שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפתעות, הונאות ומאות צלפים: צה"ל נערך למחאה המונית
  עשרות אלפי פלסטינים צפויים להשתתף בהפרות הסדר בשבת - יום האדמה ויום השנה לצעדות השיבה. צה"ל מכין הונאות טקטיות למתפרעים, צלפים ייבחנו במטווח ויתאמנו כיצד לפגוע בקרסוליים, במטרה להפחית את כמות ההרוגים. בינתיים: המצרים שמנסים להוביל לרגיעה נשארו בעזה

    

   

  כוחות צה
  כוחות צה"ל נערכים בגבול רצועת עזה (צילום: אבי רוקח)

  מאות לוחמים מכמה גדודי תגבור, עשרות רבות של צלפים מיחידות מובחרות וליווי אווירי נרחב לצד אמצעי תצפית ותיעוד רבים: כל אלו ייפרסו מהיום (יום ה') בגבול רצועת עזה, על מנת לבלום את הפרות הסדר ביום שבת, שצפויות לכלול עשרות אלפי פלסטינים. באותו יום יציין חמאס את יום האדמה ביחד עם יום השנה לתחילת "צעדות השיבה" והצפי הוא לאלימות נרחבת על הגדר. לקראת המחאות ההמוניות מכין צה"ל הפתעות והונאות טקטיות למתפרעים הפלסטינים.

   

  העימותים - אם ייצאו לפועל - צפויים לכלול השלכות מטעני חבלה ורימוני רסס, הבערות צמיגים וניסיונות רבים לפרוץ את הגדר ולהחדיר מאות פלסטינים שירוצו לעבר יישובי העוטף. לקראת מהומות אלו נערכים באוגדת עזה בהיערכות שיא של השנה האחרונה, גם לאור ההסלמה בימים האחרונה שכללה ירי רקטה לשרון והחריפה את המתיחות הביטחונית בדרום.

   

   

  בעזה כבר הכריזו על שביתה כללית ביום ההפגנות, ולא יתקיימו לימודים על מנת שהנערים יוכלו להשתתף במחאות. עם זאת, אופי ההפגנה והיקפה עשוי להשתנות בהתאם לתוצאות שיחות התיווך בין ישראל לחמאס שמנהלים בכירי המודיעין המצרי. הערב נועדו ראשי חמאס עם בכירי המודיעין המצרי, ולאחר מכן נערכה פגישה נוספת בין אחמד עבד אל-חאלק, מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי, לבין כמה מראשי הפלגים הגדולים ברצועה ובנוכחותו של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזה. המצרים נותרו ללון בעזה.

   

  הוראות הפתיחה באש חודדו באוגדת עזה בימים האחרונים, והצלפים הרבים שייפרסו בכמה מוקדים מול הגדר יתאמנו מחר באופן ייעודי כיצד לפגוע בקרסולו של מסית מרכזי או מוביל מחאה שמנסה לפרוץ את הגדר. הם גם ייבחנו על כך במטווח מסכם, כדי לחזק את רמת הדיוק והמוכנות ועל מנת למנוע חדירות לישראל מבלי להגיע לכמות דו ספרתית או תלת ספרתית של הרוגים פלסטינים, כמות הרוגים שעלולה להצית את השטח.  

  כוחות צה
  כוחות צה"ל בעוטף עזה(reuters)

  כוחות צה
  כוחות צה"ל בעוטף עזה(צילום: רויטרס)

   

   

  כל צמרת פיקוד הדרום ואוגדת עזה תיפרס במוקדי החיכוך לאורך הגדר, כדי לפקד מקרוב על הכוחות. הלוחמים יונחו להיזהר גם מאיומי הצליפה - החשש מירי טילי נ"ט על הכוחות, בחסות המהומה, נלקח גם הוא כדרך פעולה אפשרית של חמאס נגד צה"ל. הפעם, כלקחים ממהומות גדר קודמות וכיוזמות מלמטה של גדודי הבט"ש שפעלו בגזרה, מכינים בצבא כמה הפתעות והונאות טקטיות למתפרעים הפלסטינים, בעיקר הודות להכנות הנדסיות מקדימות. 

   

  בנוסף, כוחות הנדסיים הגביהו וחיזקו את סוללות האדמה שבצדו הישראלי של הגבול, ופרסו פירמידות נוספות ורבות של תלתליות, בכמה שכבות, משני צידי גדר הגבול ואף בעומק הישראלי. כל זאת, על מנת להכיל ולהשתלט בשדות הישראלים הסמוכים לגבול על ההמון הפלסטיני, אם זה יצליח לפרוץ ולרוץ מזרחה. במערכת הביטחון מודעים לכך שחמאס ינהל את ההפגנות האלימות, יכתיב את קצבן ויסנכרן את רמות האלימות שבהן, תוך שימוש נרחב בילדים ובנשים שיציתו את הצמיגים.

   

  אתמול, לפני כניסת המשלחת המצרית לרצועה, יצא מהבונקר מנהיג חמאס איסמעיל הנייה וסימן "וי" ליד שרידי לשכתו שנחרבה בהפצצה ישראלית, בתגובה לרקטה שהחריבה בית במושב משמרת. "ההתנגדות אמרה את דברה וישראל הבינה את המסר", אמר הנייה וקרא "לכל בני העם הפלסטיני - בפנים, בחוץ ובגדה - לצאת ביום האדמה ולהשתתף ב'צעדות המיליון'". בעקבות דברי מנהיג חמאס, גורם מדיני ישראלי הגיב: "כדאי שהנייה ימצא משרד חדש לפני שהוא מתרברב".  

   


  פורסם לראשונה 27/03/2019 23:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים