שתף קטע נבחר

נתניהו: "מערכה רחבה בעזה - רק אחרי שנמצה את כל האפשרויות"

בטקס חנוכת מקטע חדש בכביש 6, התייחס נתניהו למתיחות בדרום: "מהדקים את הטבעת". צה"ל הטיל עוצר יציאות על הלוחמים בדרום. רה"מ לא אישר את הדיווחים על התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה, אך אמר כי ישראל לא תקבל את ניסיונות ההתבססות האיראנית במדינה

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בצהריים (יום ה') כי ישראל תיכנס למערכה צבאית ברצועת עזה רק אם תמצה את כל האפשרויות האחרות. דבריו מגיעים ברקע החשש להסלמה בסוף השבוע בעקבות הפגנות ההמונים שצפויות בשבת בגבול הרצועה - והמגעים מול חמאס להבנות רגיעה.

 

נתניהו, שדיבר בטקס חנוכת המקטע החדש והצפוני ביותר של כביש 6, אמר כי הגיע לאירוע מגבול רצועת עזה, שם נפגש עם מפקדים בשטח. "אנחנו מהדקים את טבעת הביטחון סביב רצועת עזה. בימים האחרונים הנחיתי לעבות כוחות, להוסיף כלים ולהיות מוכנים למערכה רחבה. ידעו כל אזרחי ישראל, שאם נידרש למערכה רחבה, ניכנס אליה חזקים ובטוחים לאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות".

 

שעה לאחר מכן, צה"ל הודיע על השלמת ההיערכות המבצעית לאירועי יום האדמה, והתקדמות במוכנות לקראת הסלמה אפשרית בעקבות תקריות אלימות ואירועי טרור. דובר צה"ל מסר כי בשל המתיחות הוטל עוצר יציאות מלא של כלל הכוחות הלוחמים לפיקוד הדרום, ובמקום נפרסה מפקדת אוגדה, שלוש חטיבות וכוח ארטילריה.

בנימין נתניהו (צילום: גיל נחושתן)
"ניכנס למערכה בעזה רק אם נמצה את שאר האפשרויות". נתניהו, היום בצהריים(צילום: גיל נחושתן)

 

בנימין נתניהו (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

עוד נמסר כי "במהלך היום התקיימה סדרת דיונים בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי שבמסגרתם בוצעה הערכת מצב, דיוני תרחישים ואישור פקודות אופרטיביות לתרחישים שונים".

 

ראש הממשלה לא אישר אמנם בדבריו את הדיווחים על תקיפה ישראלית של מחסני נשק איראניים באזור חאלב שבסוריה, אך אמר כי "הפעילות שלנו נגד הניסיון של איראן להתבסס צבאית בסוריה ולהכניס אליה נשק מתקדם, נמשכת כל העת". הוא הוסיף כי "איראן מנסה כל הזמן להכניס לסוריה טילים מדוייקים ארוכי טווח, מאוד מתקדמים, מאוד קטלניים. איננו מוכנים לקבל זאת".

 

בטקס השתתף גם שר התחבורה ישראל כץ, ששב על הרמיזות שלו מוקדם יותר היום בנוגע לתקיפה: "מקורות זרים פרסמו שתקפנו בסוריה, אולי הם יודעים על מה הם מדברים. שם זה אתגר הרבה יותר קשה מבחינה צבאית מאשר בעזה, אבל עזה יותר מורכבת וצריך לפעול בה בצורה חכמה ונכונה - ולא נרחיב כעת".

 

נתניהו טען בדבריו כי המקטע החדש, שאורכו 16 ק"מ ואשר מחבר בין מחלף העמקים (ג'למה) למחלף סומך, הוא המשך של "מהפכת התחבורה שאנו מחוללים בעשור האחרון, שלא עוצרת אפילו לא לרגע".

 

תקיפה אווירית על מחסני תחמושת בחלב, סוריה ()
תיעוד התקיפה בחאלב. נתניהו לא אישר כי ישראל תקפה, אך הדגיש: "פעילותנו נגד איראן בסוריה נמשכת כל העת"

"ב-10 השנים הללו הפכנו את ישראל למדינה מחוברת, נגישה, מתקדמת כפי שמעולם לא היה בתולדותינו", אמר נתניהו. "זה קורה על הקרקע, זה קורה באוויר עם מדיניות השמיים הפתוחים. זה קורה בים עם הנמלים החדשים שבונים בחיפה ואשדוד. אי-אפשר להשוות את מה שעשינו למה שהיה בעבר. אני אגלה לכם סוד - אנחנו מתכוונים להמשיך בעשייה הגדולה הזאת עוד שנים רבות".

 

נתניהו הוסיף כי המקטע החדש, שצפוי להיפתח מחר בבוקר, מביא "בשורה עצומה לתושבי הצפון, הקריות, העמקים והגליל המערבי" וכי פתיחתו היא חלק ממימוש "חזונו" לביטול הפריפריה. "המקטע החדש הזה יביא להקלה בגודש התנועה, וזיכרו שרק לפני כמה חודשים חנכנו את המקטע הקודם, מקטע יקנעם בכביש 6 שמתארך צפונה ב-21 ק"מ".

 

"מפעם לפעם אני שומע את המשפט - הארץ שינתה את פניה", הוסיף ראש הממשלה. "בדרך כלל זה נאמר בפנים נפולות מטעמים פוליטים ולא ענייניים. אני אומר היום במנהרת רכסים - דווקא בפנים צוהלות - הארץ ועוד איך שינתה את פניה. מעולם לא היה פיתוח כזה. מעולם לא היה מצב עוצמתי כזה בביטחון, כלכלי טוב כל כך, עבודה כזאת בתשתיות, בתחבורה, בתיירות, בתרבות ובכל תחום".

 

המקטע החדש שנפתח בכביש 6 צפון ליד יקנעם (צילום: עידו ארז)
המקטע החדש בכביש 6(צילום: עידו ארז)

 

 

הטקס נערך במנהרות רכסים בקטע החדש, ליד קריית אתא, שהן צמד המנהרות הארוכות ביותר בכביש 6, באורך של כ-2.5 ק"מ. באירוע השתתפו גם ראשי חברת כביש חוצה ישראל, המנכ"ל דן שנבך והיו"ר חוסאם בשארה.

 

עם פתיחת התוספת הצפונית יהיה אורכו של כביש 6 קרוב ל-200 ק"מ ונסיעה עליו תתאפשר מאזור הקריות עד מבואות באר שבע. השלוחה המזרחית יוצאת מאזור טבריה בכביש 77 המחודש, משם ניתן לנסוע למחלף תל קשיש ולהתחבר לכביש 6 החדש.

 

בשלב זה, לא נבנה המשך לכביש אולם הוא מתוכנן להגיע בעוד מספר שנים לצומת אחיהוד ולאזור כברי ושלומי. בחודש נובמבר האחרון נפתח קטע נוסף של הכביש, בין יקנעם לתל קשיש, ואורכם של שני הקטעים ביחד 21 ק"מ.

המקטע החדש שנפתח בכביש 6 צפון ליד יקנעם (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

המקטע החדש בכביש 6 צפון ()
המקטע החדש בכביש 6 צפון

תעריפים במקטעי כביש 6 לצפון  ()

גם מקטע הכביש החדש, שהוקם על ידי חוצה ישראל באמצעות החברות שפיר ופיצרוטי האיטלקית, יהיה כביש אגרה.

 

הוא מקצר את הנסיעה מהקריות והגליל המערבי לא רק בקילומטרים רבים, אלא גם ברמזורים. בקטע שבין מחלף סומך למחלף העמקים יש כיום שישה רמזורים שייחסכו - באחד האזורים הצפופים והפקוקים בצפון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
"מהדקים את הטבעת סביב הרצועה". נתניהו
צילום: גיל נחושתן
מומלצים