שתף קטע נבחר

כחלון יזם את התוכנית "להזדקן בכבוד", ברוש טוען: "תוכנית שלנו שהוא דחה"

התוכנית נועדה לאפשר לציבור הקשישים לעלות אל מעל קו העוני. ברוש: "תוכנית שהועתקה בשלמותה מהתוכנית שלנו מלפני שנה וחצי". מקורבים לכחלון: "הפחד של ברוש מהמשך כהונת כחלון באוצר גורם לו לאבד את זה"

קרב קרדיטים בין שר האוצר משה כחלון ובין שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר ארגוני המעסיקים. כך נודע ל"ממון".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

>> לפרויקט מזדקנים בכבוד לחצו כאן

 

היום שאחרי הגירעון: תוכניות "נטו" יבוטלו, המע"מ יועלה

הסתרת נתוני הגירעון מהציבור? זה לא שפוי

"45 שנה לא ראיתי יד נדיבה כמו של שר האוצר הנוכחי"

 

הסיבה: התוכנית הלאומית "מזדקנים בכבוד", עליה הכריז כחלון ביום חמישי, אשר אמורה להגדיל את קצבאות הקשישים מקבלי הבטחת הכנסה. בעוד כחלון טוען שמדובר ביוזמה שלו, מאשים ברוש כי "כחלון העתיק תוכנית שיזמנו לפני שנה וחצי ושהוא סירב לבצע, אף שהצענו לממן חצי ממנה".

   (צילום: ניצן דרור)
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים; ומשה כחלון, שר האוצר(צילום: ניצן דרור)
 

לפי התוכנית, התוכנית תעלה אל מעל לקו העוני את ציבור הקשישים, בעיקר חסרי הפנסיה, ו"תאפשר להם קיום בכבוד עם רווחה כלכלית". ל"ממון" נודע כי לפי התוכנית, השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים תגדל עד כ-5,000 שקל ליחיד וכ-8,000 לזוג. עלות התוכנית היא כ-2.5 מיליארד שקל בשנה. עם זאת, לא ברור מנין יבוא מימונה, כשהגירעון בתקציב מטפס.

 

ואולם, ברוש אומר ל"ממון" שזו "תוכנית שהועתקה בשלמותה מהתוכנית שלנו מלפני שנה וחצי, שהאוצר התנגד לה אז. הם רצו להעלות את הקצבאות רק לבני 80 ומעלה, כעבור שנה ל-75 ומעלה, כעבור עוד שנה ל־70 ומעלה, ורק בשנה הרביעית לגיל 67 ומעלה. אנחנו הצענו יישום מיידי לכולם, ב-3 מיליארד שקל בשנה - כאשר המעסיק יממן חצי והממשלה חצי. כחלון סירב, ועכשיו הוא מציע תוכנית דומה להפליא. אפילו שם התוכנית הועתק מאיתנו. זו חוצפה. למה הוא לא הקצה לזה כסף עד היום?"

 

את תוכנית התעשיינים הגה לפני שנה וחצי צוות בראשות פרופסור איתן ששינסקי, ואילו התוכנית של כחלון מבוססת על צוות בראשות חברת הכנסת טלי פלוסקוב, שהגיש המלצותיו בשבועות האחרונים.

"האשמות מגוחכות"

מקורבים לכחלון הכחישו את ההאשמות, וטענו שהן "מגוחכות", וש"הפחד של ברוש מהמשך כהונת כחלון באוצר גורם לו לאבד את זה". לדבריהם, "נגמרו הימים שבהם שר האוצר היה בובה של אינטרסנטים כמוהו". במפלגת כולנו טענו כי "ברוש עתיד להתחלף בקרוב, ויש לקוות שבמקומו תגיע מנהיגות אחראית, ללא ניגודי עניינים, המחויבת לחברה חזקה ולכלכלה איתנה, כפי שהנהגנו בארבע השנים האחרונות".

 

לפי תוכנית כחלון, ב-2020 יועלו הקשישים אל מעל "קו העוני" החזוי, וקצבת השלמת ההכנסה המרבית תהיה 3,600 שקל (5,700 לזוג). עד 2023, יועלה גובהה לקו "קיום בכבוד", כך שיחד עם מיצוי זכויות, יחיד יקבל כ-60% מהשכר החציוני, וזוג יגיע לשכר החציוני. סכום קצבת אזרח ותיק עם השלמת הכנסה יגיע ל-4,300 שקל ליחיד, ול-7,800 שקל לזוג. סך התוספת הרב־שנתית תעלה את קצבת השלמת הכנסה בכ-1,000 שקל ליחיד ובכ-2,000 לזוג, ביחס למצב היום.

 

מיצוי הזכויות מוערך בכ-700 שקל ליחיד ועד כ-1,200 לזוג. הזכויות של אזרחים ותיקים ומקבלי השלמת הכנסה הן בתשלומי מים, חשמל, ארנונה, תרופות, תחבורה ציבורית, סיוע בדיור, מענק חימום ועוד.

 

פלוסקוב, ראשת הצוות, אמרה אתמול ל"ממון": "אין שחר לטענות כאילו העתקנו מהמעסיקים, או שלא נתנו כסף לקשישים בשנים האחרונות. התוכנית תבטיח לאזרחים ותיקים קיום בכבוד, ותוודא שהעלייה בתוחלת החיים תתאפיין באיכות חיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים; ומשה כחלון, שר האוצר
צילום: ניצן דרור
מומלצים