שתף קטע נבחר

מכת שמש: מהיום חובת הצללה של גני שעשועים

תקנה חדשה קובעת כי לפחות 70% משטח הגן יוצלל. שתילת עצים למטרות הצללה תזכה בחמש שנות דחייה

יש מחסור חמור בצל בגני השעשועים, כך העלו בדיקות שנעשו לאחרונה, אז רגע לפני בוא האביב חתם שר האוצר, משה כחלון, על תקנות תכנון ובנייה שיחייבו הצללה בגני המשחקים ויגנו על ילדים מהסכנות הכרוכות בחשיפה לשמש.

 

ת"א חכמה בשמש: צפו בפרויקטים הזוכים בתחרות "צל אביב"

כך לא בונים עיר: שגיאות התכנון שפוגעות בכולנו

להתראות ריאות ירוקות, שלום פקקים: חטאי תוכניות הבנייה

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הרשויות המקומיות, שיתקצבו את הצללת הגנים בתחומן, יהיו חייבות לעמוד בתקנות תוך 180 יום מהחתימה, דהיינו מספטמבר. כמות הצל המינימלית שתתוכנן תהיה על פני 70% משטח המרחב החופשי של המתקנים בגן השעשועים. הצל דינמי ומשתנה כפונקציה של שעות היום ועונות השנה, ולכן תכנון ההצללה יהיה כך שהיא תספק את כמות הצל הנדרשת. הדבר ייבדק בכל גני השעשועים בארץ ביום הארוך ביותר בשנה - 21 ביוני - בשלושה מועדים: בשעות 10:00, 13:00, ו-16:00.

גן משחקים. בקרוב יהיה צל? (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גן משחקים. בקרוב יהיה צל?(צילום: עידו ארז)

 

התקנות קובעות כי "יש לעודד שההצללה תבוצע באמצעות עצים", אולם הצללה כזאת תארך מספר שנים עד לצמיחת העץ, כך שממליצים בינתיים לבצע הצללה באמצעים מלאכותיים. במקרה של שתילת עצים הרשות לא תצטרך לעמוד בהוראות כמות הצל בגן, וזאת למשך עד חמש שנים.

 

במקרים חריגים, למשל חשש מפגיעה בערך אמנותי או שימורי, יינתן פטור מלא או חלקי מחובת ההצללה, כאשר ההחלטה יוצאת הדופן תנומק בכתב כדי למנוע נקיטת אמצעים נגד מפירי התקנות החדשות. "אין תכלית לגני משחקים אם אין בהם צל ברוב שעות היום", אמר כחלון. "מה שיפה בהדמיות בשלבי התכנון חייב להיות גם שמיש לציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
גן משחקים. בקרוב יהיה צל?
צילום: עידו ארז
מומלצים