שתף קטע נבחר

פייסבוק הסירה מאות דפי פייק ניוז איראניים

העמודים והקבוצות שהופעלו מאיראן ניסו להתחזות לכלי תקשורת מקומיים והצליחו לצבור מאות אלפי עוקבים. החשבונות פרסמו, בין השאר, פוסטים ומודעות הנוגעים לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולסנקציות על איראן

פייסבוק הודיעה הבוקר (יום ג') על הסרת 513 דפים וקבוצות שהפיצו פייק ניוז מאיראן והצליחו לצבור מאות אלפי עוקבים בשתי הרשתות החברתיות. הדפים האיראניים הפיצו חדשות כזב בין השאר בישראל, באיטליה, במצרים וברחבי המזרח התיכון. המהלך בוצע במסגרת הסרת 2,632 דפים, קבוצות וחשבונות מזויפים שפעלו בפייסבוק ובאינסטגרם. לפני כחודשיים נמחקו מאות דפים מסוג זה על ידי פייסבוק.

 

בפייסבוק הודיעו כי מלבד איראן, הדפים והקבוצות שנמחקו הופעלו מכמה מדינות, בהן רוסיה, מקדוניה וקוסובו. לא נמצאו קשרים ישירים בין המדינות בכל הנוגע להפעלת הדפים המזויפים, אך הם פעלו בדרכים זהות – על-ידי יצירת רשתות של חשבונות שהונו אנשים.

 

מתוך הדפים המזויפים שנתפסו (צילום: פייסבוק)
"Pars Today Hebrew". מתוך הדפים המזויפים שנתפסו(צילום: פייסבוק)

מפעילי החשבונות המזויפים מאיראן התחזו לכלי תקשורת מקומיים במדינות שבהן פעלו ואף ניסו להתחזות לקבוצות פוליטיות. החשבונות המזויפים פרסמו חדשות על אירועים חדשותיים מסוכנות הידיעות הממלכתית באיראן, בהם הסנקציות על איראן, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, טרור והעימותים בסוריה ובתימן.

 

האיראנים הפעילו 158 עמודים, 263 חשבונות של משתמשים מזויפים, 35 קבוצות ו-57 עמודי אינסטגרם – כולם הפיצו פייק ניוז ברחבי הרשתות החברתיות. 1.4 מיליון משתמשים עקבו לפחות אחד מהעמודים המזויפים הללו, כ-108 אלף משתמשים היו חברים לפחות בקבוצת פייק ניוז אחת וכ-38 אלף עקבו אחרי עמודי הפייק ניוז באינסטגרם.

מתוך הדפים המזויפים שנתפסו (צילום: פייסבוק)
"דגלי פלסטין הונפו בכנס של איגוד הסחר הבריטי". מתוך הדפים המזויפים שנתפסו(צילום: פייסבוק)
 

בין החדשות השקריות שהופצו בעמודים היו כותרות כמו "בכיר בריטי אומר כי ישראל ובריטניה שוקלות פעולה משותפת נגד איראן וחיזבאללה בתגובה לשאלה בנושא התיאום בין תל אביב ללונדון בתחום הצבאי", "איראן מסוגלת לסכל תכסיסים עויינים (הטעות במקור)" ו"דגלי פלסטין הונפו בכנס של איגוד הסחר הבריטי". העמודים הללו הוציאו כ-15 אלף דולר על פרסום ממומן של פייק ניוז בפייסבוק, כשהמודעה הראשונה פורסמה לפני יותר מחמש שנים ושהאחרונה בהן פורסמה בחודש שעבר.

 

בפייסבוק אמרו כי זיהו חלק מהעמודים המזויפים האיראניים כהמשך מעקב למחיקה נרחבת שביצעו לפני כחודשיים – אז הוסרו מאות עמודים, קבוצות ומשתמשים בפייסבוק ובאינסטגרם מזויפים מאיראן שפעלו במטרה להשפיע על השיח הפוליטי והציבורי בישראל ובמקומות נוספים בעולם.

 

במקביל למחיקה שפורסמו על ידי פייסבוק העולמית, איגוד האינטרנט הישראלי מסר כי פייסבוק הסירה בימים האחרונים 30 חשבונות שנמצאו כמזויפים עקב פנייה מצד קמפיין המאבק בפרופילים המזויפים של האיגוד, המכון הישראלי לדמוקרטיה, הקליניקה למשפט, טכנולוגיה וסייבר באוניברסיטת חיפה ו"פרויקט הבוטים" – וכן בעקבות פניות עצמאיות של גולשים.

 

עוד נמסר מאיגוד האינטרנט הישראלי כי המידע אודות החשבונות המזויפים נאסף באמצעות טופס דיווח ייחודי שיזמו הארגונים כדי להיאבק בניסיונות של גורמים זרים ומקומיים להטות את דעת הקהל באמצעות התחזות ולהשפיע על הבחירות באופן לא ראוי, לא הוגן ולא חוקי. מאז השקת הטופס התקבלו מאות דיווחים, שנבדקו ואומתו באמצעים טכנולוגיים ובאמצעות המתנדבים בקליניקה למשפט, טכנולוגיה וסייבר באוניברסיטת חיפה.

 

מתוך הדפים המזויפים שנתפסו (צילום: פייסבוק)
"ישראל ובריטניה מתכננות פעולה משותפת נגד איראן וחיזבאללה". מתוך הדפים המזויפים שנתפסו(צילום: פייסבוק)
 

מלבד החשבונות האיראניים, בפייסבוק הסירו 1,907 עמודים, קבוצות וחשבונות שהפיצו בעיקר ספאם ומקורם ברוסיה. על פי פייסבוק, מספר קטן מהעמודים והחשבונות שהוסרו פרסמו מידע כוזב העוסק, בין השאר, באוקראינה ובסכסוך במזרח אוקראינה.

 

בפייסבוק מסרו: "אנו פועלים כל הזמן לזהות ולעצור פעילות מסוג זה כי אנחנו לא רוצים שישתמשו בשירותים שלנו כדי להפעיל מניפולציות על המשתמשים. למרות שאנו מתקדמים בטיפול במקרים כאלה, מדובר באתגר כי האנשים שמאחורי החשבונות הללו נחושים ומקבלים מימון נכבד (לפעילות זו - א.א). עלינו להשתפר תמיד כדי להקדים אותם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים