שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים"

  בעקבות הפסקת אספקת הקנאביס הרפואי על ידי חברת תיקון עולם ובשל קשיים להעביר מטופלים לחברות אחרות מאות חולי נותרו ללא טיפול. "משחקים בנו כמו כדור פינג-פונג. התיישבתי על מדרגות ביה"ח ופרצתי בבכי. אני מתחננת שתעזרו לבעלי לא לסבול". משרד הבריאות: "אירועים אלה מהווים הדגמה נוספת בצורך בהשלמת הרפורמה בקנאביס"

  "התיישבתי על מדרגות בית החולים ובכיתי" - האזינו לתלונות הקשות:

   

   

  א' אובחן כחולה סרטן לפני חמש שנים. רופאיו העריכו כי יש לו תשעה חודשים לחיות. רעייתו מתארת שהוא ניצח את התחזית הקודרת של הרופאים רק

  בזכות שמן קנאביס בריכוז גבוה. החודש הופסקה אספקת הקנאביס הרפואי של חברת "תיקון עולם" וא', כמו גם מאות חולים אחרים, נותר ללא טיפול.

   

  "שמן הקנאביס החיה את בעלי. זה הדבר היחיד שעוזר לכאבים האדירים שלו. למה מתעללים באדם ברגעים האחרונים של חייו?", מטיחה האישה בקול חנוק מדמעות, "הוא זקוק לשמן כמו אוויר לנשימה. משחקים בנו כמו כדור פינג-פונג – מבית החולים למשרד הבריאות, ממשרד הבריאות לבית החולים. התיישבתי על מדרגות בית החולים ופרצתי בבכי. אין עם מי לדבר, אין לאן לפנות, אני אובדת עצות".

   

  קיראו עוד:

  מחקר ענק: מה בדיוק מריחואנה עושה לגוף שלך

  האם קנאביס רפואי יכול לעזור לחולי המיגרנה?

  "בלי הטיפול ימיי ספורים": זעמם של מטופלי הקנאביס התפרץ בכנסת

   

  קנאביס רפואי (צילום: EPA)
  החברה הודיעה כי לא יהיה באפשרותה לספק לחולים את הקנאביס הרפואי (צילום: EPA)

   

  א' טופל בקנאביס רפואי במינון של 180 גרם בחודש שניתן לו על ידי ד"ר יונתן (ג'וני) גרינפלד, נוירו-אונקולג מבית החולים אסף הרופא. בחודש שעבר הודיעה האחראית על הספקת הקנאביס של א', חברת תיקון עולם, כי החל מאמצע חודש מרץ ולמשך ארבעה חודשים לכל הפחות, לא יהיה באפשרותה לספק לחולים את הקנאביס הרפואי.

   

  רבים ממטופלי החברה הועברו באופן אוטומטי לספקיות אחרות, אך מאות חולים, שאספקת הקנאביס הרפואי שלהם אזלה בסוף החודש, נותרו ללא מענה.

   

  "אפנה לשוק השחור"

  זוהרית חואטו בת ה-34 לקתה בסרטן מסוג לימפומה. אחרי שטיפולים כימותרפיים בלמו את התפשטות הגידול, אך לא העלימו אותו, החלה זוהרית טיפול בשמן ממיצוי הקנאביס. "אין לי ספק שהשמן הוא שהבריא אותי. הוא העלים את שאריות הגידול", מתארת הצעירה, "הטיפולים הכימותרפיים גרמו לי לכאבים בלתי ניתנים לתיאור ברגליים. לפני הקנאביס הרפואי הייתי מקבלת משככי כאבים אופיאטיים במינון שמתאים לאדם ששוקל 90 ק"ג כשהמשקל שלי הוא 46 קילו. לא הצלחתי ללכת בגלל הכאב".

    

  זוהרית מתארת כי מלאי הקנאביס הרפואי שלה עתיד להסתיים בעוד כשלושה ימים. "נשלחתי לאסף הרופא כדי להעביר את המרשם שלי לספק אחר. בבית החולים אמרו ל שאין באפשרותם לטפל בי כי משרד הבריאות אוסר עליהם לטפל בחולים שלא קיבלו את הטיפול האונקולוגי באסף הרופא. נשארתי בלי כלום. אני לא יודעת מה אני אמורה לעשות.

   

  "אני תלויה בקנאביס. או שאבקש נדבות מחולים אחרים או שאפנה לשוק השחור. משרד הבריאות לא השאיר לי ברירה אלא לעבור על החוק. הם הפכו אותי לעבריינית רק כי אני רוצה להיות בריאה".

   

  אשתו של א' מתארת את התסכול העצום שהיא ובני משפחתה חווים: "אני מאוד ציונית. שלושת הבנים שלי היו בקבע. הם נתנו הכל למדינה. בעלי עבד בשירות המדינה. היום אני שואלת בשביל מה? הוא לא אוכל בלי השמן. בבית החולים העמיסו עליו חמישה סוגים של משככי כאבים. האופיאטיים גמרו אותו. כשהוא התאושש הוא אמר לבת שלי 'אני לא יודע מה עשו לי, אבל זה היה נורא'. אני לא צעירה. עברתי את כל מהמורות החיים. תנו לנו להילחם במחלה בשקט ולא בבירוקרטיה. תעזרו לבעלי לא לסבול ברגעי חייו האחרונים, זה כל מה שאנחנו מבקשים".

   

  "מתעללים בחסרי ישע"

  עורכת הדין מרים בריינין, הגישה בשם מטופלים שלא קיבלו את אספקת הקנאביס הרפואי עתירה לבית המשפט, בה דרשה ממשרד הבריאות לכבד את המרשמים של החולים. "מאז שהגשתי את העתירה אני מקבלת פניות של חולים שלא מקבלים את הטיפול. מדובר במאות חולים", מפרטת עו"ד בריינין ומוסיפה: "מדובר באנשים שגוססים. חולים שאין להם דקה לבזבז, סובלים לחינם".

   

  עו
  "משרד הבריאות מצפצף על צו ביהמ"ש", עו"ד בריינין

   

  "בית המשפט העניק צו ארעי שהורה למשרד הבריאות להעניק את הטיפול למנוע את הפגיעה האנושה בחולים, אבל במשרד הבריאות מצפצפים על ההחלטה", מאשימה עורכת הדין, "מתן צו ארעי היא החלטה שבית המשפט לא מקבל בנקל.

   

  "בגלל שמשרד הבריאות לא מכבד את הצו לא נותרה לי ברירה אלא להגיש לבית המשפט בקשה לפי חוק ביזיון בית המשפט. משרד הבריאות מתעלל בחסרי ישע. אלו מילים בוטות, אבל אין לי דרך אחרת לתאר את הנעשה".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "חברת תיקון עולם כפי שדיווחה ליחידה לקנאביס רפואי צופה מחסור משמעותי במוצרי קנביס רפואי (תפרחות וגליליות). יצוין, כי המחסור מתמקד בתפרחות. לא צפוי מחסור באספקת השמנים.

   

  "לאור דיווח החברה ליחידה, החברה הונחתה כי עליה לנקוט בצעדים הבאים:

  1. מסירת הודעה לציבור המטופלים על המחסור הצפוי במלאים אצלה וסיוע למטופלים במעבר לספק אחר.

   

  2. המשך אספקת תפרחות הקנביס בהתאם לרישיונות הקיימים שבידי המטופלים עד גמר המלאי אשר כפי שנמסר בדיווח החברה לציבור – מספיק עד ליום 15.3.19.

   

  "במקביל היחידה נערכת להקל ככל האפשר על הליך המעבר והסבת רישיונות בין הספקים. אירועים אלה מהווים הדגמה נוספת בצורך בהשלמת הרפורמה בקנאביס ומעבר למצב בו מוצרי קנביס ינופקו בבתי מרקחת בלבד".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קנאביס רפואי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים