שתף קטע נבחר

ארה"ב מחכה לדו"ח: האם טראמפ ייצא נקי?

חלקים מדו"ח מולר על ההתערבות הרוסית, שהוגש אמש אחרי שנתיים של חקירה, עשויים להיחשף תוך שעות. אין המלצה לאישום, אך עדיין ייתכנו ראיות לעבירות פליליות של טראמפ. החשש הדמוקרטי: התובע הכללי יסתיר מידע שמזיק לנשיא. גם אם טראמפ ינוקה בדו"ח, הוא מסובך בעוד שלל חקירות: מדמי שתיקה לנשים ששכבו איתו ועד הפרת חוקי מימון בחירות

הצמרת הפוליטית בוושינגטון מחכה הערב (שבת) לפרסום הממצאים המרכזיים מהדו"ח שחיבר התובע המיוחד רוברט מולר בנוגע לפרשת "רוסיה גייט", ההתערבות לכאורה של רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, התערבות שכביכול נועדה להטות את תוצאות הבחירות לטובת דונלד טראמפ. אמש, בתום כמעט שנתיים של חקירה, הגיש מולר את הדו"ח שלו לתובע הכללי, וזה הודיע כי יעביר לקונגרס תקציר של הממצאים, אולי כבר בסוף השבוע הנוכחי, כלומר היום או מחר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

דו
מימין לשמאל: התובע המיוחד מולר, התובע הכללי באר והנשיא דונלד טראמפ(צילום: AFP)

גם כעת, יממה לאחר הגשת הדו"ח, לא ברור מהם הממצאים העיקריים בדו"ח מולר ואם הם עלולים לסבך עוד יותר את הנשיא טראמפ. מולר, נזכיר, נדרש בין השאר לבדוק אם טראמפ ואנשיו קשרו קשר עם רוסיה להטות את תוצאות הבחירות.

 

פרט אחד שנחשף אמש, זה שלפיו בדו"ח לא מבקש מולר להגיש כתבי אישום נוספים מעבר לאלה שכבר הגיש נגד כמה אנשים בסביבת טראמפ, הוא בשורה טובה לנשיא, אבל אין בכך כדי ללמד שהדו"ח מנקה את טראמפ ממעשים בעייתיים, ואם מעשים כאלה אכן מיוחסים לו בדו"ח – חלקם עלולים להוביל, בפוטנציה, את בית הנבחרים לפתוח במשפט הדחה נגדו. מומחים מסבירים שבדו"ח מולר עשויות להיות ראיות למעשים של טראמפ שאולי בעיני מולר אינם מגיעים לסף הפלילי – אך בהחלט יכולים לשמש בסיס לפתיחה בהליך הדחה נגד טראמפ בקונגרס.

: רוסיה גייט התערבות רוסיה ב בחירות ארה

לעת עתה נחשפו רק כמה בכירים במשרד המשפטים האמריקני לתוכנו של הדו"ח, והתובע הכללי וויליאם באר הוא שיעביר לקונגרס תקציר של הממצאים. הגשת הדו"ח התקבלה בשביעות רצון הן במחנה הדמוקרטי, הקורא כעת לחשוף את הדו"ח לציבור, והן במחנה הרפובליקני, שרבים בו טוענים כי החקירה הייתה בזבוז של זמן ושל כסף, וטוב שהגיעה לסיומה. טראמפ עצמו הגדיר את החקירה לאורך כל הדרך "ציד מכשפות" נגדו.

 

אפשר להעמיד לדין נשיא מכהן?

הבית הלבן מנסה לעת עתה להרחיק עצמו מהדו"ח, ואנשי טראמפ מסרו כי לא קיבלו את המסמך לידיהם ולא תודרכו עליו. הנשיא טראמפ, במעשה לא אופייני, נמנע לפי שעה מלהתבטא בנושא בטוויטר. כיוון שתוכן הדו"ח טרם נחשף, לא ברור אם הוא כולל תשובות ברורות על שתי השאלות שעמדו במרכז החקירה: האם אנשי הקמפיין של טראמפ שיתפו פעולה עם הקרמלין כדי להטות לטובת טראמפ את תוצאות הבחירות? האם טראמפ נקט אחר כך צעדים כדי להכשיל את החקירה, בכלל זה כשהחליט לפטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי משום שהתכוון לחקור את הקשר בין אנשי טראמפ לרוסים?

נשיא ארה
הנשיא טראמפ. השיב בכתב על שאלות(צילום: רויטרס)

דו
מולר טיים. בוושינגטון מחכים להכרעה(צילום: AP)

על כל פנים, מה שכן ברור הוא שמסירת הדו"ח בלי הגשת כתבי אישום נוספים פירושה שהחקירה הסתיימה בלי שהוחלט להעמיד מישהו נוסף מאנשיו של טראמפ לדין בגין קשירת קשר עם רוסיה במסגרת הקמפיין או בגין שיבוש הליכים מצד הנשיא. אלה חדשות טובות עבור כמה ממקורביו ומבני משפחתו של טראמפ, שבמהלך החקירה נקשר שמם בעבירות אפשריות. בין השאר מדובר בבנו, דונלד טראמפ ג'וניור, שהיה מעורב בארגון פגישה במגדל טראמפ ב-2016, בשיא קמפיין הבחירות, עם עורכת דין הקשורה לקרמלין; וכן חתנו של הנשיא, ג'ארד קושנר, שתושאל לפחות פעמיים על-ידי אנשיו של התובע המיוחד מולר.

 

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות.

הדלפת האימיילים פגעה בקלינטון. אנשי טראמפ היו נלהבים לקבל מידע גנוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הדלפת האימיילים פגעה בקלינטון. אנשי טראמפ היו נלהבים לקבל מידע גנוב(צילום: EPA)

דו
התובע מולר מגיע למשרדו, שלשום(צילום: AP)

חמישה מעוזריו של טראמפ הודו באשמה והסכימו לשתף פעולה עם מולר, והשישי, רוג'ר סטון, שהוא איש אמונו של טראמפ זה שנים, יעמוד בקרוב לדין בגין אמירת דברי שקר לקונגרס וניסיון לשבש ראיות. הוא מואשם כי שיקר על ניסיונותיו להשיג את האימיילים שגנבו ההאקרים הרוסים ושפורסמו בסופו של דבר באתר ההדלפות "ויקיליקס".

 

לא ברור אילו צעדים עשוי מולר לנקוט אם הוא גילה מעשים של טראמפ שלדעתו הם עבירה פלילית, זאת בהתחשב בעובדה שחוות דעת משפטיות של משרד המשפטים קבעו כי אי אפשר להעמיד לדין נשיא מכהן. מנגד יש משפטנים הסבורים שהחוק אינו פוטר נשיא מהעמדה לדין בעת כהונתו. טראמפ עצמו, נציין, לא נחקר ישירות על-ידי מולר בשום שלב של החקירה, אבל הוא כן שלח למולר תשובות בכתב על כמה שאלות.

 

עבירה או לא, השקרים נחשפו

אף שאמש תמה חקירתו של מולר, סכנה משפטית גדולה ממשיכה לרחף מעל ראשו של טראמפ גם אם דו"ח התובע המיוחד ינקה אותו מכל חשד. במקביל לחקירת מולר התנהלו – ומוסיפות להתנהל נגדו – כמה חקירות ותביעות אחרות, בכלל זה חקירה של משרד המשפטים בניו יורק בנוגע לדמי שתיקה ששילם לכאורה טראמפ במהלך קמפיין הבחירות לשתי נשים הטוענות כי קיימו איתו יחסי מין שנים לפני הבחירות, כשכבר היה נשוי לרעייתו מלניה.

כוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. טוענת ששכבה עם טראמפ וקיבלה דמי שתיקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוכבת הפורנו סטורמי דניאלס. טוענת ששכבה עם טראמפ וקיבלה דמי שתיקה(צילום: AFP)

עורך דינו של טראמפ לשעבר מייקל כהן, שבשנה האחרונה התנער ממנו והחל לשתף פעולה עם הרשויות, הצהיר כי טראמפ הורה לו לשלם את דמי השתיקה. החוקרים חושדים שטראמפ היה מעורב בהפרה של חוקי המימון של קמפיין בחירות, ותובעים פדרליים בניו יורק חוקרים גם אם צוותו של טראמפ קיבל תרומות מחו"ל.

 

נגד טראמפ תלויה ועומדת גם תביעת לשון הרע מצד סאמר זרבוס, מתמודדת לשעבר בתוכנית הריאליטי שלו "המתמחה". היא תבעה אותו אחרי שכינה אותה ונשים אחרות שהאשימו אותו בהתנהגות מינית בלתי הולמת "שקרניות" ושיתף בטוויטר ציוצים שבהם נטען כי טענותיה הן תרמית. זרבוס טוענת כי טראמפ נישק אותה בניגוד לרצונה במשרדו בניו יורק ב-2007 וכי בפגישה אחרת, במלון בקליפורניה, שלח ידיים ומישש אותה.

דונלד טראמפ ג'וניור. הקרן פורקה (צילום: AP) (צילום: AP)
דונלד טראמפ ג'וניור. הקרן פורקה(צילום: AP)

בניו יורק מבקשת המדינה לאסור על טראמפ ושלושת ילדיו הבגירים למלא תפקידים בכירים באגודות צדקה ברחבי המדינה. זאת בעקבות תביעה שהובילה אשתקד לפירוק "קרן דונלד ג'יי טראמפ", שהוצגה כקרן הצדקה של אימפריית העסקים של טראמפ. התובע הכללי של מדינת ניו יורק, דמוקרט, האשים את הקרן בעבירות רחבות היקף וטען כי היא תפקדה למעשה כספר חשבונות שנועד לשרת את עסקיו של טראמפ ואת האינטרסים הפוליטיים שלו, תוך הפרה של החוק הפדרלי. טראמפ ובני משפחתו השתמשו לכאורה בקרן הצדקה כדי לשלם את חובותיו המשפטיים ולקנות פריטים לשימושם האישי. תביעות בגין מעשי שחיתות מתנהלות נגד טראמפ גם במרילנד ובמחוז קולומביה. 

 

בין שטראמפ יימצא נקי בדו"ח של מולר ובין שלא, חקירתו של התובע המיוחד ציירה תמונה ברורה שלפיה רוסיה ניהלה קמפיין של ממש נגד המערכת הפוליטית האמריקנית, ושלפיה אנשי הקמפיין של טראמפ ניצלו בהתלהבות לצורכיהם את הדלפת האימיילים שגנבו האקרים רוסים מהמפלגה הדמוקרטית. החקירה חשפה גם שלל שקרים שהשמיעו עוזריו של טראמפ כדי להסתיר את המגעים שלהם עם אנשים הקשורים לרוסיה.

 

דו"ח מולר, הפרקים הבאים

זה מה שצפוי לקרות בימים ובשבועות הקרובים:

הצעד הראשון – עדכון הקונגרס: כעת, אחרי שמולר הגיש את הדו"ח לתובע הכללי באר, מוטלת על באר האחריות לסכם את ממצאי הדו"ח ולהעביר את תקצירם לוועדות המשפט של בית הנבחרים ושל הסנאט. הוא העריך שיוכל להעביר את עיקרי הממצאים כבר בסוף השבוע הזה, שבארה"ב נמשך גם מחר. עם זאת, באר – שמתח בעבר ביקורת על מולר ושטראמפ עצמו מינה לתובע הכללי רק בחודש שעבר – רשאי לפרסם מתוך הדו"ח איזה מידע שירצה ולמנוע את פרסומו של מידע אחר. יש המזהירים כי באר עלול להגיש לקונגרס דו"ח תמציתי המציג את טראמפ באור חיובי ולמנוע פרסום של מידע שיזיק לו.

ננסי פלוסי (צילום: EPA)
יו"ר בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי. חקירות נוספות בקונגרס(צילום: EPA)

הצעד השני – תגובת הקונגרס: סביר להניח שחלקים מתמצית הדו"ח שיגיש באר יודלפו לתקשורת תוך שעות מרגע שתימסר לקונגרס, אבל יושבי הראש הדמוקרטים של שש ועדות בבית הנבחרים הודיעו כבר אתמול כי הם דורשים לפרסם את מלוא הדו"ח לציבור. אם באר יסרב לפרסם חלקים מהדו"ח שחברי קונגרס דורשים לפרסם, הדבר עשוי להוליד קרב חדש בין הקונגרס לבית הלבן.

 

הצעד השלישי – חקירות בקונגרס: יהיה תוכן הסיכום שיעביר באר לקונגרס אשר יהיה, הקונגרס – או לפחות הדמוקרטים השולטים בבית הנבחרים – צפוי להמשיך לנהל חקירות משלו נגד טראמפ והמעגל הקרוב לו. הסיבה לכך היא שכתבי האישום שהולידה חקירת מולר, בהם שישה נגד עוזריו של טראמפ, שרטטו תמונה של קשרים נרחבים בין הקמפיין של טראמפ לגורמים רוסים ונכונות לנצל מידע מכפיש על יריבתו של טראמפ בבחירות לנשיאות, הילרי קלינטון.

 

נוסף על כך, משפטנים רבים סבורים כי התנהלותו של טראמפ לאורך חקירת מולר עונה על ההגדרה "שיבוש הליכים", גם אם מולר לא מצא עבירה שניתן להוכיחה. הדמוקרטים עשויים להחליט שיש צורך בחקירה נרחבת יותר מזו שאליה הגביל את עצמו מולר בנושאים אלה, ובהחלט ייתכן שמולר ובאר יזומנו שניהם להעיד בקונגרס, הן בדלתיים סגורות, אז ידונו גם בעניינים מודיעיניים, והן בדלתיים פתוחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשיא טראמפ. הממצאים בקרוב
צילום: AFP
מומלצים