שתף קטע נבחר

רפי איתן הובא למנוחות: "החכם והיצירתי בכל הממשלות"

פוליטיקאים, אנשי ציבור וסמלי תרבות ליוו את השר לשעבר ומוותיקי קהילת המודיעין בדרכו האחרונה. רה"מ לשעבר אולמרט: "לא היו רבים כמוהו ואני חושש שגם לא יהיו". השר גלנט: "חייו היו שליחות למען ביטחון המדינה"

 

 

פוליטיקאים, אנשי ציבור וסמלי תרבות הגיעו היום (א') ללוות את את רפי איתן בדרכו האחרונה, לאחר שנפטר אמש בבית החולים איכילוב בתל אביב. "רפי היה השר החכם ביותר, המנוסה ביותר, האחראי ביותר, החד ביותר והיצירתי ביותר בממשלה שהוא היה חבר בה", אמר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שבממשלתו כיהן איתן כיהן כשר לענייני גמלאים.

 

איתו היה ממקימי קהילת המודיעין הישראלי ויו"ר מפלגת הגמלאים לשעבר, ובין היתר כיהן כראש לק"ם (הלשכה לקשרי מדע), גוף מודיעין ישראלי בתקופה שבה הופעל המרגל הישראלי בארה"ב ג'ונתן פולארד.

 

הלוויה רפי איתן נתניה (צילום: יאיר שגיא)
הלווייתו של רפי איתן בבית העלמין בנתניה(צילום: יאיר שגיא)

 

בהספדו הוסיף אולמרט כי בחודש שעבר השניים נפרדו בחיבוק בידיעה שישובו להיפגש תוך כמה שבועות. "כנראה שלא", אמר. "צר לי שאני נפרד היום מאדם שלא היו רבים כמוהו, ואני חושש מאוד שגם לא יהיו".

 

הלוויה רפי איתן נתניה (צילום: יאיר שגיא)
"השר האחראי, המנוסה, החכם, החד והיצירתי". אולמרט(צילום: יאיר שגיא)
 

הלוויה רפי איתן נתניה (צילום: יאיר שגיא)
ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט(צילום: יאיר שגיא)

הלוויה רפי איתן נתניה (צילום: יאיר שגיא)
השר יואב גלנט בהלווייתו של איתן(צילום: יאיר שגיא)

הלוויה רפי איתן נתניה (צילום: יאיר שגיא)
ראש העיר נתניה, מרים פיירברג(צילום: יאיר שגיא)
הלוויה רפי איתן נתניה (צילום: יאיר שגיא)
דני סנדרסון(צילום: יאיר שגיא)

שר העלייה והקליטה יואב גלנט (הליכוד) ספד: "כבוד וזכות נפלו בחלקי לעמוד ולשאת כאן דברים בשם ממשלת ישראל ובשמי לזכרו של רפי איתן. האיש שבחייו היווה מודל של עשייה למען הקמתה של מדינת ישראל, דאגה לביטחונה ולרווחת תושביה".

 

גלנט הוסיף כי "מדובר באדם שחייו היו שליחות למען ביטחון המדינה. איש המודיעין, הסתר והסוד, שהעם היהודי היה תמיד לנגד עיניו. זהו אותו רפי שהתנדב לפלמ"ח, השתתף בשחרור העצורים במחנה המעפילים בעתלית, נטל חלק במבצע 'ליל הגשרים' וכמעט איבד את שמיעתו כתוצאה מפיצוץ מוקש בעת קליטת מעפילים בקיבוץ יגור. אותו רפי שלימים כאיש המבצעים היה זה שהופקד, בין היתר, על לכידתו של אייכמן ועל עוד עשרות מבצעים רגישים".

 

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
(צילום: מוטי קמחי)

איתן נולד בקיבוץ עין חרוד. מאוחר יותר עקרו הוריו לרמת השרון. את לימודיו עשה בבית הספר החקלאי בעין השלשה. התגייס לפלמ"ח ובמהלך שירותו בארגון עבר מספר קורסים בלוחמה ובמודיעין. שימש כמ"כ ומ"פ. באחת הפעולות בהן השתתף התפוצץ מוקש וגרם לו לפגיעה חמורה בכושר השמיעה.

