שתף קטע נבחר

חמאס כבר לא חושש לשגר למרכז הארץ

עד לפני 10 ימים סברו בעזה שירי לת"א משמעו מלחמה. מאז הם הבינו - אפשר לשגר רקטות למרכז, והשמיים בעזה לא ייפלו. מאחורי ההימור של סינוואר

 

 

לפני כשבוע וחצי שיגר חמאס שתי רקטות לעבר גוש דן. תירוצי בעיות התחזוקה ולחיצה על כפתורים לא נכונים סיפקו לישראל ולארגון השולט ברצועה את הסולם לרדת ממנו בתיווכה של מצרים, והשקט חזר לכנו אחרי סדרת תקיפות הכרחית של חיל האוויר ברצועת עזה ואפס נפגעים בצד הפלסטיני. שני הצדדים יכלו להכיל תוצאה כזאת.

 

אלא שבישראל לא לקחו בחשבון דבר אחד - עד ל-14 במרץ, היום שבו שוגרו הרקטות לגוש דן - הכירו כל הפלגים את כלל האצבע: ירי לתל אביב משמעו מלחמה.

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
איסוף רסיסי הרקטה(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
הבית במושב משמרת(צילום: EPA)
 

אולם מאז ה-14 במרץ, הבינו בעזה שההנחה הזו שייכת להיסטוריה. אפשר לירות רקטות לתל אביב והשמיים לא ייפלו. תהיה תגובה ישראלית מוגבלת, אבל השמיים בעזה לא ייפלו. למעשה, מאז אותו יום התהפך שעון החול וזה היה רק עניין של זמן עד שתשוגר עוד רקטה למרכז הארץ שלא במהלך מערכה נרחבת, וזה קרה מהר מאוד.

 

חמאס השתמש לראשונה ברקטה חדשה בעלת טווח של 120 קילומטרים. הוא כבר ירה במבצע צוק איתן לטווח רחוק יותר, אבל רקטה מסוג זה, משופרת יותר מרקטת M-75 שבה השתמש חמאס בדרך כלל בירי למרכז הארץ, אף פעם לא שוגרה לעבר שטח ישראל.

 

באורח פלא שלוש הרקטות ארוכות הטווח האחרונות ששוגרו לישראל - באוקטובר בשל "ברקים", במרץ בשל ''טעות", וגם הבוקר - נורו כאשר משלחת בכירי המודיעין המצרי מדלגת בין תל אביב לעזה במסגרת המשא ומתן המתנהל בין ישראל לחמאס להשגת הבנות רגיעה. בזמן שיגור הרקטה שהו חברי המשלחת בתל אביב, והם צפויים להיכנס בהמשך היום לרצועת עזה לפגוש את הנהגת חמאס.

אחמד עבד אל-חאלק מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי ב טקס לזכר תקרית ב ראשון ()
"לא חושש לעשות הימורים מסוכנים". סינוואר

אחרי שלוש רקטות ניתן להניח שכבר מדובר בדפוס ולא ביד המקרה. יחיא סינוואר הוא אדם שלא חושש לעשות הימורים מסוכנים. כל חייו הוא הלך על הקצה.

 

הרקטה נורתה הבוקר שעות אחרי הפיגוע בכלא קציעות שבו סוערות הרוחות כבר כמה שבועות בעקבות ההחלטה להטיל מיסוך לטלפונים סלולריים על האגפים שבהם שוהים האסירים הביטחוניים. במהלך פעולת ההשתלטות על האסירים, נפצעו יותר מעשרה מהם מתוכם שלושה במצב קשה.

 

פינוי הפצועים לסורוקה (צילום: מאיר אבן חיים)
פינוי אחד הפצועים מכלא קציעות(צילום: מאיר אבן חיים)

בלילה נפוצה שמועה כוזבת שאחד האסירים שנפצעו מת בבית החולים. האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל הם ציפור הנפש בקרב החברה הפלסטינית וסוג של פרה קדושה עבורם. הידיעות על הפצועים כמו גם השמועה על מותו של אחד מהם טלטלו את עזה.

 

העובדה שמדובר בפיגוע שהם יזמו משנית בלבד עבור הפלסטינים. אירוע חריג כזה בכלא הוא בהחלט עילה לירי רקטי כך שקשה לקבל טענות על הפתעה בירי. ההפתעה היחידה היא הטווח של הירי והשימוש ברקטה חדשה.

 

אם ישראל לא תבהיר הפעם באופן חד משמעי שירי למרכז הארץ הוא דבר שלא ניתן להכילו בסדרת תקיפות מוגבלת של כמה שעות - הרי שנאלץ להתרגל שמעתה גם גוש דן יימצא באופן שגרתי במעגל האש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים