שתף קטע נבחר

טראמפ חתם על ההכרה ההיסטורית בריבונות ישראל בגולן

ראש הממשלה השוהה בוושינגטון נפגש עם נשיא ארה"ב במקביל לתחילת התקיפות של צה"ל ברצועת עזה. לאחר מכן חתם טראמפ על ההצהרה מול המצלמות: "אני נוקט צעד היסטורי". נתניהו השווה אותו למלך כורש ולבלפור: "העם בישראל מודה לך". בערב שעון ישראל הוא צפוי להמריא בחזרה לארץ

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (יום ב', שעון ישראל) בוושינגטון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ברקע המתיחות השוררת בישראל מאז ירי הרקטה הבוקר לשרון. אחרי הפגישה יצאו השניים לעיתונאים והנשיא האמריקני חתם על הצהרה שמכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן - כפי שהודיע בשבוע שעבר. אחרי הפגישה אמר נתניהו: "חברי היקר דונלד, הראית בעקביות תמיכה יוצאת דופן בישראל, בזכות שלנו להגן על עצמנו. אתה לעולם לא נרתע, אתה תמיד שם, כולל היום, ואני מודה לך".

 

נתניהו התייחס גם לאירועים בישראל ולתקיפת צה"ל בעזה שהחלה אחר הצהריים: "היום נורתה רקטה מעזה לעומק ישראל, פצעה שבעה אנשים ומתוכם שני ילדים. למזלנו אף אחד לא נהרג. ישראל לא תסבול את זה, אני לא אסבול את זה. בזמן שאנחנו מדברים, ישראל מגיבה בכוח רב לטרור".

 

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, היום:

טקס חתימה הכרה ריבונות ישראל רמת הגולן (Photo: AP)
טראמפ חתם על ההכרה בגולן (Photo: AP)

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
חיבוק נשיאותי(צילום: רויטרס)

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
(צילום: AFP)

הוא פנה שוב לטראמפ ואמר: "זה היה מאוד נדיב מצדך להזמין אותי ולפגוש אותי כאן בבית הלבן. אני מודה לך. לאורך השנים ישראל הייתה במערכת יחסים טובה עם ארה"ב, אבל לא היה לה חבר טוב יותר ממך. אתה מראה את זה בסנקציות שהטלת על איראן, הראת את זה שהכרת בירושלים כעיר הבירה של ישראל והעברת את השגרירות. אמרת ועשית. והראית גם היום, בהצהרה הרשמית שלך, בהכרות בריבונות של ישראל ברמת הגולן. זה יום היסטורי, חבריי.

 

"ב-1967 ישראל תפסה את הרמה, שמאז הוכיחה עצמה מכיוון שבהמשך סוריה שוב התקיפה את ישראל. רמת הגולן הוכיחה שהיא מסוגלת לבלום את המתקפה הראשונית וכך יכולנו להחזיר מלחמה אף שהיינו במיעוט. ההחלטה שלך להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן היא היסטורית. היו הצהרות מצד מנהיגים לא יהודים ובשם אנשים שלנו, בהם המלך כורש, הלורד בלפור, הנשיא טרומן והנשיא דונלד ג'יי טראמפ. ואתה, אדוני הנשיא, אתה עשית זאת לא רק פעם אחת, אלא פעמיים עם ההצהרות האמיצות שלך לגבי ירושלים והיום לגבי רמת הגולן.

 

"ההצהרה שלך מגיעה בזמן שבו רמת הגולן חשובה מאוד לנו, כשאיראן מנסה לבסס את עצמה בסוריה. לאורך הגבול סוריה יורה טילים לעבר שטחנו. אנחנו לא נוותר אף פעם על השטח שלנו. יש לנו משפט, 'העם עם הגולן', אבל תודות לך אנחנו יודעים שיש שני עמים שעומדים עם הגולן: העם בישראל והעם באמריקה. בשמם של כל אזרחי ישראל: תודה הנשיא טראמפ, תודה על החבורת שלך, ועל כל מה שעשית כדי שהברית שלנו תהייה חזקה יותר מתמיד".

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
הכרזה היסטורית בבית הלבן(Photo: AFP)

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
(צילום: AP)

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
(צילום: AP)

בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
(צילום: AFP)

בפתח דבריו אמר טראמפ לנתניהו: "ברוך הבא לבית הלבן, אתה בן אדם מיוחד שעושה עבודה נהדרת". הוא התייחס לירי הרקטה לשרון ואמר: "אנחנו מתפללים עבור חברינו בישראל בזמן כזה. ארה"ב מכירה בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני המתקפה הבזויה שישראל מתמודדת איתה בכל יום. היום אני נוקט צעד היסטורי כדי לקדם את יכולתה של מדית ישראל להגן על עצמה. פעולות של איראן בסוריה, כולל חיזבאללה, ממשיכות לגרום לרמת הגולן להיות פוטנציאל לתקיפה. אנחנו לא רוצים לראות עוד מתקפות כמו הבוקר צפונית לתל אביב. בפגישה שלנו היום אני וראש הממשלה דיברנו על האיומים האלה במזרח התיכון ובחוץ.

 

"תחת המשטר שלי - הברית בין ישראל לארה"ב חזקה מתמיד. ירושלים היא בירתו של העם היהודי והם רצו את השגרירות שלנו שם במשך הרבה שנים, ועשינו את זה. בנינו את זה במיליון דולר. יצאנו מעסקת הגרעין וקיימנו סנקציות על איראן. יש לסנקציות השפעות גדולות, איראן היא לא אותה מדינה מאז שאני נכנסתי. אנחנו לא נירתע מהדיקטטרוה שמדברת על מוות לאמריקה, מוות לישראל ולהרג של העם היהודי. אנחנו לא ניתן להם אפילו לשקול את זה".

 

בתגובה מסר משרד החוץ הסורי: "בתוקפנות שזועקת לשמיים כלפי ריבונות ואחדות אדמות סוריה, נשיא ארה"ב הכיר בצירוף רמת הגולן הסורי הכבוש ליישות הציונית. ההחלטה הזו ממחישה את הברית החזקה בין ארה"ב וישראל בתוקפנות מתוכננת כלפי האומה הערבית, וזה הופך את ארה"ב לאויב הראשי של הערבים. סוריה מגנה בכל תוקף ובכל צורה ואופן את ההחלטה האמריקנית ומדגישה בכל כוחה שגם היקום בעצמו לא יכול לשנות את העובדה ההיסטורית שהגולן היה ויישאר ערבי. שחרור הגולן בכל האמצעים הקיימים וחזרתו למולדת הסורית הוא זכות שאינה ניתנת לערעור. לנשיא האמריקני אין זכות או תוקף סמכותי לתת לגיטימציה לכיבוש ולכפיית בעלות של אדמות האחרים בכח".

 

הפגישה עם טראמפ נערכה על רקע הודעת הנשיא האמריקני מהשבוע שעבר על הכרתו הצפויה בריבונות ישראלית על רמת הגולן. בעקבות האירועים בישראל הודיע נתניהו שהוא מקצר את ביקורו בארה"ב, שאמר היה להימשך עד יום רביעי. המשמעות היא שהוא לא ינאם בוועידת איפא"ק ושבוטלו פגישות מתוכננות בגבעת הקפיטול וארוחת הערב עם טראמפ בבית הלבן.

 

נתניהו, שנחת אתמול בוושינגטון, קיים בבוקר התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל, ראש שב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. עם תום ההתייעצות אמר: "לפני דקות אחדות סיימתי שיחת עדכון והתייעצות עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה. לאור האירועים הביטחוניים החלטתי לקצר את הביקור בארה"ב. בעוד שעות אחדות אפגש עם הנשיא טראמפ ומיד לאחר מכן אשוב לארץ כדי לנהל את הפעולות שלנו מקרוב".

 

מוקדם יותר נאם באיפא"ק יו"ר מפלגת כחול לבן והמועמד לראשות הממשלה, בני גנץ, שהתייחס לירי מעזה: "המחשבות והתפילות שלנו עם המשפחות שהבתים שלהם נהרסו הבוקר בישראל. אנחנו חיים בשביל הבטחה לעתיד טוב יותר. אלו שמאמינים בחיים הרבה יותר חזקים ממי שמאמין במוות ואני אומר לכם, למנהיגים של חמאס, אתם לא תשנו את זה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ חתם על ההכרה בגולן
צילום: AP
מומלצים