שתף קטע נבחר

צה"ל נערך, סוללות כיפת ברזל נפרשו, מקלטים באשקלון נפתחו

אלפי לוחמים משתי חטיבות סדירות (גולני ו-7 של השריון) מגיעים לשטחי היערכות ולבסיסי אימון. חיל האוויר עיבה את פריסת סוללות כיפת ברזל. התרעה לתושבים באשכול ובשדות נגב: "היכונו לפיצוצים כתוצאה מפעילות צה"ל". הנחיות צבע אדום חודדו. בחמאס הזהירו: "מוכנים למאבק"

בצה"ל נערכים לאפשרות של מבצע קרקעי מוגבל ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטה אל מושב משמרת שבשרון שממנו נפצעו שבעה קל-בינוני. חיל האוויר מעבה את פריסות סוללות כיפת ברזל בשל ההסלמה. ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, הנחה הערב (יום ב') את הגורמים המקצועיים בעירייה לפתוח את כל המקלטים הציבוריים ברחבי העיר. ההחלטה התקבלה בתיאום עם פיקוד העורף.

 

 

במועצות שדות נגב ואשכול הודיעו אחר הצהריים לתושבים כי "בזמן הקרוב יישמעו פיצוצים כחלק מפעילות התקפית של צה"ל". משלחת המודיעין המצרי ביטלה את כניסתה המתוכננת לרצועת עזה והיא נשארת בינתיים בשטח ישראל. לפי הנחיית גורמי הביטחון, הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. תחנות אופקים, נתיבות ושדרות נסגרו עד להודעה חדשה.  

 

 

עוד התריעו במועצות בעוטף עזה כי "יש להגביר ערנות ולפעול בהתאם להנחיות ההתגוננות ובהישמע התרעת צבע אדום יש להיכנס למרחב המוגן או למרחב הכי ממוגן שקיים בסביבתכם תוך פרק זמן ההתגוננות ולשהות בו 10 דקות". ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג׳ג׳ הנחה גם הוא על פתיחת מקלטים.

 

בחמאס הזהירו את ישראל ואיימו בתגובה לכל תקיפה של צה"ל: כל מעשה טיפשות של הכיבוש הישראלי נגד עזה וההתנגדות, עלותו תהיה גבוהה על ההערכות. הכיבוש ימצא את עצמו מול התנגדות חזקה המוכנה למאבק ההרתעה ולהגנה על עמנו".

  

אלפי לוחמים משתי החטיבות הסדירות (גולני ו-7 של השריון) יחד עם מפקדת אוגדת החוד 36 שהוקפצו לדרום, ומעליהם מפקדת אוגדה 36, הגיעו לשטחי היערכות ולבסיסי האימון של פיקוד הדרום. משימתם האפשרית תהיה להיכנס לרצועת עזה למבצע קרקעי מוגבל - במידת הצורך, בכפוף להערכת מצב וביחס להחרפה בהסלמה. באחת ההסלמות בשנה שעברה כבר הוזרמו לדרום כוחות דומים וגדולים אך לא הופעלו.

ערכים להסלמה: צה
נערכים להסלמה(צילום: אבי רוקח)

ערכים להסלמה: צה
צה"ל החל לחסום כבישים בעוטף עזה(צילום: AFP)

ערכים להסלמה: צה
כוחות צה"ל נוספים הוקפצו(צילום: אבי רוקח)
 

סוללת כיפת ברזל  (צילום: שאול גולן)
סוללת כיפת ברזל שנפרשה במסגרת הכוננות(צילום: שאול גולן)

גדודי תגבור מכוח אחר נערכים להגיע לאוגדת עזה לקראת מהומות הגדר הצפויות ביום האדמה בסוף השבועו יופעלו בהתאם להתפתחויות.

 

צה"ל החל בצהריים לחסום כבישים בעוטף עזה. לפי הודעת הצבא, "לאור הערכת המצב וכחלק מצעדי שיפור המוכנות הוחלט באוגדת עזה על חסימת אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת. בנוסף הוחלט על עצירת עבודות חקלאיות במרחבים הסמוכים לגדר המערכת". בין היתר נחסם אתר "חץ שחור" הסמוך לרצועה. כל זאת, בעקבות פגיעת הרקטה מעזה במושב משמרת שבשרון.

 

האזורים והצירים החסומים כוללים את "גבעת קובי" בשדרות, גבעת הפעמונים, אתר "חץ שחור", גבעת נזמית, גבעת הפרש הבודד, כביש 4 מכיוון צומת יד מרדכי לנתיב העשרה וכביש 25 מכיוון צומת סעד לקיבוץ נחל עוז.

 

 
מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בנוסף, בכל הרשויות בעוטף עזה בוטלו היום החוגים אחר הצהריים. במקביל נמשך שיגור בלוני התבערה מהרצועה. היום בצהריים אותרו בלונים כאלו בקריית גת, סמוך לפסי רכבת. גם באשקלון הוחלט לבטל את כל החוגים העירוניים המיועדים לשעות אחר הצהריים, כמו גם לדחות את האירועים שתוכננו להתקיים בעיר, בהם: תחרות ריקודים ארצית, ליגת כדורגל אולמות ומשחק הכדורגל בין הפועל אשקלון לעירוני רמת השרון. 

 

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר בתדרוך לכתבים כי הרקטה שפגעה הבוקר במושב משמרת שוגרה מאזור רפיח שבדרום עזה - טווח של 120 ק"מ. לפי צה"ל מדובר ברקטה של חמאס מייצור עצמי: "הירי בוצע על ידי חמאס מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בחמאס אחראים לכל מה שקורה ברצועה".

 

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס התייחס במהלך ועידת איפא"ק לירי הרקטה בשרון: "ההתקפה מוכיחה שוב שחמאס הוא אינו פרטנר שמעוניין בשלום. מדובר בארגון טרור ששואף להשמדת ישראל, וארה"ב לעולם לא תנהל עימו משא ומתן".  

 

 
אינפו גרפיקה איפה היו בני הבית בזמן הנפילה  ירי  טיל עזה מושב משמרת שרון פגיעה (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

 

הרקטה פגעה כאמור ישירות בבית במושב, אך כ-30 בתים נוספים נפגעו מההדף של הפגיעה. דניאל וולף, שביתו ספג את הפגיעה הישירה, סיפר על רגעי החרדה: "במקרה ישנתי על הספה ושמעתי את הסירנה. רצתי לבת הבכורה, לאשתי ולבת הקטנה, הרמתי אותן והטסתי אותן לממ"ד. באותו זמן גם הלכתי להורים שלי ואמרתי להם. אבא שלי רץ ליחידה אחרת, לאחותי הקטנה. אני, אשתי ושתי הבנות שלי היינו בממ"ד ואמא שלי לא הספיקה. היא עמדה בין הממ"ד למטבח. ואז היה בום, שקט. ואחר כך אבק בכל מקום, צרחות. זה היה נורא".

 

לדבריו, "ראיתי את אמא שלי שוכבת ומדממת אז הרמתי אותה, פיניתי אותה ופשוט דיברתי אליה עד שהאמבולנס הגיע ואז המשיכו את הטיפול שם. פינו אותנו מהר לבית החולים". האם נפצעה באורח בינוני והועברה בהמשך לבית החולים בילינסון. הסב, הבת הקטנה תמרה (בת 3) והאב דניאל שוחררו מבית החולים. האם והבת הגדולה מאיה (בת 12) נכנסו להשגחה. ילדה נוספת שגרה בסמוך, בר פאוקר (12), עברה למחלקה אורתופדית וצפויה לעבור ניתוח ברגל.

 

וולף הוסיף כי בעת פגיעת הרקטה "היינו בתוך הממ"ד, אבל הדלת הייתה פתוחה והחלון היה גם פתוח. שכחנו לסגור את החלון, לא הספקנו לסגור את הדלת, זה היה כל כך מהר. אבא שלי מסכן ראה את זה מבחוץ נופל על הבית. אנחנו קצת בשוק, בהלם. העיקר שכולם בריאים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
דריכות בעוטף עזה
צילום: אבי רוקח
מומלצים