שתף קטע נבחר

חצי מהאמריקנים: טראמפ קורבן של ציד מכשפות

לקראת הגשת דו"ח מולר בפרשת "רוסיה גייט": 50% מאמינים שהחקירה היא רדיפה פוליטית נגד הנשיא. מצד שני: 52% לא מאמינים לטראמפ

שנתיים מאז תחילת החקירה בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות בארצות הברית, וכשמתרבים הדיווחים שלפיהם התובע המיוחד רוברט מולר עומד להגיש את הדו"ח שלו בפרשה, מאמינים יותר מחצי מהאמריקנים שהנשיא דונלד טראמפ הוא קורבן של "ציד מכשפות" פוליטי. כך עולה מסקר שפורסם השבוע.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא ארה
טראמפ נגד מולר. האמון בתובע - בשפל חדש(צילום: AFP)

בסקר של העיתון USA Today ושל אוניברסיטת סאפוק העידו 50% מהנשאלים כי הם מסכימים עם טענת טראמפ שחקירת התובע הכללי היא ציד מכשפות ושממניעים פוליטיים נתון טראמפ לחקירות רבות יותר מאשר נשיאים קודמים. 47% דוחים את הטענות של הנשיא. הנתונים בחלוקה מפלגתית: 86% מהרפובליקנים מסכימים עם טענת טראמפ לציד מכשפות, ואילו רק 14% מהדמוקרטים מסכימים איתו. בקרב עצמאים 54% מסכימים עם טענת טראמפ, ו-42% אינם מסכימים איתה.

 

לפי הסקר, 62% מהאמריקנים מתנגדים לניסיון לפתוח בבית הנבחרים בהליך הדחה נגד טראמפ, ורק 28% תומכים במהלך שכזה. באוקטובר האחרון, לפני בחירות האמצע, עמד שיעור התומכים במהלך להדחת הנשיא בבית הנבחרים על 38%. נראה שהצהרת יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, שלפיה היא מתנגדת לפי שעה להליך הדחה נגד טראמפ משום שהוא עלול לפלג את האומה, הפחיתה את התמיכה הציבורית בהליך כזה. הדמוקרטים חוששים שהדחה בכוח של טראמפ תפגע בהם פוליטית.

מולר. האמריקנים דורשים לראות את הדו"ח (צילום: AP) (צילום: AP)
מולר. האמריקנים דורשים לראות את הדו"ח(צילום: AP)

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה

אף שטראמפ יכול להיות מרוצה מהנתון שלפיו חצי מהאמריקנים מאמינים שהוא נרדף, הסקר חושף גם שהציבור האמריקני עדיין מתקשה להשתכנע בכנותו של טראמפ. 52% העידו שהם אינם מאמינים כלל או שהם מאמינים רק במידה מועטה לטענת טראמפ שצוות קמפיין הבחירות שלו ב-2016 לא קשר קשר עם מוסקבה כדי להביא לניצחונו. עם זאת, גם בסוגיה זו נרשם שיפור מבחינת טראמפ: לפני כשנה העידו 57% שהם אינם מאמינים לו כלל או שהם מאמינים לו רק במידה מועטה, ובדצמבר עמד שיעורם על 59%.

 

מנגד, בסקר החדש העידו רק 28% מהאמריקנים שיש להם אמון רב בתובע מולר, ראש ה-FBI לשעבר, החוקר את הפרשה. זו ירידה של 5% מדצמבר, וזהו הנתון הנמוך ביותר שלו זכה. לפי הסקר, רוב מוחץ של האמריקנים סבורים שדו"ח מולר צריך להיות גלוי לציבור כשיוגש: 82% הצהירו כי חשוב להם שכך יהיה.

מייקל כהן (צילום: MCT)
עורך הדין מייקל כהן. הודה והורשע(צילום: MCT)

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כבר 34 כתבי אישום, בכלל זה שישה נגד עוזרים לשעבר ומקורבים של הנשיא טראמפ. חמישה מהם כבר הורשעו, בהם גם עורך דינו של טראמפ לשעבר מייקל כהן, מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ פול מנפורט והיועץ לשעבר לביטחון לאומי מייקל פלין.

 

לפי הערכות, בימים אלה קרוב מאוד מולר להשלמת החקירה. עם זאת, הוא שומר על חשאיותה הרבה, ולא ברור אם הוא עומד לקשור את טראמפ ישירות לעבירה כלשהי. מולר ממשיך לתשאל עדים.

 

טראמפ, שבשבועות האחרונים הגביר את הקמפיין שלו שנועד להציג את מולר וצוותו כמוטים פוליטית, צייץ בעקבות הסקר של USA Today "וואו! 50% מהאמריקנים מסכימים שהחקירה של רוברט מולר היא ציד מכשפות. מעט מאוד חושבים שהיא לגיטימית! בקרוב נגלה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טראמפ. קמפיין דה-לגיטימציה
צילום: AFP
מומלצים