 

צוות המוסד לפני היציאה לחווה שבפאתי סאו פאולו. מצוד בעקבות המבוקש הנאצי דוקטור יוזף מנגלה. רפי איתן, צבי אהרוני ובנימין רייכר (צילום: באדיבות ארכיון צבי אהרוני )
איתן (במרכז) עם צוות המוסד במצוד אחר הנאצי מנגלה(צילום: באדיבות ארכיון צבי אהרוני )

ב-15 במאי (יום לאחר הכרזת העצמאות) נפצע איתן פציעה קשה ביותר בקרב על מלכיה. לאחר החלמתו חזר ללחימה (במסגרת קרבות מלחמת העצמאות) והשתתף במבצע דני כקצין המודיעין של חטיבת יפתח.

 

ב-1950 פרש מצה"ל והחל להפעיל חווה חקלאית בנגב (מאוחר יותר הוקמה באותו מקום חוות השקמים). לאחר מכן למד כלכלה ומנהל ציבורי באוניברסיטת לונדון. ב-1955 גויס על ידי איסר הראל ליחידה מבצעית משותפת למוסד ולשב"כ.

 

במהלך השנים לאחר מכן השתתף במבצעים חשאיים רבים מטעם מערכת המודיעין. בין היתר היה מעורב בחטיפתו של אדולף אייכמן ובהבאתו למשפט בישראל, ובפעילות נגד המדענים הגרמנים במצרים. איתן כיהן עוד כמפקד שלוחות המוסד באירופה.

 

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן (משמאל) בימיו בפלמ"ח(צילום: ארכיון הפלמ"ח)

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
(צילום: מיכאל קרמר)

ב-1972 פרש איתן מהשירות במוסד והחל בפעילות בעולם העסקים. במקביל שיתף פעולה עם אריאל שרון בייסודה של מפלגת שלומציון. שימש כעוזר היועץ לביטחון לראש הממשלה (1975 - 1976) ויועץ רה"מ למלחמה בטרור. לאחר מכן חזר לעולם העסקים. ב-1981 מונה על ידי אריאל שרון (אז שר הביטחון) לראש לק"ם, גוף מודיעין ישראלי שפעל במסגרת משרד הביטחון, ועל פי פרסומים זרים עסק באיסוף מידע טכנולוגי וחומרי גלם עבור פעילותה הגרעינית של ישראל ומערכת הביטחון בכלל. בזמן כהונתו כראש לק"ם גויס לשורות הארגון ג'ונתן פולארד, יהודי אמריקאי ומנתח נתוני מודיעין בצי האמריקני.

 

ב-1985 חשפו שרותי המודיעין של ארה"ב את פעילותו של פולארד. בעקבות גילויו של מרגל ישראלי בארה"ב נפגעו יחסי שתי המדינות. בעקבות השלכותיה המדיניות של פרשת פולארד התפטר איתן מתפקידו כראש הלק"ם ולקח באופן רשמי את האחריות המלאה על גיוסו של פולארד.

 

 

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן בריאיון למגזין "טיים", 1981(צילום: דוד רובינגר )

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן בדרום לבנון, 1982(צילום: דוד רובינגר )
 

 

לאחר התפטרותו מראשות הלק"ם מינה אותו אריאל שרון ליו"ר חברת כימיקלים לישראל. לאחר מכן שב לעסוק בפעילות עסקית פרטית בתחום הביטחון.

 

קשרים אישיים שיצר עם מנהיג קובה, פידל קסטרו, סייעו לו להפוך לאיש עסקים מצליח ואמיד במיוחד. ב-2006, לקראת הבחירות לכנסת ה-17, הצטרף למפלגת הגימלאים ומונה ליו"ר המפלגה.

 

במאי 2006, לאחר הבחירות לכנסת ה-17, הוביל איתן את הצטרפותו מפלגתו לקואליציה בראשות מפלגת קדימה. במסגרת ההסכם שנחתם בין המפלגות, מונה לשר לענייני גמלאים בממשלה החדשה בראשות אהוד אולמרט. בבחירות לכנסת ה-18 בשנת 2009 לא עברה מפלגת גיל את אחוז החסימה.

 

בתקופה האחרונה עסק איתן בכתיבת האוטוביוגרפיה שלו, והיא הושלמה זמן קצר לפני שאושפז. בקרוב ייצא הספר תחת השם "איש הסוד - סיפורו של רפי איתן", בהוצאת "ידיעות ספרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
רפי איתן
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים