שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  וולפסון: סם המסיבות המסוכן נגנב; "בית החולים מטייח"

  ל"ידיעות אחרונות" נודע כי קטמין, שעלול לשמש לייצור סם אונס, נגנב מארון התרופות הנעול בביה"ח וולפסון – לפחות שלוש פעמים בתקופה האחרונה. גורמים בבית־החולים: "ההנהלה לא ערכה תחקיר כנדרש, יש תחושה של טיוח". וולפסון בתגובה: "לא ידוע לנו על גניבת תרופות"

  בחודשים האחרונים גנבו אלמונים תרופות מסוג קטמין מבית־המרקחת של בית־החולים וולפסון בחולון – שלוש פעמים לפחות. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

    

  על אף שמדובר בתרופה נרקוטית מסוכנת, גורמים בבית־החולים טוענים כי הנהלת המוסד הרפואי לא יזמה תחקיר מקיף על מנת לסגור את הפרצה באבטחה ולמצוא את הגנבים, וגם לא העבירה דיווחים מקיפים למשרד הבריאות ובכך למעשה ניסתה לטייח את הבעיה.

   

  מבית־החולים וולפסון נמסר בתגובה כי התרופות כלל לא נגנבו.

   

  קטמין (צילום: AP)
  קטמין. נהלים מחמירים לאחסונו(צילום: AP)

   

   

  תרופה פופולרית במועדונים - ומוגדרת כסם מסוכן

  סם הקטמין נכלל בפקודת הסמים המסוכנים בישראל. בדרך כלל הוא משמש כתרופת הרדמה, הן בבתי־החולים והן במרפאות וטרינריות, ובנוסף משתמשים בו לטיפול בחולים הסובלים מכאבים עזים או מפוסט־טראומה. בנוסף, עבריינים משתמשים בקטמין להכנה של אחד מסוגי סמי האונס. צריכה של קטמין גורמת להזיות ולתחושה של ניתוק מהמציאות, ובשנים האחרונות התרופה הפכה פופולרית במועדונים ובמסיבות טבע.

    

  מכיוון שהקטמין מוגדר כסם מסוכן, הנהלים הקובעים איך צריך לאחסן אותו מחמירים במיוחד. נוהלי האחסון שנקבעו בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות משנת 2000 כוללים בין היתר החזקה של התרופה בתוך ארון נעול וניהול של רישום מיוחד לגבי כל שימוש בתרופה.

    

  אבל למרות הנהלים המחמירים, בבית־החולים וולפסון גילו לאחרונה שתרופות מסוג קטמין נעלמות מבית־המרקחת שלהם. על פי הכללים, בית־החולים חייב להעביר דיווח למשרד הבריאות ולבצע תחקיר מקיף כדי לחשוף את הפרצה. אולם גורמים בוולפסון טוענים שעד כה הנהלת בית־החולים לא ביצעה את התחקיר הנדרש ולא איתרה את הדרך שבה נעלמה התרופה, וזאת על אף שמספר בעלי הגישה לארון התרופות הנעול איננו גדול.

   

  "יש תחושה כאילו הנהלת בית־החולים מנסה לטייח את המקרים האלו", אמר גורם בכיר בבית־החולים ל"ידיעות אחרונות". "לא ייתכן שסם מסוכן כזה נגנב מבית־המרקחת ולא עושים תחקיר מקיף על מנת לאתר את הגנב. הסם הזה מסוכן, ואם הוא יגיע לידיים הלא־נכונות או לגורמים שאינם מוסמכים הוא עלול לגרום לנזק בלתי נתפס".

    

  מבית־החולים וולפסון נמסר בתגובה: "לא ידוע לנו על גניבת תרופות. כמדיניות, כל מקרה הקשור לחסר בתרופה מדווח למשרד הבריאות. אנו פועלים לפי הנהלים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  ביה"ח וולפסון
  צילום: עופר עמרם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים