שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים מצאו: הגורם לחיים בריאים וארוכים

  מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד במשך כ-80 שנה מצא כי הגורם המפתיע לחיים ארוכים ומאושרים הוא חיי חברה עשירים. החוקרים מצאו כי יחסים אלה עזרו לשמור על בריאות פיזית ומנטלית יותר מאשר כסף, השכלה או אפילו גנים ונתנו שלושה טיפים לשמירה על מערכות יחסים לאורך זמן

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  אין ספק שגנים טובים ושמירה על הבריאות הם התחלה מצוינת, אבל אם אתם רוצים לחיות חיים ארוכים ומאושרים, כדאי שתכירו את המחקר של אוניברסיטת הארוורד, שבחן את הקשר בין החוויות השונות של המשתתפים במחקר במהלך החיים לבין הבריאות שלהם.

   

  החוקרים החלו במחקר עוד בשנת 1938 ובחנו במהלך השנים את הבריאות של המשתתפים, הקריירה שלהם, הנישואין וגורמים נוספים. התוצאות הפתיעו אפילו את החוקרים עצמם, כשגילו את החשיבות הרבה שיש ליחסים מאושרים על הבריאות של הנחקרים.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  הנשים שפועלות כל יום למען חיים טובים יותר 

  כך משפרת המוזיקה את איכות החיים בגיל המבוגר 

  מחקר מצא: 5 הרגלים שיוסיפו 12 שנים לחיים

   

  סבתא סורגת (צילום: shutterstock)
  קשרים חברתיים הופכים את החיים לשמחים, בריאים וארוכים יותר(צילום: shutterstock)
   

  המחקר: 700 איש במשך 80 שנה

  המחקר המקיף עקב אחרי למעלה מ-700 איש במשך 80 שנה. כ-60 איש מתוך המשתתפים המקוריים של המחקר עדיין לוקחים בו חלק, כיום כשהם כבני 90.

   

  המחקר התבסס על ראיונות אישיים עם המשתתפים, מידע רפואי שנאסף עליהם ושאלונים שבדקו את הבריאות המנטלית שלהם ואת חייהם בעבודה ובבית. בשלב מסוים החלו החוקרים לראיין גם את בנות הזוג ואת הילדים הבוגרים של הנחקרים.

   

  המתכון: יחסים קרובים וטובים

  מניתוח של תוצאות המחקר התברר לחוקרים שיחסים קרובים, יותר מאשר כסף או תהילת עולם (נשיא ארצות הברית המנוח, ג'ון פ. קנדי, היה ממשתתפי המחקר עוד בתחילתו), היו הגורם העיקרי לאושר בחייהם של הנחקרים. יחסים כאלה עזרו לשמור על בריאות פיזית ומנטלית יותר מאשר מעמד חברתי, IQ או אפילו גנים טובים.

   

  ניתוח של הנתונים שנאספו במחקר העלה קשר חזק בין חיים מלאים ומאושרים לבין יחסים חזקים עם בני משפחה, חברים וקהילה.

   

  רמת הסיפוק מהיחסים שהיתה לאנשים בגיל 50 ניבאה מה תהיה רמת הבריאות שלהם בגיל 80 בצורה נכונה יותר מאשר רמת הכולסטרול שלהם. האנשים שבגיל 50 דיווחו על רמת הסיפוק הגבוהה ביותר מהיחסים שלהם, היו הבריאים ביותר בגיל 80.

   

  חברה, בדידות, יחסים וזיכרון: עיקרי הממצאים

  החוקרים מצאו קשר הדוק בין חיי החברה של הנחקרים, רמת האושר שלהם ורמת הבריאות שלהם. ממצאי המחקר נגעו ב-4 נקודות עיקריות:

   

  1: חיי חברה משפיעים לטובה על הבריאות. ככל שהנחקרים דיווחו על קשרים חברתיים רבים יותר עם בני משפחה, חברים וקהילה, כך החיים שלהם היו שמחים, בריאים וארוכים יותר.

   

  2: הבדידות פוגעת בבריאות. נחקרים שהיו בודדים יותר ממה שרצו, היו מאושרים פחות, הבריאות שלהם היתה פחות טובה והם חיו חיים קצרים יותר משל נחקרים שלא דיווחו על בדידות.

   

  3: ישנה חשיבות לאיכות היחסים. הבריאות של נחקרים שהיחסים החברתיים שלהם (כמו בחיי הנישואין למשל) היו מלאים בקונפליקטים, הייתה פחות טובה משל אלה שדיווחו על יחסים חמים.

   

  4: יש קשר בין יחסים טובים לבין זיכרון. הזיכרון של נחקרים שדיווחו על יחסים טובים ובטוחים היה טוב וחד גם בשנות ה-80' שלהם, בעוד שנחקרים שדיווחו שאינם יכולים לסמוך על בני הזוג שלהם סבלו מירידה ביכולת הזיכרון.

   

  טיפ ראשון: צרו קשרים חדשים

  אם אין לכם הרבה קשרים קרובים עם אנשים אחרים, זה הזמן להתחיל לפתח כאלה. בין אם מדובר בקשר עם בן או בת זוג, בחברים חדשים או בהתנדבות.

   

  כשהמחקר בדק את רמת האושר של נחקרים שכבר יצאו לגימלאות, למשל, התברר שהמאושרים ביותר היו אלה שהצליחו למלא את השעות שהיו פעם שעות עבודה במפגשים עם חברים, בהתנדבות או במשחקי קלפים.

   

  טיפ שני: חזקו קשרים קיימים

  חזקו את הקשרים הקיימים שלכם עם משפחה, עם חברים ועם בני או בנות הזוג.

   

  יחסים הם לא עניין של מה בכך, ושמירה על יחסים טובים דורשת השקעה. השקיעו ביחסים שלכם, עשו יחד משהו חדש או חדשו קשר עם חבר או בן משפחה שלא דיברתם איתו בשנים האחרונות.

   

  טיפ שלישי: אמצו גישה חיובית לשמירה על קשרים

  זיכרו ששמירה על קשרים ועל יחסים טובים היא לא מטלה, אלא עוד דרך לשמור על עצמכם ועל הבריאות שלכם.

   

  בדיוק כמו שאתם מקפידים לאכול בריא או לצאת להליכת בוקר, כך חשוב גם לשמור על בריאות הקשרים שלכם, כדי להבטיח חיים ארוכים ומאושרים יותר.

   

   

  המאמר מופיע בבלוג "מעניין פה" מבית "מגדלי הים התיכון" אשר עוסק בחיים הבריאים והמעניינים של בני הגיל השלישי

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  יותר מכסף - חיי חברה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים