שתף קטע נבחר

דו"ח מולר: אין ראיות לקנונייה של טראמפ עם רוסיה

התובע הכללי מסר לקונגרס את ממצאי חקירת רוסיה גייט. לפי הדו"ח אין הוכחה לשיתוף פעולה בין קמפיין טראמפ לרוסים בניסיון להשפיע על הבחירות. על החשד לשיבוש הליכים: "לא קובע שהנשיא ביצע פשע, אבל גם לא פוטר אותו". טראמפ חגג: "לא היה כלום, בושה שהמדינה שלנו נאלצה לעבור את זה"

התובע הכללי של ארה"ב, וויליאם באר, מסר אמש (יום א') לחברי הקונגרס את סיכום דו"ח התובע המיוחד על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. התובע המיוחד שהוביל את החקירה, רוברט מולר, קבע חד משמעית שרוסיה אכן התערבה בבחירות (כפי שקובעות סוכנויות המודיעין בארה"ב) - אך לא מצא עדות לקנונייה של קמפיין טראמפ עם רוסיה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

נשיא ארה
טראמפ, אמש. "אין קנונייה, אין שום דבר"(צילום: AP)

בחקירה של מולר לא נמצא שאנשי הקמפיין של טראמפ או מישהו הקשור אליו קשרו קשר עם רוסיה, או תיאמו איתה מהלכים במאמץ להשפיע על הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. בדו"ח נכתב: "החקירה לא העלתה שחברים בקמפיין טראמפ קשרו קשר עם ממשלת רוסיה או תיאמו איתה פעולות שמטרתן להתערב בבחירות".

וויליאם באר סיכום חקירת רוסיה גייט של רוברט מולר ארה
סיכום החקירה שכתב וויליאם באר(צילום: AP)
 

ממכתבו של התובע הכללי באר עולה כי התובע המיוחד מולר אינו קובע שהנשיא טראמפ ביצע עבירה של שיבוש הליכים, אך גם אינו פוטר אותו מעבירה שכזו. בחקירה נבדק אם טראמפ שיבש הליכים כשהדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI, וכאשר סיפק הסבר חלקי בלבד לפגישה של בנו עם עורכת דין רוסייה במהלך קמפיין הבחירות.

 

וויליאם באר כתב במכתבו לקונגרס כי מולר הותיר בידיו שלו – בידי התובע הכללי – את ההחלטה לקבוע אם ההתנהלות המתוארת בדו"ח היא בגדר פשע. באר מציין כי אחרי שהוא וסגן התובע הכללי רוד רווזנשטיין בחנו את דו"ח מולר והתייעצו עם גורמים משפטיים, הם החליטו שהראיות שנמצאו במהלך חקירת מולר אינן מספיקות כדי לקבוע שהנשיא ביצע עבירה של שיבוש הליכים. 

דו
התובע המיוחד מולר, התובע הכללי באר והנשיא טראמפ(צילום: AFP)
 

בתגובה ראשונה למסקנות החקירה כתב דונלד טראמפ בטוויטר: "אין קנונייה, אין שיבוש, זיכוי מלא ומוחלט. תשמרו על אמריקה נהדרת!". לאחר מכן אמר טראמפ לכתבים, לקראת חזרתו מפלורידה לוושינגטון: "בושה שהמדינה שלנו הייתה צריכה לעבור את הדבר הזה, ובושה שהנשיא שלכם היה צריך לעבור את זה". טראמפ אמר שהחקירה הייתה "ניסיון הפלה" שכשל.

 

"אחרי בדיקה ארוכה, ואחרי חקירה ארוכה, אחרי שכל כך הרבה אנשים נפגעו קשה כל כך, אחרי שלא בדקו את הצד השני שבו קרו הרבה דברים איומים, הודיעו כרגע שלא הייתה קנונייה עם רוסיה – הדבר הכי מגוחך שאי פעם שמעתי עליו. לא הייתה קנונייה עם רוסיה. לא היה שיבוש הליכים ולא היה שום דבר", אמר טראמפ.

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)

תומכי נשיא ארה
תומכי טראמפ מריעים לשיירת הנשיא בפלורידה(צילום: רויטרס)

עורך דינו של טראמפ רודי ג'וליאני בירך על ממצאי החקירה. "זה טוב יותר ממה שציפיתי", אמר. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה שתוצאות החקירה הן "זיכוי מוחלט" של נשיא ארה"ב. לאורך החקירה טען טראמפ שוב ושוב שמדובר ב"ציד מכשפות" והתעקש ש"לא הייתה קנונייה".

 

בעקבות הפרסום אמש קוראת המפלגה הדמוקרטית לתובע הכללי לפרסם את הדו"ח במלואו. לפי ג'רי נדלר, היו"ר הדמוקרטי של הוועדה המשפטית בבית הנבחרים, הדו"ח של מולר "בפירוש לא מזכה את הנשיא". לדבריו בדו"ח של מולר יש סתירות רבות, ולכן הקונגרס חייב לדרוש מבאר לפרסם את כל הראיות, כדי שהעם האמריקני ידע את כל העובדות. הוא קרא לבאר להעיד בקונגרס "בעתיד הקרוב".

  ()

ביום שישי, אחרי כמעט שנתיים של חקירה, הגיש התובע המיוחד רוברט מולר את הדו"ח לתובע הכללי באר. מאז עמל באר על הכנת תקציר של ממצאי החקירה בפרשת רוסיה גייט - חקירה שעסקה בהתערבות רוסית שכביכול נועדה להטות את התוצאות לטובת דונלד טראמפ.

 

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות. בדו"ח לא מבקש מולר להגיש כתבי אישום נוספים בפרשה.


פורסם לראשונה 24/03/2019 21:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים