שתף קטע נבחר

תמה חקירת "רוסיה גייט": הוגש דו"ח התובע מולר

אחרי כמעט שנתיים שבהן האשים אותו הנשיא טראמפ ב"ציד מכשפות" הגיש התובע המיוחד רוברט מולר את ממצאי חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. דיווח: "מולר לא ממליץ על הגשת כתבי אישום נוספים". ייתכן שהממצאים העיקריים יימסרו לקונגרס כבר בסוף השבוע הזה

נשיא ארה
טראמפ והתובע המיוחד מולר(צילום: AFP)

חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית הסתיימה: התובע המיוחד רוברט מולר הגיש אמש (שישי) את דו"ח ממצאי החקירה שלו - שנמשכה כמעט שנתיים - לתובע הכללי וויליאם באר. לפי גורם בכיר במשרד המשפטים האמריקני, שצוטט בכלי התקשורת, "מולר לא ממליץ על הגשת כתבי אישום נוספים". החקירה, נזכיר, עסקה בין השאר בשאלה אם הנשיא דונלד טראמפ היה מעורב בקשירת קשר עם הרוסים כדי להטות לטובתו את הבחירות לנשיאות.

 

לאחר הגשת הדו"ח אמר באר כי ייתכן שידווח על הממצאים העיקריים לקונגרס כבר בסוף השבוע הזה. לא ברור כמה מהמידע של מולר ובאר ייחשף לציבור האמריקני. עם זאת, באר אמר בעבר שהוא רוצה לפעול בשקיפות מול הקונגרס והציבור, בהתאם לחוקה האמריקנית - וההחלטה אילו ממצאים לפרסם היא שלו.

 

במסגרת תפקידו כתובע מיוחד חייב מולר להעביר דו"ח חסוי עם ממצאי החקירה לתובע הכללי. התובע הכללי נדרש לספר על הדו"ח, "בקצרה", לוועדה המשפטית בקונגרס.

 

עורכי דינו של טראמפ, ג'יי סקולו ורודי ג'וליאני, מסרו שהם "מרוצים מכך שמולר העביר את הדו"ח ושבאר יקבע מה יהיו הצעדים הבאים". מהבית הלבן נמסר כי השלבים הבאים נתונים להחלטת התובע הכללי, וכי הבית הלבן לא קיבל לידיו את הממצאים וגם לא תודרך עליהם.

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט צ'אק שומר מסרו בהודעה מטעמם כי "אסור שבאר יעניק לבית הלבן הצצה מוקדמת לממצאיו של מולר". הם הוסיפו: "זה חיוני שהדו"ח המלא יפורסם לציבור הרחב".

 

מולר חקר את הטענות להתערבות רוסית בבחירות 2016 לטובת טראמפ, ואת הקשר בין גורמים רוסיים לצוות הקמפיין של טראמפ. נשיא ארה"ב הכחיש בתוקף שהייתה "קנוניה", ואמר שחקירת "רוסיה גייט" היא "ציד מכשפות". גם מוסקבה הכחישה שוב ושוב שהתערבה בבחירות לטובת טראמפ.

 

במסגרת החקירה נבדקה פעילותם של 34 בני אדם ושלוש חברות. חלק מהנחקרים הודו באשמה, נגד אחרים הוגשו כתבי אישום. חלק מהנאשמים הם יועצים לשעבר של טראמפ.

 

במשך שנתיים עבד מולר באופן דיסקרטי. ממשרדו לא דלפו פרטים והוא התרחק מהתקשורת. איש גם לא יודע לומר אם מולר השיג את האקדח המעשן או ראיית הזהב נגד טראמפ.

המכתב שהעביר התובע הכללי לחברי הקונגרס (צילום: AP)
המכתב שהעביר התובע הכללי לחברי הקונגרס(צילום: AP)

 

"מיילים שיסבכו את קלינטון? 'זה יהיה נהדר'"

הפרסומים האחרונים בעניין הפרשה נגעו לדבריו של מייקל כהן, שהיה עורך דינו של טראמפ, במהלך עדותו בקונגרס. כהן הגיע לקונגרס למסור ראיות נגד הנשיא, ומסר עדות פומבית נדירה. כהן אמר שאין לו הוכחה שטראמפ שיתף פעולה עם רוסיה במהלך בחירות 2016, אך הוסיף: "יש לי את החשדות שלי".

 

 

כהן, שנשלח למאסר אחרי שחשף ששיקר למען טראמפ, אמר בפתח דבריו: "אני מתבייש שהשתתפתי בהסתרת המעשים האסורים של טראמפ ולא הקשבתי למצפון שלי. אני מתבייש בגלל שידעתי מיהו טראמפ. הוא גזען, נוכל ורמאי. היום אני כאן לספר את האמת על טראמפ".

 

כהן, שהעיד תחת שבועה בבית הנבחרים, אמר בין היתר שהוא היה במשרד של טראמפ ביולי 2016 כשרוג'ר סטון, יועץ פוליטי שמקורב לטראמפ, צלצל אל המועמד הרפובליקני לנשיאות. לפי כהן סטון סיפר לטראמפ על שיחה בינו לג'וליאן אסאנג', מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס. בשיחה נאמר לו שתוך כמה ימים יודלפו מיילים שיפגעו בקמפיין הבחירות של היריבה הדמוקרטית הילרי קלינטון. "זה יהיה נהדר", אמר טראמפ.

 

לטענת גורמים אמריקניים המיילים שפרסם "ויקיליקס" הם תוצאה של פריצה רוסית למחשבי המפלגה הדמוקרטית, במטרה להשפיע על תוצאות הבחירות ולהביא לניצחון הרפובליקנים. טראמפ הכחיש שידע על הפריצה למחשבי הוועידה הדמוקרטית הלאומית בזמן הבחירות.

מייקל כהן (צילום: AFP)
מייקל כהן בעדותו בקונגרס(צילום: AFP)

בנוסף טוען כהן שטראמפ קידם את התוכנית לבניין "מגדל טראמפ" במוסקבה בזמן קמפיין הבחירות לנשיאות, ופיצה את כהן על דמי ההשתקה ששילם לשתי נשים שניהלו רומן עם הנשיא. הוא אף הציג צ'ק שלכאורה קיבל מטראמפ. כהן אמר שבהוראת טראמפ הוא הסתיר את המידע מהגברת הראשונה מלניה לטראמפ. "אחת החרטות הכי גדולות שלי זה ששיקרתי לגברת הראשונה. היא אדם טוב. אני מכבד אותה מאוד, וזה לא הגיע לה".

 

כהן הודה ששיקר כשטען שבינואר 2016 כבר זנח את הטיפול בהצעה להקים מגדל על שם טראמפ במוסקבה, כשבפועל המשיך לעסוק באפשרות לקדם את הפרויקט עוד חודשים לאחר מכן עם גורמים רוסים - במהלך קמפיין הבחירות.

 

כהן הוסיף שטראמפ שיקר לעם האמריקני על המו"מ לבניית המגדל. הוא אמר שטראמפ ידע על המו"מ והנחה אותו מה לעשות. כהן אמר שטראמפ לא הורה לו "במפורש" לשקר לקונגרס, אך עשה זאת "בדרכו שלו". הוא ציין שבזמן שניהל מו"מ עם גורמים רוסים על הקמת הבניין טראמפ הסתכל לו בעיניים ואמר לו - "אין שום עסקים עם רוסיה".

 

כהן הזהיר את חברי המפלגה הרפובליקנית ללמוד מהמקרה שלו ולא להגן על טראמפ. "עשיתי את מה שאתם עושים עכשיו. במשך עשר שנים הגנתי על טראמפ", פנה כהן לרפובליקנים. "אנשים שהולכים אחריו בעיניים עצומות - כמו שאני עשיתי - יסבלו מאותן השלכות".


פורסם לראשונה 22/03/2019 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים