שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  האתגר שמצפה למנדלבליט אחרי הבחירות
  בעוד בפרקליטות נערכים להפצת חומרי החקירה בפרשות נתניהו, היועמ"ש עוסק בליווי הממשלה היוצאת ובהחלטות על השרים שנחקרו, ואנשיו מזהירים מהפצת תעמולה אסורה - כמו בתזכורת לרגב על צילומים משבוע האופנה. זו המערכה המשפטית המורכבת שצפויה לאחר הבחירות

   כנס משפט ציבורי במלון דן חיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(צילום: אלעד גרשגורן)

  במשרד המשפטים מתכוננים עתה למערכת משפטית מורכבת שתחל מיד לאחר הבחירות, שבראשה ההיערכות להפצת חומרי החקירה בפרשות הקשורות לראש הממשלה - תיקי 1000, 2000 ו-4000 - לעורכי הדין של החשודים לקראת השימועים שיחלו באמצע הקיץ.

   

   

  עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד גיל לימון, כתב בהזמנות לשימוע שתועבר לעורכי הדין "ליבת" החומר. היקף ה"ליבה" יהווה עילה לויכוח משפטי. לפי הערכות הסנגורים, הוויכוח עלול להתגלגל עד לבג"ץ.

   

  לצד הפרשיות, יעסוק היועמ"ש אביחי מנדלבליט גם בליווי הקמתה של הממשלה הקרובה. במקרה של ממשלה בראשות בנימין נתניהו זו תהווה, לצד האתגר הפוליטי, גם אתגר משפטי. הקמת הממשלה על ידי חשוד בפלילים צפויה להיות עילה לעתירות לבג"ץ.

   

  אם כך יהיה, עשוי היועץ למצוא עצמו במצב חסר תקדים: בידו האחת הוא חתם על כתב החשדות נגד נתניהו, ובידו השנייה ייאלץ להגן על זכותו להקים את הממשלה בטיעון שראש ממשלה צריך להתפטר רק אם התקבל בעניינו פסק דין סופי.

   

  כמו כן, ייאלץ היועץ לעדכן את נתניהו על אודות מצב השרים אשר נגדם הליכים פליליים, שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) ושר העבודה והרווחה וחיים כץ (ליכוד). החקירות נגדם הסתיימו, אך היועץ טרם החליט אם יוגשו נגדם כתבי אישום כפי שהמליצה המשטרה. אם כך יהיה, היועץ יאמר שבשלב מסוים עלולה להתפתח מניעה משפטית בקבלת ההחלטות הסופיות בתיקים ואז יאלצו השרים לצאת מהממשלה.

  אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
  נתניהו ומנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

  אריה דרעי (צילום: מוטי קמחי)
  שר הפנים אריה דרעי. היועץ עלול להביא ליציאתו מהממשלה(צילום: מוטי קמחי)

  דיון מליאה כנסת ירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
  שר העבודה והרווחה חיים כץ(צילום: יואב דודקביץ')

  בכל מקרה, זה שלושה חודשים שוקד צוות הייעוץ המשפטי המיוחד שהוקם לצורך ליווי הבחירות בעיקר בהכנת חוות דעת לשרי ולמשרדי הממשלה על כיצד לנהוג בזמן מה שמכונה "ממשלה יוצאת", ולאחר הבחירות "ממשלת מעבר". הצוות המיוחד עוסק גם בהכנת חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה אל מול ועדת הבחירות המרכזית בסוגיית פסילה של מועמדים ורשימות.

   

  מי שמרכז את העבודה הזו הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי-חוקתי) רז נזרי, שהקים מיד "קו חם" ליועצים המשפטיים של משרדי הממשלה למקרה שבו הם נתקלים בשאלות מיוחדות או מתבלטים לגבי הייעוץ המיטבי.

   

  בהנחיה למזכיר הממשלה, הודיע היועץ מנדלבליט כבר בסוף דצמבר כי הממשלה הפכה ל"ממשלה יוצאת" אך היא תמשיך לכהן עד שתיכון ממשלה חדשה. המטרה, לדבריו, היא להבטיח רצף שלטוני, אך הוא הדגיש כי מרחב הפעולה של הממשלה ואופן הפעלת סמכויותיה שונים משל ממשלה רגילה. "בתקופה זו מחויב השלטון באיפוק בהפעלת סמכויותיו לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופת המעבר", היועמ"ש כתב.

  רז נזרי (צילום: יואב דודקביץ)
  המשנה ליועמ"ש רז נזרי. הקים "קו חם" ליועצים המשפטיים(צילום: יואב דודקביץ)

  נזרי אומר כי האיפוק בהפעלת הסמכויות נדרש בשל חשש מהעדפת האינטרס המפלגתי הצר על פני האינטרס הציבורי. חשש נוסף הוא יצירת עובדות מוגמרות, העלולות להעמיד את הממשלה הנבחרת בפני מצב בלתי הפיך. במכתב של נזרי ליועצים המשפטיים של משרדי הממשלה הוא הבהיר שכאשר עומדות על הפרק החלטות שאינן נחשבות "ניהול שוטף" של המשרד, על השר הרלוונטי לערוך בדיקה מקדמית עם היועץ המשפטי למשרד.

   

  בהנחיה מנה נזרי שבע אמות מידה שעל היועצים להפעיל לצורך ייעוץ לשרים ולמנכ"לים על קבלת החלטות. אחת מאמות המידה היא "האם הפעולה נוגעת למדיניות כזו שאין לגביה קונצנזוס ציבורי, שסביר להניח כי ממשלה חדשה תרצה לנקוט בה עמדה אחרת?".

   

  נושא נוסף שבו נזרי עסק ועודנו עוסק בו הוא תעמולת הבחירות. אחת הגזירות הראשונות שהוטלו על ראש הממשלה שר הביטחון נתניהו וגם על יוצאי הצבא בני גנץ, גבי אשכנזי, משה (בוגי) יעלון וטל רוסו היא האיסור להשתמש בצילומים עם חיילים לשם תעמולת הבחירות. הכלל שנקבע הוא שניתן להשתמש בצה"ל כתפאורה רק בעת אירוע בטחוני-חדשותי, אך סרטון שיש בו מרכיב תעמולתי ייפסל.

  סלפי עם ראש הממשלה (צילום: שחר עזרן)
  נתניהו וחייל. "ניתן להשתמש בצה"ל כתפאורה רק באירוע בטחוני-חדשותי"(צילום: שחר עזרן)

  מתוך הסרטון של כחול לבן (מתוך הסרטון של
  גנץ ואשכנזי במדים מתוך סרטון של מפלגת כחול לבן(מתוך הסרטון של "כחול לבן")

  אפשר לגלות שלאחרונה, בעת שטקס פתיחת שבוע האופנה נערך בחסות השרה מירי רגב ורעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, רגב תודרכה שהתמונות שיופצו מהאירוע לא יסובו רק סביבה אלא בעיקר סביב הפן המקצועי של שבוע האופנה.

   

  באשר להגבלת מינויים בזמן בחירות, לפני שבוע פנה נזרי אל הרב הראשי דוד לאו ואל שר הדתות יצחק וקנין והורה להם לעכב העברה של 20 דיינים מבתי דין אזוריים לבתי דין אחרים דרך קבע, שכן לדבריו לדבר "השלכות רוחב על כלל ההרכבים בבתי הדין השונים".

   

  נזרי התריע שהדבר יכבול את שיקול דעתו של שר הדתות העתידי והדבר אינו רצוי. הוא הודיע שבזמן בחירות ניתן להסתפק רק בהעברה זמנית של הדיינים, וזאת עד מועד היכנסו של שר דתות חדש לכהונתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים