שתף קטע נבחר

לקראת סופ"ש מתוח: "בעזה מאוכזבים מחמאס, הצעדות לא הביאו כלום"

חמאס הצליח לדכא את המחאה העממית נגדו, ובמערכת הביטחון מזהים עלייה בייאוש של תושבי רצועת עזה, שעלולה להוביל לפגיעה בישראל. גורם ביטחוני בכיר: "אם נפתח את המעברים - כולם ירוצו לישראל"

 

פלסטינים ליד ביתם ההרוס (צילום: רויטרס)
הייאוש והפחד ברצועת עזה גובר(צילום: רויטרס)

אירועי השבוע האחרון בדרום והחשש ממלחמה נוספת בדרום העלו את רף המחנק וחוסר התקווה ברצועת עזה, שעלולים להתפוצץ בסופו של דבר על ישראל. במערכת הביטחון הבחינו שפלסטינים רבים לא שלחו השבוע את ילדיהם למוסדות החינוך ברצועה, למרות שלא הוכרזה שביתה במערכת החינוך.

 

בנוסף, סגירת מעבר כרם שלום בתחילת השבוע ועצירת הזרמת הדלק הקטארי לרצועה צמצמה את אספקת החשמל לבתים לסבב של ארבע עד שש שעות, במקום שמונה שעות.

רצועת עזה במספרים ()

 

 

"העזתים בקושי מסיימים את היום, כבר לא מאמינים שיגיעו הקלות כשהם רואים את המשלחות נכנסות לרצועה", אמר אמש (ה') גורם ביטחוני בכיר ל-ynet. "יש פחד ואנשים מפחדים להסתובב ליד המחנות של חמאס כשצה"ל תוקף".

 

הגורם הוסיף: "הסחורות לא נכנסות לרצועה ויש מי שמנצל זאת בעזה כדי להעלות מחירים, למרות שגם ככה כמעט אין כסף לאנשים כדי לקנות. השבוע האחרון גרם למצב הכלכלי בעזה ללכת אחורה. גם צמצום מרחב הדיג מקשה".

מצב המים והחשמל ברצועת עזה ()
 

 

 

ההסלמה הביטחונית והעימות המסתמן עם ישראל כמעט השכיחו לגמרי את המחאה האזרחית הפנימית נגד חמאס מלפני שבועיים, שנבעה מהמשבר הכלכלי המחריף. "זו הייתה מחאה אותנטית, אבל פתח והרשות הפלסטינית רכבו עליה וחמאס, עם המעצרים הרבים, הצליח לדכא אותה", ציין הגורם.

 

"המצב בעזה כה מייאש שאם נפתח את המעברים אז כולם שם ירוצו לישראל", הוא הוסיף. "יש שם אכזבה מחמאס כי הם רואים שהצעדות הרבות לגדר לא הביאו להם כלום. כשהם רואים משלחות שנותנות להם תרומה זה בשבילם כמו אלוהים".

סיוע הומניטרי לרצועה ()
בינתיים המראות בכבישי עוטף עזה מתחילים להזכיר יותר ויותר את הימים שקדמו למבצע צוק איתן. עשרות מובילים גדולים משנעים נגמ"שים וטנקים לשטחי הכינוס, בזמן שהמג"דים והמח"טים מתכנסים לדיוני אישורי תוכניות ורענון הפקודות לתמרון קרקעי.

 

בזמן שהמשא ומתן בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרים, בניסיון להגיע להסדרה או לפחות להרגעת השטח מגיע לשיא, צה"ל מפרסם גם הערב תמונות וסרטונים של הכנת הכוחות וליווי המפקדים הבכירים בשטח, בהם סגן הרמטכ"ל אלוף אייל זמיר.

כוחות צה
כוחות צה"ל נערכים סמוך לרצועה(צילום: אבי רוקח)

כוחות צה
(צילום: אבי רוקח)

כוחות צה
(צילום: אבי רוקח)

כוחות צה
(reuters)

כוחות צה
(צילום: רויטרס)

פריסת כוחות צה
(צילום: יואב זיתון)

 

 

אתמול כוחות צה"ל השלימו את ההיערכות המבצעית לאירועי יום האדמה וממשיכים בקידום המוכנות לקראת הסלמה אפשרית בעקבות התחממות הגזרה בשבוע האחרון.

 

בנוסף, אתמול התקיימה סדרת דיונים בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי שבמסגרתם בוצעו הערכת מצב, דיוני תרחישים ואישור פקודות אופרטיביות לתרחישים השונים.

כמו כן, הוחלט על עוצר יציאות מלא של כלל הכוחות הלוחמים שמוקצים לפיקוד הדרום.

 

כמה מהתנאים שנידונים במשא ומתן בין ישראל לחמאס נחשפו בשיחה של מקור שבקיא בפרטים לביטאון חמאס בעזה. לפי המקור, ישראל אישרה באופן ראשוני להגדיל את כמות המשאיות שיביאו סחורה לעזה וכן להעלות את כמויות היצוא מעזה. בנוסף ישראל אישרה באופן ראשוני הקלות בקו החשמל וכן מכירת סולר לתחנת הכוח בעזה ללא תשלום מסים.

 

שני נושאים שנמצאים במחלוקת בין הצדדים הם כמות החומרים האסורים לשימוש ברצועה וכן ההגבלות על אזור הדיג. המקור הוסיף שקיים לחץ לכפות על ישראל להפסיק את השימוש בכדורים חיים נגד המפגינים. גורמים יודעי דבר מסרו לעיתון כי ישנה הבטחה שהמענק הקטרי ימשיך להיכנס לעזה עד סוף השנה.


פורסם לראשונה 28/03/2019 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אישה פלסטינית בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים