הלל מאיר/TPS)

  היא עלתה על המרמרה. אתה יושב כאן ואומר שכולנו יכולים לחיות ביחד

  "מה זה מרמרה? אנשים רצו לשבור את המצור על עזה, דבר כל כך מוסרי, כל כך מוצדק, כל הפרופגנדה שנעשתה סביב המרמרה אני לא מקבל בכלל, בכלל.

   

  ניסו לשבור ידיים ורגליים של חיילי צה"ל

  "וויי וויי, מי ששבר זה לא הם, הם הקורבן".

   

  כשאתה שומע במקום שרים ופוליטיקאים את רותם סלע יוצאת להגנת הציבור הערבי. אתה אומר לעצמך למה לא עוד אנשים בציבוריות הישראלית אומרים את הדברים האלה?

  "חד וחלק, כי מה שהיא אמרה זה דבר שאמור להיות הכי טריוויאלי, שהמדינה צריכה להיות לכולם".

   

  שמעת את רותם סלע וגל גדות ואסי עזר, לא שמענו את בני גנץ מתייחס לזה

  "בני גנץ התייחס אלינו רק באמירה אחת: הלא יהודים. אנחנו גם לא אנגלים ולא צרפתים. יש לנו מאפיינים לאומיים ותרבותיים, אנחנו ערבים, יש תרבות, יש הסטוריה, יש מאפיינים, אנחנו גאים בשייכות הלאומית שלנו. גנץ אפילו לא אומר שאנחנו ערבים, עד כדי כך. לכן, כשאתם שואלים אותי על גוש חוסם, אני מסתכל על גנץ ולפיד ואומר: איפה הם, הכי רחוקים. כלומר לרבין היה האומץ לעשות תפנית. גנץ לא עשה את התפנית והוא לא הפנים שצריך שיהיה פה שלום אמת".

   

  "כל ראשי ממשלת ישראל הסיתו נגדנו - כולם ביחד - פחות מנתניהו בקדנציה האחרונה. לכן כשאנחנו אומרים שהמטרה העיקרית זה להפיל את ממשלת הימין, כי אנחנו תופסים שזה הדבר המסוכן ביותר", הסביר עודה לסיום. "לכן, גנץ צריך להגיע לנצרת ולשכנע אותנו שהוא צריך להרכיב ממשלה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים