שתף קטע נבחר

מזרחי טפחות: עלייה בהכנסות וירידה ברווח בשנת 2018

הבנק השלישי במערכת הבנקאית סיים את השנה עם עלייה של 20% בהכנסות מימון שהסתכמו ב-5.4 מיליארד שקל; בעקבות חקירת המס בארה"ב: הרווח הנקי השנתי ירד ב-10% ל-1.2 מיליארד שקל בעקבות ההפרשות, הבנק לא יחלק דיבידנד לרבעון הרביעי ויקים ועדת בדיקה בראשות שופט

בנק מזרחי טפחות, הבנק השלישי בגודלו במערכת הבנקאית, מפרסם היום (ה') את תוצאותיו הכספיות השנתיות ומציג עלייה בהכנסות לצד ירידה ברווח הנקי.

 

לאומי ישלם קנס של 4.2 מיליון שקל על הפרת איסור הלבנת הון

מנכ"לית דיסקונט: גופי אשראי יספקו הלוואות - אבל בריבית גבוהה

בקרוב הבנקים ידרגו אתכם: האם אתם צריכים לחשוש ממאגר נתוני האשראי?

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

הכנסות הבנק מימון הסתכמו ב-5.4 מיליארד שקל לעומת 4.5 מיליארד שקל בשנת 2017, עלייה של 19.7%. הכנסות הבנק מריבית נטו הסתכמו במהלך השנה שחלפה ב-4.9 מיליארד שקל, עלייה של 13% לעומת הכנסות של 4.34 מיליארד שקל בשנת 2017.

בנק מזרחי טפחות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בנק מזרחי טפחות(צילום: אבי מועלם)

הרווח הנקי של הבנק הסתכם בשנת 2018 ב-1.2 מיליארד שקל, ירידה של 11% בהשוואה לאשתקד, אז הסתכם הרווח ב-1.34 מיליארד שקל. הרווח הנקי משקף תשואה שנתית על ההון של 8.5%.

  

בבנק מסבירים כי הירידה ברווחיות נובעת מהפרשות שביצע בעקבות חקירת המס בארה"ב כאשר בשנת 2018 הפריש הבנק 546 מיליון שקל. בנטרול ההפרשות, הרווח הנקי של הבנק במהלך השנה שחלפה הסתכם ב-1.64 מיליארד שקל עלייה של 22.3%.

מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אלדד פרשר ()
מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אלדד פרשר
 

לפני שבועיים הבנק אישר את הסדר הפשרה עם משרד המשפטים האמריקאי במסגרתו ישלם תשלום מופחת של 195 מיליון דולר במסגרת חקירת העלמות המס. מדובר בסכום הנמוך דרמטית מ-342 מיליון הדולרים שדרשו האמריקאים בדרישת הקנס המקורית. עוד מציין הבנק בדוחות הכספיים כי לאור חתימה על ההסכם לא יחולק דיבידנד בגין רווחי הרבעון הרביעי של שנת 2018.

  

כמו כן, הבנק החליט להקים ועדה בלתי תלויה עם נציגים חיצוניים בראשות שופט שתנתח את הכשלים ותפיק לקחים. זאת, בעקבות דרישתה של המפקחת על הבנקים חדוה בר.

 

מדובר בדרישה חדשה של הפיקוח שלא עלתה בפרשת לאומי שנסגרה ב-2014. לאחרונה פורסמו מסקנות ועדת החקירה הפרלמנטרית - ועדת כבל שהפנתה את האצבע המאשימה לפיקוח על הבנקים על אוזלת יד רגולטורית בפיקוח על הבנקים.

  

"ההגעה להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי תאפשר לבנק להתמקד בשנת 2019 בהשגת יעדי התוכנית האסטרטגית ולחזור, כבר במהלך השנה, למתווה חלוקת הדיבידנד", אמר מנכ"ל הבנק, אלדד פרשר.

 

דוחות הבנק חושפים צמיחה חדה של הבנק באשראי תוך עלייה בנתחי השוק שלו. על-פי הנתונים לסוף שנת 2018, למשל גדל חלקה של קבוצת הבנק באשראי לציבור לכ-19.1% מהפעילות בתחום לעונת 18.8% ב2017. נתח השוק של מזרחי בפיקדונות הציבור הגיע לכ-16.4% לעומת 15.9% ב-2017 כשהבנק דחף יחסית אגרסיבי בריביות שמציע על פיקדונות וזאת בין היתר כדי לעמוד בצרכי המימון שלו.

 

לצד זאת בתחום המשכנתאות הבנק מאבד נתח שוק, למול הצמיחה של פועלים ודיסקונט שנכנסו תוך הואקום הזה כשנתח השוק של מזרחי ירד ועמד על 33.5% לעומת 35.3% ב-2017. הבנק פחות אגרסיבי מבעבר במשכנתאות ולא פעם התמחור שמציע בשנתיים האחרונות יקר למול המתחרים שמתאמצים לצמוח בתחום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מזרחי טפחות
צילום: אבי מועלם
מומלצים