שתף קטע נבחר

בעוספיא לא שוכחים את חוק הלאום

בכפר הדרוזי הגדול שעל הכרמל, נראה שהחוק מעורר המחלוקת הוא עדיין הנושא המרכזי בבחירות. "הצבעתי כחלון, אבל כולנו תמכה בחוק אז אני מצביע לגנץ", אמר אחד התושבים. אחר טען: "ביבי תקע לנו סכין בגב" | קולות מהשטח

 

 

היום הוא לא במרכז השיח הציבורי, אבל אחד הנושאים שהסעירו את מערכת הבחירות בתחילתה היה חוק הלאום. החוק, שהובל על ידי הממשלה, עורר זעם רב בקרב המגזר הדרוזי, שהבטיח לזכור זאת בקלפי. שבועיים לפני הבחירות יצאנו לשמוע קולות מהשטח בכפר עוספיא.

 

עוד בנושא:

המתנחלים שמתלבטים בין נתניהו לגנץ

ביקור במעוז הליכוד הדרומי: "באשדוד יצביעו רק לביבי"

בין גנץ לישראל כץ: תושבי כפר אחים עדיין מתלבטים

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

עוספיא (צילום: עידו ארז)
עוספיא. הוקם לפני כ-400 שנה(צילום: עידו ארז)

לפני כארבע מאות שנים הקים בכרמל הנסיך הדרוזי הלבנוני פחר א-דין אל-מעני השני את הכפר הדרוזי עוספיא, שירש את שמו משרידי הכפר היהודי הקדום חושפיה. שיתוף הפעולה בין התושבים הדרוזים למתיישבים היהודים החל בתקופת המרד הערבי הגדול, בזמן שהדרוזים סבלו מרדיפות של ערביי האזור וביקשו את הגנת היהודים.

 

שיתוף הפעולה הזה יצר את ברית הדמים המקודשת בין הדרוזים ליהודים. ממלחמת השחרור ולאורך כל שנותיה של המדינה נלחמו הדרוזים כתף אל כתף עם הלוחמים היהודים בקרבות להגנה על הארץ.

בחירות 2019 קולות מהשטח עוספיא עספיא עוספיה אינפו ()

קולות מהשטח עספיא ()


 

כיום עוספיא הוא הכפר הדרוזי השני בגודלו בישראל. הפקקים הידועים שעוצרים את התנועה בציר הראשי של הכפר מורכבים ממכוניות יוקרתיות והרחובות של המועצה המקומית שעל רכס הכרמל מצוחצחים למשעי.

 

משאל רחוב קצר בשכונת "החיילים המשוחררים" שסמוכה לרחוב אבא חושי בכפר מעלה מסקנה מהירה וכואבת. חוק הלאום החדש, שמגדיר את ישראל כמדינת היהודים ולא מתייחס לתושביה הלא יהודיים, מעורר בקרב הדרוזים כעס רב – והוא הנושא החם של הבחירות מבחינתם.

וואליד סתר (צילום: עידו ארז)
וואליד סתר: "ביבי תקע לנו סכין בגב"(צילום: עידו ארז)

וואליד סתר, תושב הכפר עם עבר צבאי מפואר ולבוש מסורתי, זועם ממש ומאשים אישית את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ביבי תקע לנו סכין בגב. אנחנו תומכים במדינת ישראל וביבי משווה אותנו לערבים של אום אל-פחם שעושים פיגועים".

מופאק מנסור (צילום: עידו ארז)
מואפיק מנסור: "בעבר הצבעתי לכחלון, עתה אצביע גנץ"(צילום: עידו ארז)

באטליז השכונתי אנחנו פוגשים את מואפיק מנסור, גם הוא שירת בעבר בתפקיד קרבי בצה"ל. "בעבר הצבעתי למשה כחלון, אבל אחרי שחוק הלאום עבר בתמיכת מפלגת כולנו אני מצביע לגנץ הבן שלי קצין בצבא ואני מתבייש כי ביבי בגד בנו. אנחנו עזרנו ליהודים עוד לפני קום המדינה, אבל לצערי הרב זה מה שאנחנו מקבלים".

 

קולות מהשטח עספיא ()

מפלגת כולנו קצרה הצלחה רבה בבחירות האחרונות בעוספיא. 32.6% מהקולות בבחירות 2015 הלכו למפלגה של משה כחלון. אחריה ניצבו המחנה הציוני והרשימה המשותפת עם 22.43% ו-21.36% בהתאמה. אחריהן ישראל ביתנו עם 10.43% ואילו הליכוד קיבלה בעוספיא רק 3.87% מקולות הבוחרים.

 

במעבדה המקומית לתיקון טלפונים סלולרים אנחנו פוגשים את כיוף בהה בזמן שהוא נותן שירות ללקוחה, שמסרבת להתראיין ובורחת מהמצלמה. "אני הולך להצביע לגנץ בגלל רדיר מריח, הנציגה הדרוזית הפופולרית מדליית אל כרמל. היא באה לקדם את כל העניין של המיעוטים", אומר בהה.

כיוף באהה (צילום: עידו ארז)
כיוף בהה: אצביע לגנץ בגלל רדיר מריח(צילום: עידו ארז)

הוא הוסיף: "בתור מי ששירת בצה"ל, וכל המשפחה שלי שירתה בצה"ל, חוק הלאום מאוד מפריע לי. החוק הזה פגע בנו מאוד. אנחנו נתנו הכל למדינה ולצערנו הרב קיבלנו פצצה לפנים".

 

אף שבמפלגת כחול לבן יש נציגה דרוזית שהוצבה במקום ריאלי, כל הנשים מעוספיא שניסינו לראיין נבהלו וסירבו בתוקף להתראיין. חלקן טענו שהן לא מבינות בפוליטיקה ואחת מהן אמרה כי היא "מצביעה בהתאם למה שנסגר במשפחה המורחבת".

 

חברת רשימת כחול לבן, רדיר מריח, בסיור בדלית אל כרמל  (צילום: רויטרס)
מריח. "אני הולך להצביע לגנץ בגללה. היא באה לקדם את העניין של המיעוטים"(צילום: רויטרס)

בחומוסייה שמול בנק הפועלים מוזג לנו בעל העסק מוסא אילון, נוצרי תושב עוספיא, קפה שחור בספלים קטנים. בעוספיא יש גם מיעוט נוצרי, מנזר ושתי כנסיות עתיקות. גם אילון מאוד כועס על חוק הלאום: "לא משנה למי אצביע, אני רוצה להזיז את נתניהו", הוא מצהיר.

חוסיין סיבאסי (צילום: עידו ארז)
"הליכוד של היום שוביניסטי פנאטי לאומני". חוסין סיבאסי(צילום: עידו ארז)

חוסין סיבאסי, תושב הכפר הדרוזי הסמוך דליית אל-כרמל, מצטרף לשיחה. "בדרך כלל יש לי התלבטות אם להצביע לליכוד, עכשיו בעקבות חוק הלאום – בשום פנים ואופן. הליכוד של היום הוא ליכוד שוביניסטי פנאטי לאומני".

 

דוד חליווה, "ליכודניק שרוף" מבאר שבע, מנסה בכל הכוח לשכנע את יושבי בית הקפה הדרוזים שבנתניהו טוב גם לדרוזים. "בעזרת השם כשביבי יעלה אתה תשמע שחוק הלאום ישתנה והכל יתבטל. הדרוזים הם אחים שלנו"

דוד חליווה (צילום: עידו ארז)
דוד חליווה: בעזרת השם אחרי הבחירות חוק הלאום ישתנה(צילום: עידו ארז)
.

לטענתו, בליכוד טעו בגדול ועכשיו הם מנסים לחזור אחורה ולא יודעים איך. "תראה איזה מדינה יפה יש לנו, תראה איזה כפר יפה יש לכם. יש ביטחון ויש כלכלה", אמר חליווה. "בעזרת השם אחרי הבחירות החוק ישתנה".

 

סיבאסי נסער מאוד מדבריו של חליווה ובמקום נוצר ויכוח שמתלהט ומגיע לטונים גבוהים. "הליכוד זרק אפילו את השר הדרוזי איוב קרא לכלבים", טען סיבאסי. "אפילו זה שעמד נגד העדה שלו והצביע בעד חוק הלאום – ביבי זרק אותו לכלבים. הדרוזים לא יצביעו יותר לליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים