שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נפטרה טובה אילן, מחלוצות הפמיניזם הדתי

  היא הייתה ממייסדות הקיבוץ הדתי, חברת כנסת, סמל פמיניסטי וגם אשת חינוך בולטת ועטורת פרסים בציבור הדתי. הלילה נפטרה טובה אילן בקיבוץ שבו חיה ופעלה כל ימיה

  ברוך דיין האמת: טובה אילן, אשת חינוך בולטת בציבור הדתי וממייסדי הקיבוץ הדתי, הלכה הלילה (אור ליום ג') לעולמה והיא בת 89. הלווייתה תתקיים בשעה 15:45 בקיבוץ עין צורים, בו חיה ופעלה כל ימיה – וגם נפטרה.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

   

  אילן נולדה באוסטריה, עלתה ארצה ובשנת 1951 והצטרפה לקיבוץ. לימים הקימה בו את מרכז יעקב הרצוג ללימודי יהדות ועמדה בראשו עד פרישתה לפני כ-20 שנה.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  לקראת הבחירות לכנסת ה-12 הוצבה טובה אילן במקום השלישי ברשימת תנועת השמאל הדתית מימד, שהיא הייתה ממייסדיה, אך המפלגה לא עברה את אחוז החסימה. בבחירות 2003 התמודדה שוב, הפעם ברשימת העבודה-מימד, ושוב לא נבחרה. רק בשלהי הקדנציה, בעת פגרת בחירות 2016, נכנסה לכנסת במקום ח"כים שהתפטרו ממנה.

   

  בעקבות פועלה הציבורי הייתה אילן סמל פמיניסטי, והיא לחמה למען זכויות הנשים בעולם הדתי, בין היתר במסגרת ארגון "קולך" שהיא הייתה ממקימיו.

   

  "לוחמת אמיצה"

  ביום העצמאות ה-52 נבחרה אילן להדליק משואה בטקס המרכזי בהר הרצל בזכות פעילותה לקידום ההבנה והסובלנות בין חלקי העם. כמו כן, זכתה בחייה בפרסים ואותות הוקרה שונים, ובהם פרס לחינוך יהודי ע"ש ש. ליברמן, פרס קרן אבי-חי בישראל, פרס ע"ש סם רוטברג לחינוך יהודי מטעם האוניברסיטה העברית ותואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר אילן.

   

  טובה אילן ז
  טובה אילן ז"ל(צילום: דוברות הקיבוץ הדתי)

   

  מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, ספד לה: "פטירתה של טובה אילן, מותירה אותנו בתחושת צער גדול. הליכתה מן העולם היא אבדה גדולה לתנועה ולעם ישראל כולו. טובה הייתה ראשית לכל אישה יקרה, וכשמה - טובת עין".

   

  "קצרה היריעה מלתאר את פועלה הרב והמשמעותי לאורך השנים: המייסדת והנשיאה של מרכז יעקב הרצוג ללימודי יהדות שבקיבוץ עין צורים, חברת כנסת מטעם העבודה-מימד, לוחמת נחושה ואמיצה למען זכויות נשים ובין מייסדות ארגון קולך, מזכ"לית משותפת של תנועת בני עקיבא ועוד ועוד. יהי זכרה ברוך".

   

  הרב מיכאל מלכיאור, נשיא רשת מיתרים ושר לשעבר מטעם מפלגת מימד, שכיהן בכנסת לצד אילן, אמר: "טובה הייתה כל מה שהציונות הדתית חלמה להיות. היא הייתה מנהיגה שלא חיפשה מנהיגות, היא הייתה מחנכת, אוהבת אדם, נושאת חן בעיני כל רואיה. טובה הייתה ממייסדי תנועת מימד, חברת כנסת מטעמנו. טובה הייתה מורה שלי ושל דורות של תלמידים בפריפריה ובציונות הדתית".

   

  בתנועת נאמני תורה ועבודה ספדו לאילן: "אשת חינוך, פעילה ומנהיגה אשר שימשה בין היתר כמזכ"לית משותפת של תנועת בני עקיבא, כמייסדת מרכז הרצוג של הקיבוץ הדתי וכחברת כנסת. טובה הייתה שייכת לדור המייסדים של נאמני תורה ועבודה וקידמה בנועם ובמאור פנים את ערכיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות הקיבוץ הדתי
  טובה אילן ז"ל
  צילום: דוברות הקיבוץ הדתי
  מומלצים