שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היועמ"ש סתר את נתניהו: לא נחשפתי לסוד

  בניגוד לטענתו של ראש הממשלה כי עדכן את היועץ המשפטי לממשלה ב"סוד" שבגללו אישר מכירת צוללות למצרים, בהודעה חריגה מסר מנדלבליט כי לא נחשף לפרטים עצמם. אחרי פרסום מכתב היועמ"ש, נתניהו הזמין אותו כדי "לחשוף בפניו את הפרטים המסווגים"

   

  אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
  ראש הממשלה נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע הערב (יום א') כי לא ידע על הסיבות הסודיות להחלטת ראש הממשלה לאשר לגרמניה למכור למצרים צוללות.

   

  בתשובה לפנייה אליו בשאלה אם ידע על אותו "סוד", מסר מנדלבליט כי במסגרת עדותו של נתניהו בפרשת הצוללות, "ראש הממשלה הבהיר כי הסיבה לכך רגישה וסודית, וכי הוא מוכן לפרטה רק בעדות מיוחדת בפני היועמ"ש ופרקליט המדינה בלבד". דבריו של מנדלבליט סותרים את טענת נתניהו, שלפיה "היועץ המשפטי יודע" מהו הסוד. בראיון ל"החדשות" אמש אמר נתניהו: "זה סוד שהוא מודר. מי יודע אותו? קודם כל היועץ המשפטי יודע אותו וגם הצוות הקרוב שלו. מי שעוד יודע הם היועצים לביטחון לאומי - עמידרור ונדל".

   

  מנדלבליט מסר כי הוחלט בשעתו ש"הנתון הסודי" לא היה דרוש לחקירה ולכן הוחלט שלא להעמיק ולברר מהו אותו נתון סודי.

   

  מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "היועץ המשפטי לממשלה מאשר שהוא קיבל את העובדה שנושא הצוללות המצריות הוא נושא ביטחוני רגיש ולא שום דבר אחר. הוא גם מאשר את העובדה שראש הממשלה נתניהו הציע בשעתו לעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים, אך היועמ"ש לא ראה בכך צורך. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם היועמ"ש והזמין אותו לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".

   

  במכתב שעליו חתום גיל לימון, עוזרו של מנדלבליט, נכתב בין היתר כי "חקירת פרשת הצוללות נערכה באופן יסודי ומעמיק על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, תחת פיקוחו הצמוד של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל, וכל מהלכיה ננקטו אך ורק משיקולים של בירור האמת". הוא הוסיף כי "החקירה לוותה באופן צמוד על ידי פרקליטת מחוז תל-אביב ובפיקוח הדוק של פרקליט המדינה".

   

  בהמשך המכתב, ציין עוזרו של מנדלבליט כי "במסגרת עדותו של ראש הממשלה בפרשה, שכידוע נגבתה שלא תחת אזהרה, הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת צוללות מגרמניה למצרים והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות. ראש הממשלה הוסיף כי מפאת סודיות הסיבה הוא אינו יכול לפרטה בפני החוקרים, אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בלבד".

   

  התנועה לאיכות השלטון: "דורשים לפתוח חקירה פלילית"

  מהתנועה לאיכות השלטון, שפנתה למנדלבליט בנושא, נמסר בתגובה: "היועץ המשפטי לממשלה הודיע לתנועה לאיכות השלטון כי ראש הממשלה לא התייעץ איתו ולא שאל את דעתו טרם מתן האישור למכירת הצוללות למצרים.

   

  "היועץ כתב לתנועה כי בעת החקירה שלו, נשאל ראש הממשלה על נושא זה וכי תשובתו הייתה כי בשל רגישות הנושא הוא יהיה מוכן לספק גרסה לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. התנועה רואה בחומרה רבה את הניסיון של ראש הממשלה לנסות ולהדביק ליועץ המשפטי ידיעה על מכירת הצוללות למצרים מבלי שהיועץ היה מעורב או לחליפין ידע על כך. אנו חוזרים ודורשים לפתוח בחקירה פלילית בנושא".

   

  בריאיון ששודר אתמול אמר ראש הממשלה נתניהו כי "גנץ ולפיד, ובמיוחד בוגי ואשכנזי, מנסים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה, הם מסכנים את ביטחון המדינה. אני לא יכול לחשוף את זה. היועמ"ש יודע ובדק את זה ולא מצא שום רבב במה שעשיתי".

   

  דברי גנץ בשולי כנס איפא"ק    (צילום: אורלי אזולאי)

  דברי גנץ בשולי כנס איפא"ק    (צילום: אורלי אזולאי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס מוקדם יותר הערב בשולי כנס איפא"ק שנערך בוושינגטון, לדבריו של ראש הממשלה נתניהו בריאיון אמש שלפיהם "סוד מדינה" גרם לו למדר את שר הביטחון והרמטכ"ל מאישור מכירת צוללות למצרים. "אין כל סוד מדינה שאי אפשר לשתף בו את הצמרת הביטחונית", אמר גנץ לכתבים ישראלים.

   

  גנץ אמר עוד כי "הסכמתו של ביבי למכור צוללות למצרים נעשתה מאחורי הגב של הצמרת הביטחונית. לא היה שם דבר של סוד מדינה".

   

  הוא הוסיף בעניין זה: "כשאהיה ראש ממשלה אקים ועדת חקירה לענייני הצוללות. לא היה שום סוד מדינה שמנע מנתניהו לעדכן את הצמרת הביטחונית באישור מכירת הצוללות למצרים. לא היה ולא נברא. אני לא קורא לראש הממשלה בוגד. הוא נתן אתמול ריאיון של 35 דקות ודיבר רק על עצמו. אף מילה על המדינה. הגיע זמן להחליף שלטון. ולעשות דברים אחרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים