שתף קטע נבחר

סוף ל"כספים האבודים": חיילים משוחררים יקבלו את הפיקדון ישר לחשבון

צעירים שעברו 5 שנים מסיום שירותם הסדיר יקבלו את כספי הפיקדון האישי ישירות לחשבון הבנק - וכך הכסף לא ילך לאיבוד במקרה שלא ימשכו אותו בזמן, כפי שהיה נהוג עד היום. מבדיקת ynet עולה כי סך הכספים שהצטברו בגין המשוחררים שלא הוציאו את כספי הפיקדון שלהם עומד על מעל חצי מיליארד שקל

בשורה למשוחררים: החל מהיום, צעירים שעברו חמש שנים מתום שחרורם משירות סדיר, יקבלו את הפיקדון האישי ישירות לחשבון הבנק שלהם.

 

חברת זכותי ללקוח שביקש לסיים התקשרות: "אתה נשוי לנו"

תיק החקירה נגד בעלי ויקטורי בחשד לתיאום מחירים נסגר מחוסר ראיות

הענקית הגרמנית איוונטים מקימה מרכז פיתוח בהוד השרון

 

נזכיר כי על פי תיקון בחוק שנכנס לתוקפו בינואר 2019, חיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי-אזרחי, שהשלימו חמש שנים ממועד סיום שירותם ולא מימשו את מלוא כספי הפיקדון למטרות הקבועות בחוק (לימודים, עבודה נישואים ועוד), יקבלו את יתרת הכספים ישירות לחשבון הבנק, אשר באמצעותו קיבלו את מענק השחרור.

 

>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

אילוסטרציה מטבע חוץ (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

כספי הפיקדון האישי נעים בין 4,000 ל-10,000 שקל לכל שנת שירות, תלוי באופי השירות. עד כה, מדי שנה לא מעט חיילים שלא מימשו את הפיקדון בזמן שהוקצב, איבדו למעשה את הזכאות לכספים. מדובר בכשמונה מיליון שקלים ש"פוספסו" מדי שנה.

 

בנוסף, כדי למשוך את הכסף, נאלצו המשוחררים לגשת לסניפי בנק הדואר, בנק לאומי או בנק הפועלים בכדי לקבל את הפיקדון. כעת כאמור הכסף יעבור אוטומטית לחשבון הבנק שלהם.

 

החשבונות יזוכו בהדרגה

יש לציין כי עד שנת 2017, ניתן היה לממש או לפדות את כספי הפיקדון האישי במשך שבע שנים. לאחר מכן, הכספים כבר לא היו ניתנים למימוש. תיקון שנעשה בחוק בשנת 2017 האריך תקופה זו ל-10 שנים, אולם עדיין, אחרי עשור - הכספים כבר לא היו ניתנים למשיכה.

 

מבדיקת ynet עולה כי סך הכספים שהצטברו בגין אותם משוחררים שעברו 5-10 שנים מיום שחרורם עומדים נכון להיום על מעל חצי מיליארד שקל.

 

בתקופה האחרונה ערכו באגף לחיילים משוחררים במשרד הביטחון פיילוט שעבר בהצלחה, ובמהלך החודשים הקרובים חיילים משוחררים שסיימו שירותם בין 12.7.2010 ל-31.12.2013 ועדיין נותרה להם יתרת כספים בפיקדונם האישי, יזוכו בהדרגה לחשבונות הבנק כפי שמעודכנים בצה"ל, כאשר מדי יום צפויים אלפי משוחררים לקבל הודעת סמס על כך.

 

"עד היום קיבלנו לא מעט ביקורת על ה'כספים האבודים', למרות שעשינו מאמצים גדולים מאוד כדי לתזכר את החיילים על מימוש הפיקדון. עכשיו הם יקבלו את היתרה ישירות לחשבון הבנק ללא צורך בפעולה אקטיבית מצידם", אומרת ל-ynet חמדה מרק, סמנכ"ל וראש האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.

למרות המהלך, מי ששינה את חשבון הבנק שלו במהלך חמש השנים שלאחר השחרור, יצטרך בכל זאת להגיע פיזית לסניף הבנק כדי לקבל את הכסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים