שתף קטע נבחר

הלל יפה: התינוק מת יממה לאחר הלידה – ההורים יקבלו 1.5 מיליון

חרף סימני המצוקה, היולדת עברה ניתוח חירום רק 26 שעות לאחר קבלתה למיון, והתינוק נולד במצב קשה כתוצאה ממחסור בחמצן ומת כיממה לאחר לידתו. ביה"ח הלל יפה יפצה את ההורים ב-1.5 מיליוני שקלים במסגרת הסכם פשרה

הורים לתינוק שנפטר 29 שעות בלבד לאחר לידתו יפוצו במיליון שקלים וחצי במסגרת הסדר פשרה שנחתם בינם ובין משרד הבריאות.

 

בחודש אוקטובר 2015, כשהיא בשבוע ה-41 להריונה, הגיעה אמו של התינוק אל בית החולים הלל יפה כשהיא סובלת מלחץ בבטן התחתונה ומדם בהפרשות. בבדיקה שבוצעה לה בבית החולים נמצא כי "הדימום מינימלי ובעיקר ישן", וכי "אין סימנים להיפרדות השליה", והיא שוחררה לביתה.

 

ניטור העובר שבוצע עם הגעתה העלה כי קצב הלב שלו היה תקין (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ניטור העובר שבוצע עם הגעתה העלה כי קצב הלב שלו היה תקין(צילום: shutterstock)
 

 

הובהלה לניתוח קיסרי דחוף - 24 שעות לאחר הגעתה

על פי המתואר בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד ענת גוטמן ממשרד גוטמן-אמיר, קרוב לחצות הליל של אותו היום שבה האישה אל בית החולים לאחר שהחלה לחוש בצירי לידה. ניטור העובר שבוצע עם הגעתה העלה כי קצב הלב שלו היה תקין. בגיליון הרפואי של האם נכתב כי תדירות הצירים הם של כל 5 עד 6 דקות והיא שוחררה לביתה.

 

בשעה 10 בליל המחרת הגיעה האישה פעם נוספת אל בית החולים. בבדיקה שבוצעה לה עם הגעתה התגלה כי יש לה פתיחה של 2 עד 2.5 סנטימטרים. ניטור קצב לב שבוצע לעובר עם קבלתה היה גם הוא תקין.

 

קרוב לשעה שש בבוקר נבדקה התובעת על ידי רופא שכתב בסיכום הבדיקה כי "לפני כשעה היו שתי האטות משתנות בקצב לב העובר עם התאוששות מהירה. לאחר מכן ניטור תקין".

 

כחמש שעות לאחר מכן, בשעה 11 בבוקר, בוצעה לאישה בדיקה נוספת שבסופה נכתב כי "ישנה עצירה/האטה בהתקדמות הלידה. הוסבר לבני הזוג על אינדיקציה לניתוח קיסרי בשל העצירה. הערכה חוזרת תתבצע בעוד כשעה".

 

חרף הממצאים שהעלו האטות בקצב לב העובר לא נשקל הצורך בביצוע ניתוח קיסרי דחוף ולא בוצעה הערכה חוזרת, כפי שהמליץ הצוות הרפואי של הלל יפה.

 

קרוב לשעה שבע בערב זוהה בבדיקה כי צוואר הרחם של האישה היה בפתיחה מלאה. במשך שלוש שעות מהפתיחה המלאה תועדו במוניטור אליו הייתה מחוברת היולדת האטות משמעותיות בקצב הלב של העובר, אך במשך 4 שעות לא בוצעה לאישה ביקורת על ידי רופא.

 

בשעה 11 בלילה, כשלוש שעות לאחר הדיווח כי צוואר הרחם שלה מצוי בפתיחה מלאה, נבדקה התובעת בידי רופאה מתמחה. הרופאה המתמחה הבחינה במצוקה של העובר וניסתה ליילד את האישה באמצעות וואקום, אך כשלה. האישה הובהלה לניתוח קיסרי בהול שהחל בחצות.

 

ניתוח קיסרי (צילום: shutterstock)
היולדת הובהלה לניתוח קיסרי חירום(צילום: shutterstock)

 

התינוק נולד במצב קשה בשל מצוקה נשימתית. רופאי הלל יפה ביצעו החייאה בתינוק אך הוא מת בבית החולים 29 שעות לאחר לידתו.

 

בחוות דעת מומחה שצירפו ההורים לתביעה קובע המומחה כי ההימשכות החריגה של הלידה, ניטור קצב הלב של העובר שהעלה ממצאים לא תקינים והשלב המתקדם בהריון בו הייתה מצויה האישה חייבו ביצוע ניתוח קיסרי דחוף.

 

"למרות המצב הקשה לאורך 4 שעות החל מהשעה 19:19 ועד השעה 23:36 לא נערך ולו ביקור אחד של רופא אצל התובעת. התנהלות זו של הרופאים הייתה כמובן בלתי תקינה ובלתי סבירה לחלוטין", לשון חוות דעת המומחה.

 

לאחרונה נחתם הסדר פשרה בין התובעת ובין משרד הבריאות במסגרתו, כאמור, ישולמו להורים פיצויים בסך מיליון שקלים וחצי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קורן
ביה"ח הלל יפה
צילום: רפי קורן
צילום: ענבל מרמרי
עו"ד ענת גוטמן
צילום: ענבל מרמרי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים