שתף קטע נבחר

צילום: קובי תמם, דוברות כבאות והצלה, יאיר שגיא

חמאס ירה ל-120 ק"מ, צה"ל הקפיץ שתי חטיבות לדרום

דובר צה"ל מסר כי הרקטה שפגעה בבית במושב משמרת שוגרה מדרום הרצועה. "השיגור - על ידי חמאס, מעמדה של חמאס", אמר. מפקדת אוגדה ושתי חטיבות חי"ר ושריון סדירות הוקפצו, גיוס מילואים לכיפת ברזל ולמודיעין. צה"ל: "אירוע חמור, ההיערכות גם התקפית"

 

 

צה"ל מעביר כוחות לדרום: דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר בתדרוך לכתבים כי הרקטה שפגעה הבוקר (יום ב') במושב משמרת שוגרה מאזור רפיח שבדרום עזה - טווח של 120 ק"מ. לפי צה"ל מדובר ברקטה של חמאס מייצור עצמי: "הירי בוצע על ידי חמאס מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בחמאס אחראים לכל מה שקורה ברצועה". בעקבות הירי הוקפצו כוחות חי"ר ושריון סדירים לדרום. בנוסף גויסו למילואים אנשי כיפת ברזל ומודיעין.

 

הרקטה פגעה ישירות בבית במושב, אך כ-30 בתים במושב נפגעו מההדף של הפגיעה. אמיר דהן, מנהל קרן הפיצויים של מס רכוש, אמר בזירת הפגיעה: "עברנו כמעט את כל הבתים. דיברנו עם המשפחה שביתה נפגע, המשפחה מחפשת דירה חלופית".

 

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
מכוניות ועשרות בתים נפגעו מהדף ומרסיסים(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
ליד הבית שקרס(צילום: AFP)
מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
אוספים את שברי הרקטה(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הטיל שפגע בבית (צילום: דוברות המשטרה)
הרקטה שפגעה בבית(צילום: דוברות המשטרה)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
הכוחות פועלים בבית(צילום: AFP)

המרחק בין רפיח למושב משמרת שם פגע הטיל ()

לאחר הירי מעזה, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ערך שורה של הערכות מצב עם ראש השב"כ, אלוף פיקוד דרום וגורמים נוספים. כוחות סדירים - מפקדת אוגדה ושתי חטיבות - הוקפצו לדרום לצורך השלמת מערכים ספציפיים, והחל שיפור המוכנות על רקע ההתפתחויות.

 

לשאלה מדוע הרקטה לא יורטה ענה מנליס: "כיפת ברזל מגינה באזורים שהיא מוצבת בהם, על פי הערכות מצב מבצעיות". בירי הקודם לאזור גוש דן אמרו בצה"ל כי היה מדובר בירי שבוצע "בטעות" על ידי חמאס, אך הפעם סירב דובר צה"ל להתייחס לשאלה אם גם ירי זה אירע בטעות.

 

 

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
הבית שנפגע מהרקטה(צילום: EPA)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פינוי הפצועים מהבית (צילום: יאיר שגיא)
פינוי הפצועים מהבית(צילום: יאיר שגיא)

 

 

"צה"ל משפר מוכנות למגוון תרחישים", הוסיף מנליס. "מדובר באירוע חמור של פגיעה ישירה בבית במרכז הארץ, והוא מגיע לאחר רצף אירועים. ההיערכות היא גם התקפית, לא רק מקרים ותגובות". בצבא ציינו כי כרגע אין שינוי בהנחיות לעורף.

 

הירי מעזה הוביל לאזעקה הראשונה בשרון מאז מבצע צוק איתן ב-2014, ולכך שמאות אלפי בני אדם התעוררו בשעה 5:18 בבוקר ורצו לממ"ד. שבעה נפצעו מפגיעת הטיל, בהם ילדים קטנים, וארבעה כלבים נהרגו. הרקטה חדרה דרך הגג, פגעה ברצפה, התפוצצה, חדרה לתוך האדמה ויצרה מכתש. רסיסים עפו לכל עבר.

 

 

בעקבות ההתפתחויות הודיע ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו על קיצור ביקורו בארצות הברית. נתניהו ייפגש עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ולאחר מכן ימריא בחזרה לישראל, ולא ינאם בוועידת איפא"ק. גם מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, הודיע על ביטול נאום שתכנן לשאת היום.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום עד להודעה חדשה. כמו כן הוחלט על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה. מנהיג הגי'האד האיסלאמי הזהיר את ישראל כי פגיעה ברצועת עזה תגרור "תגובה עוצמתית".

 

 

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
הריסות הבית שנפגע מהרקטה(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

בבית שנפגע גרה משפחת וולף - הורים מבוגרים ואיתם הבן, אשתו ושני הילדים, בני חצי שנה ושלוש. כולם נפצעו ומצבם קל עד בינוני. כמו כן נפצעה ילדה בת 12 שגרה בבית הסמוך, ככל הנראה מרסיס. הסבתא נפצעה באורח בינוני בזמן שניסתה לסגור את דלת הממ"ד.

 

הסב רוברט שוחרר מבית החולים, יחד עם בנו והנכדה בת השלוש. הסבתא הועברה להמשך טיפול רפואי בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. בבית החולים מאיר בכפר סבא עדיין מטפלים באשתו של הבן ובבתה בת החצי שנה. ילדת השכנים, בת 12 שנפצעה ברגלה, הועברה למחלקה האורתופדית בבית החולים.

רוברט וולף, מתגורר בבית שקרס בעקבות פגיעת הטיל (צילום: דנה קופל)
בעל הבית שנפגע מרקטה. "הממ"ד הציל את חיי משפחתי"(צילום: דנה קופל)
 

יוני וולף, מתגורר בבית שבו פגע טיל (צילום: יאיר שגיא)
יוני וולף. "האם האמנתי שזה יקרה לי? לא, אבל זה תמיד שם"(צילום: יאיר שגיא)

שר האוצר משה כחלון הגיע למקום ושוחח עם בעל הבית, רוברט. כחלון סיפר שבעל הבית ביקש ממנו להעביר מסר: "הממ"ד הציל את חיי משפחתי". כחלון הוסיף: "זה מסר לכל תושבי ישראל - ברגע ששומעים אזעקה להיכנס לממ"ד".

 

יוני וולף, שהוריו ואחיו גרים בבית שנפגע מהרקטה, סיפר: "אני בעיקר בשוק. אח שלי הוא זה שתפעל את האירוע, הוא זה שהעיר את כולם בלילה. בזמן שאבא שלי הלך להביא את אחותי מהיחידה הנפרדת נפל הטיל על הבית. חלק הגיעו לממ"ד וחלק לא. האם האמנתי שזה יקרה לי? לא, אבל זה תמיד שם".

 

הוא הוסיף: "אין בי שום יצר של נקם. מה שאני יודע זה שהמדיניות כרגע לא עובדת. אני לא אומר מה צריך לעשות, מה לא צריך לעשות, אבל צריך שיחליטו על איזושהי מדיניות ולהחזיר לישראל לא רק את ההרתעה, אלא גם את השפיות".

 

הבית נהרס כמעט לחלוטין ולא ניתן לגור בו כעת. "יש לנו הרבה משפחה, הרבה חברים, הרבה אהבה מהמדינה הזאת. יהיה בסדר", סיכם וולף.

 

הירי אירע שעות ספורות לאחר הפיגוע בכלא קציעות שבדרום, שם נדקרו סוהרים ואחד מהם נפצע באורח בינוני. בניסיון להשתלט על אסירי חמאס נפצעו 11 אסירים, בהם שניים במצב קשה. בג'יהאד האיסלאמי אמרו בעקבות התקרית ושעות לפני הירי: "פשעי ישראל נגד האסירים ישנו את המצב. העם שלנו לא יעזוב את האסירים לבד. ישראל הפושעת תראה את תוצאות תוקפנותה כזעם נגד חייליה ואזרחיה".

 

לפני עשרה ימים שוגרו שתי רקטות מרצועת עזה לגוש דן. בצה"ל העריכו אז שהשיגור נעשה בטעות. הרקטות נורו בשעה 21:07, בזמן התקדמות השיחות לרגיעה בין חמאס לנציגי מצרים, ממשגר של חמאס ועל ידי פעילי חמאס. רקטה אחת נפלה בשטח לא מיושב והאחרת נעלמה באוויר, ככל הנראה התפרקה במעופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים