שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  2 מפתחות זהב לשמירה על יחסים טובים

  מבוגרים הנמצאים במערכת יחסים טובה בריאים יותר, פעילים ומלאי תקווה כלפי העתיד. לפניכם שני מפתחות זהב אשר יעזרו לכם לשמור על יחסים טובים בין כל הדורות במשפחה

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  יחסים בין-דוריים הם יחסים בין אנשים מקבוצות גיל שונות, כמו למשל היחסים בין הורים מבוגרים, הילדים שלהם והנכדים שלהם. עם התקדמות הטכנולוגיה ושינוי החברה בה אנחנו חיים, חלו גם שינויים ביחסים המשפחתיים והבין-דוריים.

   

  בתקופתנו תוחלת החיים הממוצעת עולה, קשישים חיים חיים בריאים ומלאים יותר מאי פעם, והם יכולים להמשיך וליהנות מיחסים עם הילדים, הנכדים ואפילו הנינים שלהם לאורך שנים.

   

  מחקרים שונים, כמו זה שפורסם ב-European Journal of Ageing מראים שיחסים בין-דוריים חזקים מסבים תועלת לכל בני המשפחה.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  לפסח: המלצות לשמירה על תזונה ופעילות למבוגרים

  אבוקדו: 6 יתרונות בריאותיים - במיוחד למבוגרים

  מה סבא באמת חושב על הנכדים

  בלי חשבון: החירות האמיתית שמגיעה בגיל 70

   

  אושר, בריאות ומשמעות - היתרונות הנפלאים של יחסים טובים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אושר, בריאות ומשמעות - היתרונות הנפלאים של יחסים טובים(צילום: shutterstock)
   

  אושר ובריאות: היתרונות של יחסים בין-דוריים טובים

  מחקרים מראים שמבוגרים שנמצאים במערכת יחסים בין-דוריים בריאה וטובה סובלים פחות מדכאונות, נהנים מבריאות טובה יותר ומרגישים יותר פעילים. כמו כן נמצא כי הם בדרך כלל מאושרים יותר ומלאי תקווה כלפי העתיד.

   

  גם הצעירים וגם המבוגרים יותר שנמצאים במערכת יחסים בין-דוריים טובה יכולים ליהנות מאפשרות למידה של מיומנויות חדשות ויכולים לתמוך אלה באלה ולסייע אלה לאלה בשלל מצבים.

   

  יחסים אלה גורמים לשני הצדדים להרגיש נחוצים ורצויים, ובכך הם מגבירים את תחושת הערך העצמי אצל המבוגרים והצעירים כאחד.

   

  ליחסים בין-דוריים יש גם יתרונות עקיפים יותר עבור שני הצדדים – כשהדור הצעיר מלמד את הדור הבוגר יותר איך להתמצא בנבכי העולם הטכנולוגי, למשל, הוא מאפשר לדור המבוגר להשתמש באינטרנט כדי להגדיל את המעגל החברתי שלו, לטפל בעניינים ביורוקרטיים כמו תשלומי חשבונות ואפילו ליהנות מקניות אונליין.

   

  משמעות לחיים

  היתרון גדול ביותר של יחסים בין-דוריים הוא העובדה שיחסים כאלה מסייעים להענקת תחושה של משמעות בחיים, גם לצעירים וגם למבוגרים.

   

  התחושה שיש מישהו שזקוק לנו, ושאנחנו יכולים לסייע ליקרים לנו, מסייעת לנו להרגיש חשובים ומעניקה לחיים שלנו משמעות.

   

  מחקרים מראים שוב ושוב שקיים קשר בין חיים עם משמעות לבין אריכות ימים, כך שכשאתם משקיעים בקשרים הבין-דוריים שלכם, אתם משקיעים גם בעצמכם ובחיים בריאים וארוכים יותר עבור עצמכם.

   

  הדדיות ביחסים בין-דוריים

  במהלך רוב חיינו, מערכת היחסים שלנו עם בני דורות אחרים, בעיקר בתוך המשפחה, מאופיינת בתלות הדדית. הדור הצעיר תומך בדור המבוגר יותר, בעוד הדור המבוגר מסייע ככל יכולתו לדור הצעיר.

   

  קחו לדוגמה סבא וסבתא שמסייעים לילדיהם לטפל בנכדים הצעירים, בזמן שהילדים עצמם תומכים נפשית בהוריהם או מסיעים אותם לטיפול רפואי בשעת הצורך.

   

  באותה מידה לשינויים בחיים של הדורות השונים יש השפעה גם על הדורות האחרים – נישואין, גירושין או לידות של הילדים משפיעים גם על הוריהם, בעוד ששינויים כמו יציאה לגימלאות או התאלמנות של ההורים משפיעים גם על הדור הצעיר יותר.

   

  2 מפתחות הזהב לשיפור היחסים

  המפתח הראשון: כבוד הדדי

  זיכרו שיחסים טובים צריכים תמיד להיות מבוססים על כבוד הדדי. ביחסים בין-דוריים קל להיגרר פעמים רבות לריבים ולהתחשבנויות, שפוגעים ביחסים שלנו לטווח הקצר ולטווח הרחוק.

   

  גם ברגעים הקשים יותר לשמור על כבוד הדדי ולכבד את הערכים של הצד השני, גם אם הם לא תואמים לחלוטין את השקפת עולמכם.

   

  המפתח השני: בקרו את ההורים והסבים

  אם אתם הדור הצעיר יותר, זיכרו לבקר את ההורים והסבים. הביקורים שלכם יכולים לסייע להפיג את הבדידות שלהם, להכניס עניין לחייהם ולסייע בשמירה על הבריאות שלהם.

   

  אם אתם הדור המבוגר יותר, נסו ליזום זמן בילוי משותף עם הילדים והנכדים, שחקו יחד במשחקי קופסה, קראו איתם ספר, עשו יחד פעילות יצירה או צאו יחד לראות סרט.

   

  כשמשפחות נשארות מאוחדות והקשר בין הדורות נשאר חזק, כולם נהנים. הקטנים ביותר ילמדו על הדור המבוגר יותר ועל הרקע המשפחתי שלהם, הדור האמצעי יוכל לקבל פרספקטיבה לחיים מהדור המבוגר יותר ואילו המבוגרים ביותר יהנו מזמן איכות שיעניק משמעות ואושר לחיים שלהם ויסייע להם לשמור על הבריאות ועל אריכות ימים.

   

   

  המאמר המלא הוא חלק מהבלוג "מעניין פה" מבית מגדלי הים התיכון. העוסק בתחומי החיים השונים של בני הגיל השלישי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  תועלת לכל בני המשפחה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים