שתף קטע נבחר

בכירים לשעבר בחברות ציבוריות נעצרו בחשד למרמה

רשות ני"ע עצרה את פעיל שוק ההון יאיר פודים, יחד עם דוד שחם ואסף סיני. השלושה חשודים בביצוע עבירות מרמה ודיווח בעת שהיו בעלי תפקידים בחברת פרוטאולוג'יקס, ושוחררו הערב למעצר בית תוך הפקדת ערבות. החוט המקשר בחקירה: איש העסקים נסים דג'לדטי שהסתבך בעבר בפלילים

רשות ניירות ערך עצרה היום (ג') את פעיל שוק ההון יאיר פודים. כך נודע ל"כלכליסט". יחד עם פודים נעצרו פעילי שוק ההון דוד שחם ואסף סיני. השלושה חשודים בביצוע עבירות מרמה ודיווח בעת שהיו בעלי תפקידים בחברת פרוטאולוג'יקס. 

 

חקירה נרחבת נגד ארבע חברות בשוק ההון; זוהר לוי נחקר

תביעה נגד גלעד ארדן: "מתחמק מתשלום תיווך"

סלקום וקרן תש"י ייכנסו השבוע למיזם הסיבים של חברת החשמל

 

פודים נחקר במשרדי הרשות בת"א בחשד לקבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, עבירות דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר. בית משפט השלום בעיר שחרר אותו הערב למעצר בית עד יום חמישי, תוך הפקדת ערבות של 250 אלף שקל. כמו כן, צו עיכוב יציאה מהארץ הוצא נגדו.

יאיר פודים (צילום: עמית שעל)
יאיר פודים(צילום: עמית שעל)

 

דיווחים מטעים במטרה להטעות משקיע

החקירה עוסקת בחברות הציבוריות פרוטאולוג'יקס, בה כיהן פודים בתקופה הרלוונטית לחקירה (השנים 2016-2017) כיו"ר הדירקטוריון, וביונד, בה שימש סיני כיו"ר וכמנכ"ל (לפני כן שימש כמנכ"ל פרוטאולג'יקס, ת"ג). שחם שימש בתקופה האמורה כדירקטור חיצוני בפרוטאולוג'יקס.

 

לנספח בקשה לשחרור בתנאים מגבילים ופרוטוקול הדיון - לחצו כאן

 

 

על פי החשד, דיווחי ביונד הנוגעים לסכומי כסף שקיבלה כללו פרטים מטעים, במטרה להטעות משקיע סביר. בנוסף לכך, למינויו של שחם כדח"צ בפרוטאולוג'יקס נלוו עבירות דיווח ועבירות נוספות, בצוותא עם פודים.

 

לסיני מייחסת הרשות, בנוסף לעבירות הדיווח והמרמה, גם עבירה של שיבוש מהלכי משפט. לשחם מייחסת הרשות בנוסף גם עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד. שניהם שוחררו למעצר בית עד ליום חמישי, בדומה לפודים. מחר צפויים להיחקר ברשות חשודים נוספים.

 

חוט מקשר ומסובך

החוט המקשר בחקירה, כך נודע, הוא נסים דג'לדטי, בעל השליטה בעבר בשתי החברות אשר הורשע ב-2017 בהעלמת הכנסות של למעלה מ-40 מיליון שקל ונגזרו עליו 63 חודשי מאסר. על פי החשד בין דג'לדטי, כבעל שליטה בפרוטאולוג'יקס, לבין שחם, שלו מספר חברות פרטיות, התקיימו קשרים עסקיים. למרות זאת, ועל אף שהזיקות הכלכליות בין שחם ובין בעל השליטה היו עשויות לפסול אותו מלשמש כדח"צ, הוא מונה לדירקטור חיצוני בחברה. על פי החשד, הדבר נעשה בין היתר בידיעת גורמים בחברה ביניהם יו"ר החברה פודים.

נסים דג'לדטי ()
נסים דג'לדטי
 

פודים הוא איש שוק הון ותיק שפרש מקונצרן כלל בתחילת שנות ה-90 ביחד עם אהרון דברת ואיציק שרם, וביחד הם הקימו חברת השקעות. אחרי שדברת פרש מהשותפות המשיכו פודים ושרם את הפעילות תחת חברת השקעות אליה הצטרף עוד פורש כלל, אביגדור קלנר, תחת חברת ההשקעות שזכתה לכינוי שרפ"ק - על שם השלישייה. בהמשך קלנר עזב את השותפות.

 

החברה הבת שלהם, לידר השקעות, אותה ניהל פודים הסתבכה בתקופת משבר 2008 בהשקעות נדל"ן כושלות במזרח אירופה ונקלעה להסדר חוב. במהלך השנים קלנר ושרם, כל אחד בנפרד הסתבכו גם הם, כמו פודים כעת, בפרשות פליליות: קלנר היה אחד ממורשעי פרשת הולילנד ונידון למאסר על מתן שוחד והלבנת הון. שרם נעצר בשנה שעברה על רקע קריסת חברת שורט טרייד ונחשד בין היתר בעבירות מרמה כלפי משקיעים

 

חברת ביונד פועלת בתחום הפתרונות הטכנולוגיים למערכות טיהור והשבת שפכים, ונכנסה להליכי פירוק בסוף שנת 2017; חברת פרוטאולוג'יקס שינתה בחודש שעבר את שמה ל"קאונמד תעשיות קנאביס רפואי".

 

החקירה הנוכחית מצטרפת לשורת חקירות ומעצרים שביצעה רשות ני"ע בקרב פעילים וחברות בשוק ההון, ובראשם זה של פעיל השוק מנחם וינברג, בחשד שהרוויח מאות אלפי שקלים משימוש במידע פנים של חברות בורסאיות במהלך השנים 2016-2018.

 

עו"ד איריס ניב-סבאג, ממשרד שינמן-נגב-ניב, באת כוחו של פודים מסרה: "יאיר פודים שיתף פעולה בחקירה, כפר בחשד נגדו וטען לחפות מלאה. אנו מאמינים כי אין יסוד לחשד נגדו ומקווים שכך יתברר בסיום החקירה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
יאיר פודים
צילום: עמית שעל
מומלצים