שתף קטע נבחר

צילום: קובי תמם, דוברות כבאות והצלה, יאיר שגיא

בסיס איראני עם טווח משופר: זו הרקטה שפגעה בשרון

אין לה מערכת הנחיה, אבל הטווח שלה הפך אותה לנשק אסטרטגי של חמאס: רקטת M-75 משופרת או R-160 מייצור עצמי בעזה, שמבוססות על הפאג'ר, הצליחה לפגוע במושב משמרת בשרון, מרחק של כ-120 ק"מ

 

 

שלושה שיגורי רקטות לעומק שטח ישראל מרצועת עזה, תוך פחות משבועיים: לפי ההערכות, הרקטה ששוגרה הבוקר (יום ב') מאזור רפיח שבדרום רצועת עזה היא רקטה המבוססת על רקטת הפאג'ר האיראנית ומיוצרת ברצועת עזה. ארגון חמאס וארגון הג'יהאד האיסלאמי מחזיקים ברקטות ארוכות הטווח ברצועה.

 

אנדרטה ברצועה עם דגם של רקטת ה-M-75 ()
אנדרטה ברצועה עם דגם של רקטת ה-M-75

 (Reuters) (Reuters)
(Reuters)

רחפן מעל הריסות הבית לאחר שיגור הטיל (צילום: יאיר שגיא)
הבית במושב משמרת(צילום: יאיר שגיא)

 

המרחק בין רפיח למושב משמרת שם פגע הטיל ()

לפי אחת ההערכות הרקטה היא מהסוג המכונה בעזה M-75, על שם הטווח שלה בקילומטרים. לנוכח העובדה שהגיעה גם לטווח של יותר מ-100 קילומטרים, מתחזקת ההערכה שהיא עברה מקצה שיפורים בראש הקרב ובכמות חומר הנפץ, מה שאפשר לה לפגוע בצורה ישירה בבית במושב משמרת ולגרום להרס כה רב. 30 בתים במושב נפגעו כתוצאה מההדף של הפגיעה.

 

לפי הערכה נוספת, הרקטה הייתה מסוג שהחמאס קורא לו R-160, שלפי התכנון אמורה להגיע עד חיפה. הרקטה הזו דומה במאפייניה ל"פאג׳ר 5" האיראני, והטווח המוגדל מושג באמצעות הארכת גוף הרקטה. ה-R-160 דומה במאפייניו גם לרקטוות M-302 שהסורים מייצרים ואשר כמותן שיגר חיזבאללה בהצלחה במלחמת לבנון השנייה. במקור זהו העתק של רקטה סינית כבדה. חמאס שיגר כבר R-160 במהלך ״צוק איתן״, הרקטה הגיעה עד זכרון אבל לא הסבה נזק.

 

רקטת ה-M-75 נכנסה לשימוש בשנת 2012 במהלך מבצע עמוד ענן ושוגרה לראשונה לעבר תל אביב וירושלים. לאחר אותו ירי נרשם זינוק במכירותיו של בושם בריח הדרים בעזה עקב שמו - הבושם נקרא "M-75" על שם הרקטות.

 

בעבר פורסם כי הרקטה מתבססת על טכנולוגיה שמקורה באיראן, ונבנתה כחיקוי לרקטת הפאג'ר האיראנית. למרות שעל הרקטה לא מורכבת מערכת הנחיה והדיוק שלה מוגבל, הטווח הארוך שלה הפך אותה לנשק אסטרטגי עבור גורמי הטרור ברצועת עזה.

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
  
 
מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

בצה"ל אישרו כי מדובר רקטה של חמאס מייצור עצמי, ששוגרה מדרום הרצועה - מרחק של 120 ק"מ ממושב משמרת. מצה"ל נמסר בנוסף כי "הירי בוצע על ידי חמאס מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בחמאס אחראים לכל מה שקורה ברצועה". הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, קיים כמה הערכות מצב עם ראש השב"כ, אלוף פיקוד דרום וגורמים נוספים. בעקבות הירי, הוקפצו כוחות חי"ר ושריון סדירים לדרום. בנוסף גויסו למילואים אנשי כיפת ברזל ומודיעין. 

 

לפני עשרה ימים שוגרו שתי רקטות מרצועת עזה לגוש דן. בצה"ל העריכו אז שהן שוגרו בטעות. הרקטות נורו בשעת ערב, ב-21:07, בזמן התקדמות השיחות לרגיעה בין חמאס לנציגי מצרים ממשגר של חמאס על-ידי פעילי חמאס. רקטה אחת נפלה בשטח בית הספר החקלאי מקווה ישראל והאחרת נעלמה באוויר, לאחר שככל הנראה התפרקה במעופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים