שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיבוק לפני הבחירות: פגישת טראמפ-נתניהו
  העיתונאים בבית הלבן קיבלו גרסה ממלכתית במיוחד של טראמפ, אחרי הירי לשרון ולקראת הבחירות בישראל. טראמפ חתם על ההכרה בריבונות ישראל בגולן וקיבל מחמאות מנתניהו. כך נראית פגישה של חברים טובים

  כשהמצלמות מולו נדלקות, מקפיד נשיא ארה"ב להביט על העיתונאים במבט שמשלב סרקזם ותיעוב. הוא לא מחבב את הכתבים ורואה בהם אויב. בפגישות עם העיתונאים טראמפ מוכן לתקוף, לעקוץ ולהתקרבן. אמש (ב'), כשהוא עמד לצידו של נתניהו, הוא נראה כמו איש אחר.

   

  אחרי הירי ללב ישראל, בשעה שמטוסי הקרב יוצאים לתקוף בעזה, נראה שהמעמד מחייב הופעה ממלכתית יותר. טראמפ נצמד לטקסט, ולא יצאה מפיו אף לא אמירה אחת שסטתה מהנושא. הוא הרגיש כאילו המקום והזמן נתנו לו אפשרות לספק לישראל בזמן אמת מטריית הגנה נשיאותית.

   

   
  בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
  הפגישה בבית הלבן(צילום: רויטרס)

  טראמפ הסביר שהוא חותם על צו המכיר בריבונות ישראלית בגולן, דווקא עכשיו, כאשר ישראל מגנה על עצמה, ותומך בה במהלך זה. גם בחיבוק שנתן לנתניהו אחרי שחתם על המסמך היה אלמנט אבהי, מנחם, כאילו ביקש לומר לו: אנחנו יודעים שאתם במצב מורכב, אני והעם האמריקני אתכם.

   

  טראמפ ונתניהו נראו בבית הלבן כמו שני חברים טובים באמת. אפשר היה להרגיש בכימיה ביניהם, ברצון ההדדי לפרגן ולהעצים אחד את השני. לצד טראמפ, אמר נתניהו שבדיוק ברגעים האלה ישראל מגיבה בעוצמה לטרור. בפגישה האישית, מאחורי המצלמות, נתניהו הרחיב יותר והפך את טראמפ לשותף סוד. במפגש עם נתניהו הרגיש טראמפ לא רק נערץ על ידי ראש הממשלה, אלא גם נחוץ יותר מתמיד.

  בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
  (צילום: EPA)
   

  באופן פורמלי הגיע נתניהו לוושינגטון כדי לנאום בפני ועידת איפא"ק, אולם המטרה המרכזית הייתה עצרת בחירות מתוקשרת שבה טראמפ יציג אותו כמנהיג גדול. לאור המצב בסקרים, נתניהו היה זקוק לחיבוק גדול מנשיא המעצמה האהוד מאוד על בוחרי נתניהו.

   

  בוושינגטון ציפו שהשניים יתבדחו על התוצאות של דו"ח מולר, שניקה את טראמפ מחשד לקנונייה עם רוסיה בניסיון להטות את תוצאות הבחירות. אבל אז הגיע הירי למושב בשרון ושיבש את התוכניות, ואת האווירה. לצד המחויבות לתמיכה בישראל ולמאבק באנטישמיות הרעיפו השניים שבחים, לעיתים מוגזמים, זה על זה. נתניהו השווה את טראמפ בין השאר לכורש ולבלפור.

  בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה
  (צילום: AFP)
    

  טראמפ יודע שהמשמעות על חתימת מסמך הגולן היא בעיקר סמלית, אבל שכרגע הסמליות הזאת תעזור לנתניהו בבחירות. טראמפ רוצה לעזור לקמפיין של נתניהו, וזו אולי הסיבה שהוא לא הזכיר את "תוכנית המאה", ולא אמר פעם נוספת שגם ישראל תצטרך לעשות ויתורים במו"מ עם הפלסטינים. המטרה הייתה ברורה: לעזור לחבר נתניהו.

   

  למרות הרצינות הלא מובנת מאליה באירוע בבית הלבן הצליח נתניהו לשעשע מעט את המשתתפים. ראש הממשלה סיפר שהביא לטראמפ במתנה יין משובח מהגולן, אף שהוא יודע שהנשיא האמריקני לא שותה. "אני מקווה שאת זה לא יתחילו לחקור", הוסיף.


  פורסם לראשונה 25/03/2019 22:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים