שתף קטע נבחר

הג'יהאד האיסלאמי: מחויבים להפסקת האש

השקט נשמר לפי שעה בגבול רצועת עזה ובג'יהאד האיסלאמי אומרים כי "כל עוד ישראל תפסיק את התוקפנות נגד העם הפלסטיני, אנחנו מחויבים להפסיק גם כן". חמאס בתגובה מתונה יחסית: "לא נוותר על חובתנו הלאומית והמוסרית להגן על בני עמנו". צה"ל פרש סוללות כיפת ברזל נוספות

מאז השעה 7:20 לערך בבוקר (יום ו') נשמר השקט בגבול רצועת עזה לאחר לילה של אזעקות, יירוטים ותקיפות בעקבות ירי הרקטות אמש אל גוש דן. בג'יהאד האיסלאמי אמרו הבוקר כי הם מחויבים להפסקת האש: "כל עוד ישראל תפסיק את התוקפנות נגד העם הפלסטיני, אנחנו מחויבים להפסיק גם כן, בהתאם להבנות הפסקת האש. ישראל נושאת לבדה באחריות להסלמה החמורה הזאת". ברקע הדברים פרש צה"ל סוללות כיפת ברזל נוספות.

  

 

 

הנזק של תקיפת צה
נזקי תקיפות צה"ל ברצועה(צילום: AP)

הנזק של תקיפת צה
ההרס ברצועת עזה(צילום: רויטרס)

הנזק של תקיפת צה
חיל האוויר תקף כ-100 יעדים(צילום: רויטרס)

טנק ליד גבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
טנק ליד גבול רצועת עזה(צילום: רויטרס)

 

בחמאס, שאותו האשימו בצה"ל בירי אל גוש דן, לא הצהירו מפורשות על התחייבותם להפסקת אש, אך התגובה לתקיפות צה"ל, שבהן נפגעו כ-100 יעדי טרור, הייתה רפה יחסית: "ההסלמה הישראלית בעזה, ההפצצה והפגיעה באזרחים ובאתרי ההתנגדות, מהווים פשע שמתווסף לרקורד הנפשע של הכיבוש נגד העם הפלסטיני. ישראל מנסה לייצא את המשברים הפנימיים שלה, לטרוף את הקלפים ולייצר משברים חדשים לתושבים ברצועה".

 

עוד אמרו בחמאס כי "ההתנגדות הפלסטינית יודעת כיצד להתמודד עם הישות הפושעת הזאת וכיצד לשבור את המשוואות שלה. לא נוותר על חובתנו הלאומית והמוסרית להגן על בני עמנו ולא נאפשר שהזירה הפלסטינית והדם הפלסטיני יהיו חומר לתחרות הישראלית לגריפת קולות. על ישראל לקרוא את המצב היטב". יצוין כי גם בסבבי הסלמה קודמים לא נהגו בחמאס לאשר הסכמות על הפסקת אש שנכנסו לתוקף ברוב המקרים בתיווך מצרי.

 

בצל מאמצי הרגיעה הודיעה הבוקר ועדת ההיגוי של צעדות השיבה ברצועת עזה על ביטולן היום. זו הפעם הראשונה מזה כשנה - מאז החל קמפיין צעדות השיבה - שהן מתבטלות ביום שישי. צעדות השיבה החלו ב-30 במרץ אשתקד והפכו למוקד של אלימות קשה ומתיחות לאורך גבול ישראל. ביום שישי שעבר הפגינו אלפי פלסטינים כמדי שבוע על גדר גבול הרצועה. פלסטיני בן 23 נהרג אז מאש צה"ל באחד ממוקדי ההפגנות וחמישה נוספים נפצעו.

 

בצה"ל מעריכים כי שיגור שתי הרקטות לגוש דן אמש בידי חמאס מקורו בטעות. הרקטות נורו ב-21:07 בזמן התקדמות השיחות לרגיעה בין חמאס לנציגי מצרים ממשגר של חמאס על-ידי פעילי חמאס. רקטה אחת נפלה בשטח לא מיושב והאחרת נעלמה באוויר, ככל הנראה התפרקה במעופה.

 

100 יעדים הותקפו ברחבי הרצועה

חרף זאת, בצה"ל לא התחשבו בכך שמדובר כנראה בטעות, הפנו אצבע מאשימה לחמאס ותקפו בתגובה כ-100 מטרות. הירי בלילה ובבוקר לווה בשיגורי רקטות מרצועת עזה אל יישובי עוטף עזה. איש לא נפגע. רוב הרקטות יורטו בידי לוחמי כיפת ברזל. מאז השעה 7:20 לערך נשמר השקט. הבוקר נשמרה דריכות, אך היישובים חזרו לשגרה והלימודים התקיימו כסדרם.

 

דובר צה"ל מסר כי במהלך הלילה והבוקר תקפו כאמור מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס אחרים של חיל האוויר כ-100 יעדי טרור ברחבי הרצועה, בהם מתחם מטה הגדה של חמאס בשכונת רימל במרכז העיר עזה. המטה אמון על הכוונת פעילי הטרור של ארגון הטרור ביהודה ושומרון באמצעות הובלת פיגועים, בניית תשתיות טרור, העברת הנחיות לפעולות טרור, העברות כספים ומענה לוגיסטי למטרת פיגועים נגד ישראל ואזרחי ישראל.

 

כמו כן הותקף אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים ברצועה. מדובר באתר תת-קרקעי שבו יכולת לייצור רקטות ברצועת עזה. צה"ל תקף כמה מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס המשמש גם הוא לייצור אמצעי לחימה. במהלך הלילה הותקף גם מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז של מערך הכלים האוויריים הבלתי מאויישים של חמאס בדרום רצועת עזה. הותקפו גם מוצבים ותשתיות תת-קרקעיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נזקי התקיפות של צה"ל ברצועת עזה
צילום: AP
מומלצים