שתף קטע נבחר

"אנחנו בנקודה קריטית וכולנו נקראים לדגל"

"בחודשים האחרונים אנחנו רואות התעוררות מדהימה של אזרחים ואזרחיות, תלמידים ותלמידות ברחבי העולם, שיוצאים לרחובות ומוחים על חוסר הפעולה של פוליטיקאים בעמדת קבלת החלטות בהתמודדות עם משבר האקלים". כך מספרות בטור דעה, יערה ואורי, פעילות איכות סביבה שקוראות לכולנו להתעורר, לנסות לשנות ולהצטרף למצעד האקלים

באוקטובר האחרון פאנל חוקרי ה-IPCC פרסם דו"ח שטוען שיש לנו עד 2030 לשנות את דרכנו -להיפרד מהדלקים המזהמים, לצמצם לכמחצית את פליטות גזי החממה שאנו פולטים ולעבור מעבר צודק ומהיר ל-100% אנרגיות מתחדשות, ולא – נחווה כאן אסון אקלימי ונגיע כנראה לנקודת אל חזור. כאשר נחצה נקודה זו לא נוכל לחזות יותר את שינויי האקלים, ואירועי מזג אויר קיצוניים ואסונות טבע יהפכו לעניין שבשגרה.

 

בחודשים האחרונים אנחנו רואות התעוררות מדהימה של אזרחים ואזרחיות, תלמידים ותלמידות ברחבי העולם, שיוצאים לרחובות ומוחים על חוסר הפעולה של פוליטיקאים בעמדת קבלת החלטות בהתמודדות עם משבר האקלים. תנועת האקלים העולמית היא אחת מתנועות המחאה המוסריות, הגדולות והאקטיביסטיות שנראו בהיסטוריה האנושית. וכמו כל תנועה מוסרית וגדולה אחרת שהופיעה בהיסטוריה, גם אנחנו ננצח בסוף.

 

צפו בפעילי איכות הסביבה בהפגנה במשרדי חברת נובל אנרגי:

 

ומי אנחנו? אורי ויערה, פעילות איכות סביבה שלא מוכנות לעמוד מנגד אל מול מה שנראה בעינינו כבכייה לדורות. אז אנו לא רק מדברות, אלא גם עושות. לפני כשבועיים למשל, הגענו יחד עם עוד 20 פעילים ופעילות, למשרדי חברת 'נובל אנרג'י' כדי להסביר להם שיש להם אחריות גדולה ותרומה משמעותית למשבר האקלים.

 

הגז הוא דלק מזהם בדיוק כמו נפט ופחם, וככזה הוא מזהם את האוויר, הים והקרקע שלנו, כמעט באותה מידה. נמאס לנו ממציאות בה 2,500 אנשים מתים בשנה מזיהום אויר, נמאס לנו ממציאות בה חברות ענק ותאגידים מרוויחים עוד ועוד כסף על חשבון איכות החיים שלנו, נמאס לנו ממציאות בה נותרו לנו 11 שנים בלבד כדי להציל את עצמנו מעצמנו.

 

מפגינים בחברת נובל אנרגי בשיחה עם המנכ
מפגינים בחברת נובל אנרגי בשיחה עם המנכ"ל ביני זומר

 

התחזיות עבור ישראל והמזרח התיכון קודרות מאוד. אם הטמפרטורה העולמית תעלה מעל 1.5 מעלות צלזיוס המזרח התיכון יהפוך קשה עד בלתי ראוי למחייה. מה זה אומר? שבכ-200 ימים בשנה נחווה גלי חום קיצוניים בהם הטמפרטורה הממוצעת בישראל תגיע לכ-50 מעלות צלזיוס.

 

דמיינו אספלט רותח שהכפכפים שלנו מותחים ונדבקים אליו, דמיינו רחובות ריקים מאנשים וילדים, כי חם מדי לצאת לשחק בחוץ, דמיינו קשישים ומעוטי יכולת שמציפים את בתי החולים, רק כי אין ביכולתם לשלם על מזגן שיציל אותם מהחום הזה.

 

משבר האקלים הוא לא משהו שיקרה בעוד 11 שנה, הוא קורה כבר עכשיו וכבר היום אנחנו עדות לאירועי מזג אויר קיצוניים, שלהם השפעות קשות על הצרכים הבסיסיים שלנו – מים, מזון, מרפא ומעון.

 

מפגינים במשרדי נובל אנרגי (צילום: שי-לי עוזיאל)
"נמאס לנו ממציאות בה נותרו לנו 11 שנים בלבד כדי להציל את עצמנו מעצמנו"(צילום: שי-לי עוזיאל)

 

זוהי שנת הבצורת השישית ברצף בישראל; מיעוט המשקעים, שינויים באופיים והעלייה בטמפרטורה פוגעים פגיעה קשה בחקלאות שלנו, ולכן גם חלה עלייה במחירי המזון הבסיסיים; העלייה בטמפרטורה מביאה גם להתפשטות של מחלות ולהתפשטות של יתושים מעבירי מחלות; ובנוסף, בכל שנה עוזבים את בתיהם מיליוני אנשים והופכים לפליטים במזרח התיכון ובצפון אפריקה, כי ביתם הפך מסוכן עבורם ואינו ראוי יותר למחייה.

 

אם הפוליטיקאים לא עושים דבר אז אנחנו – הציבור - נעשה מעשה

בסופו של דבר, הנקודה ברורה. אנחנו ועוד אלפי אזרחים ואזרחיות במדינה לא רוצים שחברת 'נובל אנרג'י', ואף חברה מזהמת אחרת, תמשיך לקדוח ולזהם לנו את החיים. מדינת ישראל חייבת להכיר במשבר האקלים כמשבר שעלינו לשים אותו בראש סדר העדיפויות הציבורי.

 

כתוצאה מכך על המדינה להגדיר יעדים שאפתניים עבור משק האנרגיה, כמו ייצור של 100% אנרגיות מתחדשות וצמצום פליטות גזי החממה לאפס. זה לא חלום רחוק, מדינות בכל העולם כבר מגשימות אותו ואנחנו רואים שינויים חיוביים וגדולים במדינות כמו מרוקו, קוסטה ריקה והודו.

 

מפגינים במשרדי נובל אנרגי (צילום: שי-לי עוזיאל)
"מדינת ישראל חייבת להכיר במשבר האקלים כמשבר שעלינו לשים אותו בראש סדר העדיפויות הציבורי" (צילום: שי-לי עוזיאל)
 

 

בהפגנה שערכנו במשרדי החברה נשאנו נאום בו אמרנו: "אם הפוליטיקאים לא עושים דבר בזמן שחברת 'נובל אנרג'י' מוכנה להקריב את החיים שלנו תמורת הרווחים שלה, אז אנחנו – הציבור - נעשה מעשה. אם חברת 'נובל אנרג'י' לא לוקחת אחריות על המעשים שלה אז אנחנו נגיע עד אליה ונגיד לה את האמת בפנים. אנחנו בנקודה קריטית בהיסטוריה האנושית, צומת שבו כולנו נקראות לדגל וזה המבחן האמיתי שבו כל אחת אחד מאיתנו צריכים לבחור צד."

 

יש לנו עוד זמן לשנות, יש לנו עוד זמן לפעול למען העתיד שלנו, יש לנו עוד זמן לתת תקווה לילדים ולילדות שלנו. פעולת המחאה שלנו במשרדי חברת 'נובל אנרג'י' מצטרפת לעוד שורה של פעולות רבות שנעשו בחודשים האחרונים בישראל, אחת מהן היא מחאת התלמידים למען האקלים שהתקיימה ב-15.3.

 

כמו התלמידים - גם אנחנו מתכוונים להמשיך לפעול ולמחות עד שיגיע השינוי וננצח. בהזדמנות זו אשמח להזמין אתכם למצעד האקלים שיתקיים ב-29.3 בתל אביב. בואו לצעוד איתנו והצטרפו לקריאה שלנו ל-100% אנרגיה מתחדשת, 100% אויר נקי, 100% שמירה על הבריאות שלנו. בואו נזכור שזה 100% בידיים שלנו.

 

מצעד האקלים יתקיים ב-29.3 בתל אביב. לפרטים לחצו כאן.

כותבות הטור, אורי נחמני ויערה פרץ, הן פעילות בתנועת האקלים הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי-לי עוזיאל
צילום: שי-לי עוזיאל
צילום: שי-לי עוזיאל
צילום: שי-לי עוזיאל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים