שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

עוד כוחות לדרום: אוגדה מלאה נפרשת מול עזה

בצל הפרות סדר וצבע אדום באשכול מתגבר צה"ל את כוחותיו במפקדת חטיבת חי"ר ובגדוד תותחנים. אושר גיוס מילואים. למרות זאת פרסם צה"ל הודעה על חזרה לשגרה. גורם מדיני: "אין הסכם הפסקת אש, הלחימה עלולה להתחדש בכל רגע". הג'יהאד האיסלאמי בעברית: "אם תחזרו, נחזור ובגדול"

 

 

אף שירי הרקטות פסק וכך גם תקיפות צה"ל ברצועה, צה"ל מתגבר את כוחותיו בעוטף עזה. הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הורה הערב (יום ג') להקפיץ מפקדת חטיבת חי"ר נוספת (צנחנים) וגדוד תותחנים לגזרת פיקוד הדרום. כמו כן אושר לגייס השלמות מילואים נוספות. בוטלו חילופי גדודים בתעסוקה מבצעית שתוכננו להמשך השבוע בגזרות השונות. החלטה זו של צה"ל התקבלה בתום הערכת מצב בראשות ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. גורם מדיני אמר: "אין הסכם על הפסקת אש, הלחימה עלולה להתחדש כל רגע. הוחלט על תגבור כוחות והיערכות להמשך".

 

למרות זאת, במקביל פרסם דובר צה"ל הודעה נוספת על חזרה לשגרה, שאמורה לאפשר מחר גם לימודים כרגיל: "החל משעה 19:50 הוסרו כלל המגבלות באזור עוטף עזה וברשויות נתיבות, אופקים, אשקלון, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית חוף אשקלון ומועצה אזורית בני שמעון". אולם מעט אחרי השעה 20:00 נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית אשכול ורקטה התפוצצה בשטח פתוח.

 

הכוחות שהוקפצו מצטרפים בדרום לחטיבת גולני שירדה אתמול, לחטיבת 7 של השריון ולמפקדת אוגדה 162. צה"ל צובר מול רצועת עזה אוגדה שלמה, עם כל כוחותיה - היקף שלא היה מאז מבצע צוק איתן. לא מדובר בגדודי התגבור שמתאמנים בנפרד לקראת הגעתם לאוגדת עזה מחרתיים לטובת משימת ההגנה מול מהומות הגדר שצפויות ביום האדמה בסוף השבוע, אלא באוגדה שמטרתה - במקרה של החרפה במצב - היא לפעול קרקעית באופן מוגבל בשטח רצועת עזה. גדוד התותחנים יפרוס את סוללות הארטילריה שלו מול רצועת עזה כבר מחר.

 

בצה"ל מחברים למעשה בין ההסלמה הנוכחית לאירועי יום האדמה האלימים הצפויים בסוף השבוע, ולכן צוברים סדר כוחות גדול מול הרצועה. עם זאת, מסתמנות בהמשך הערב הקלות מסויימות לעורף בעוטף עזה, ואלה יפורסמו בתום השלמת הערכת מצב שמתבצעת הערב בנושא.

 

הג'יהאד האיסלאמי פרסום כרזת איום בעברית ולפיה: "אם תחזרו נחזור ובגדול". מקור בכיר בעזה אמר ל-ynet: "ללא התיווך המצרי - היינו עכשיו בעיצומה של מערכה קשה בין הפלגים לבין ישראל. המצרים לא מרפים גם עכשיו. מדובר בהסכם רגיעה זמני שהושג בעל פה כאשר מצרים ערבה לשני הצדדים במתכונת שקט ייענה בשקט וירי ייענה בירי".

כרזת האיום של הג'יהאד האסלאמי  ()

ההחלטה על הורדת הכוחות לדרום התקבלה כמה שעות אחרי ההודעה של רשויות הביטחון על חזרה לשגרה בתום ההסלמה אתמול. רכבת ישראל, שהשביתה קווים באזור הדרום בשל ההסלמה באזור, חזרה לפעול אחר הצהריים גם ביישובים הסמוכים לגבול. תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות, שהופסקה בשל נפל שהתגלה סמוך למסילה באזור שדרות, חודשה הערב. הרכבת בקו מערב הנגב (רעננה-באר שבע) שבה לסדרה ובהדרגה.

 

מוקדם יותר הערב חדרו כמה מחבלים פלסטינים מדרום רצועת עזה, חצו את גדר המערכת והציתו רשת הסוואה בעמדה צבאית לא מאוישת. הם שבו לשטח הרצועה. במקביל פרצה שריפה קטנה בעקבות בלון תבערה שהועף לשטח המועצה האזורית אשכול. האש כובתה במהרה. שלושה בלונים נוספים התפוצצו מעל לשטחים פתוחים בתחום המועצה האזורית שער הנגב, ובלון אחר התפוצץ מעל קיבוץ באשכול. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

בסביבות השעה 7:00 החלו הפרות סדר אלימות לאורך גבול רצועת עזה בכמה מוקדים במרכז ובדרום הרצועה. פיצוצים עזים נשמעים באזור וכוחות צה"ל ניצבים במוקדים.

 

 

פריסת צה"ל בדרום, היום:

פריסת כוחות צה
(צילום: יואב זיתון)

טנקים בעוטף עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

טנקים בעוטף עזה (Photo: EPA)
(Photo: EPA)

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(צילום: AP)

על רקע ההתפתחויות פרסמה המועצה האזורית אשכול בעוטף עזה הודעה ולפיה: "בשעה זו נשמעים הדי פיצוצים כתוצאה מהפרות סדר במספר מוקדים לאורך הגבול. כוחות הצבא נמצאים באזורי האירועים. בנוסף, במהלך היום היו מספר מקרים של בלוני נפץ/תבערה בשטחנו שטופלו על ידי אנשי הביטחון ולא גרמו לנזק או נפגעים. אנו מודעים למתח ולחוסר הודאות. אנו בקשר עם הצבא, ונכון לעכשיו אין שינוי בהנחיות מהבוקר. נעדכן לגבי ההנחיות למחר בהמשך הערב".

 

נתניהו נחת בצהריים בנתב"ג לאחר שקיצר את ביקורו בארה"ב. לאחר הנחיתה אמר גורם מדיני בכיר כי "אין שום הסכמה על הפסקת אש. אנו ערוכים לתת מכות עוד יותר קשות". הוא הוסיף כי "ראש הממשלה קיבל עדכונים במהלך הטיסה ועמד בקשר עם הרמטכ"ל".

  

הגורם הבכיר הוסיף כי "כי ההנחיה הייתה להמשיך לתקוף - וישראל תקפה אחרונה. חמאס העביר הצעות שונות לרגיעה בגבול לידי ישראל באמצעות מתווכים ואפילו הציע להפסיק את האלימות בגבול". בינתיים, בחמאס ביטלו את העימותים הליליים שתוכננו להערב "לנוכח המצב הביטחוני".

 

 

פריסת צה"ל בדרום, היום:

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(Photo: AP)

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(צילום: AP)

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(צילום: רויטרס)

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(צילום: רויטרס)

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(צילום: רויטרס)

הסלמה דרום עזה הערכות צה
(צילום: רויטרס)
 

לפני שהמריא הלילה מוושינגטון, אמר נתניהו כי תגובת צה"ל לירי הרקטה לשרון הייתה "מאוד מאוד עוצמתית", וכי "חמאס צריך לדעת שלא נהסס לעשות את כל הצעדים הדרושים לפי צרכי ביטחון ישראל".

 

ראש הממשלה לא התייחס למצב הביטחוני מיוזמתו, אלא רק לאחר שנשאל על ידי כתבים בנושא. בתחילת דבריו בחר נתניהו לנזוף בכתבים על שלכאורה אינם מסקרים מספיק את ההכרה של הנשיא טראמפ בריבונות ישראל בגולן: "הגולן שלנו בזכות היסטורית, הגולן שלנו בזכות הגנה עצמית, והנשיא טראמפ הכיר בזה. זה שאתם לא מכסים את זה למשך יותר מדקה", אמר לכתבים, "עוד יתחשבנו אתכם. אבל בחשבון היסטורי זה דבר ענק".

 

חרף הכרזות אמש מצד חמאס על הפסקת אש, נמשכו בשעות הלילה החולף תקיפות צה"ל ברצועה וירי רקטות ופצמ"רים של ארגוני הטרור לשטח ישראל. מאתמול ב-22:00, המועד שבו לכאורה נכנסה הפסקת לתוקפה, נרשמו לא פחות מ-30 שיגורים לעבר ישראל. כיפת ברזל יירטה חלק מהרקטות והיתר התפוצצו בשטחים פתוחים. מתחילת סבב ההסלמה ועד סיומו נרשמו כמעט 100 שיגורים.

 

 


פורסם לראשונה 26/03/2019 19:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
היערכות צה"ל, היום
צילום: רויטרס
מומלצים