שתף קטע נבחר

הנייה: התגובה לדרישותינו תקבע את ההתנהלות ב"צעדת המיליון"

ברקע מתיחות השיא בגבול עזה, מנה מנהיג חמאס כמה מתנאי הארגון לאפשרות של רגיעה: הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה, פתיחת המעברים והגדלת שטח הדיג נכללות ברשימת הדרישות. הנייה איים: "כל האופציות מונחות על השולחן, לא נהסס לקבל החלטה שתשרת את עמנו"

 

איסמעיל הנייה חמאס ניצחון וי ליד ה לשכה שלו נהרסה הפצצות צה
הנייה השבוע ליד הריסות לשכתו שהופצצה על ידי צה"ל

מגלגל את הלחץ לכיוון ישראל: מנהיג חמאס איסמעיל הנייה התייחס בצהריים (יום ו') למשא ומתן שמתקיים בין ארגונו לישראל בתיווך מצרים להשגת הסדרה או לפחות הרגעה. "אנו פועלים עם אחינו המצרים כדי להשיג פתרון למשבר ההומניטארי בעזה, באופן שיבטיח את סיום סבלם של אנשינו וביסוס כבודם בארצם.

 

200 צלפים ואלפי לוחמים: מתיחות שיא בגבול עזה

 

"כל זאת באמצעות ההגעה להבנות רציניות שיכובדו על-ידי האויב, הכוללות במיוחד את הצורך להפסקת האש והתוקפנות, הכנסת סיוע הומניטארי וביצוע פרויקטים, פתיחת המעברים והגדלת שטח הדיג, תוכניות תעסוקה וטיפול בבעיות החשמל ועוד, באמצעות הסרת המצור מעל רצועת עזה".

 

כוחות צה
כוחות צה"ל בכוננות בגבול עזה(צילום: רויטרס)

הנייה אמר עוד: "אנו ממשיכים היום בשיחות המרתוניות שנמשכות עוד משלשום עם אחינו המצרים ובהשתתפות הפלגים. אנו משלימים את הדיונים הקודמים על מנת להשיג את המטרה. אנו ניצבים בפני צומת דרכים ובחינה מעמיקה של עמדות ישראל ותגובתה לדרישות של עמנו.

 

"לאור זאת תיקבע הדרך לפיה יתנהל המצב בשעות הקרובות ב'צעדת המיליון' של יום האדמה מחר. אנחנו נמצאים בישורת האחרונה שתוצאותיה יהיו בעלות השפעה רצינית על קבלת ההחלטות של חמאס והפלגים, ובעיקר של העתיד לבוא. כל האופציות מונחות על השולחן".

 

מנהיג חמאס הוסיף בהתייחסו למאמצי הרגיעה כי "אנו ממשיכים בתיאום האינטנסיבי עם אחינו בקטאר בכל הנוגע לתפקידה להקלת המצור ושיקום הרצועה. הם ממשיכים במאמצים שלהם להשיג את המטרה הזאת, באמצעות שיחות ותיאום עם כל הגורמים הנוגעים בדבר והסיוע הכספי האדיר שלהם. אנו גם מנהלים שיחות עם האו"ם שלו תפקיד חשוב בעניין זה.

 

"השיחות המתנהלות כעת עוסקות גם בסוגיית האסירים וההתפתחויות האחרונות בבתי הסוהר. גם סוגיית ירושלים ובאב א-רחמה נמצאות על שולחן הדיונים. אנו מוכנים לכל התרחישים ולכל החלופות, ולא נהסס לקבל את ההחלטה שתשרת את האינטרסים של עמנו ושתשקיע את הקורבנות בנפש שהקריבו צעירינו בצעדות השיבה והסרת המצור".

חיילים בכוננות בגבול רצועת עזה (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

חיילים מתכוננים לגשם בגבול רצועת עזה (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

חיילים מתכוננים לגשם בגבול רצועת עזה (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

דבריו של הנייה נאמרו ברקע ההיערכות של אוגדת עזה לתת מענה מרבי להפגנות שצפויות בסוף השבוע בגבול רצועת עזה. כ-200 צלפים ואלפי לוחמים מיחידות העילית של צה"ל, גדודי תגבור וכוחות תצפית מהקרקע ומהאוויר אמורים לתת מענה אל מול המחאות האלימות שצפויות מחר במסגרת ציון שנה ל"צעדות השיבה" וציון יום האדמה הפלסטיני. גם היום צפויות הפרות סדר לאורך הגבול, אם כי בהיקפים נמוכים יותר.

 

לפי הערכות בישראל, בין 40 ל-60 אלף פלסטינים יגיעו לגבול מחר - מספרים דומים לאלה שלקחו חלק במהומות ימי הזעם לפני כשנה.

 

גם אם יושג הסדר עד שעות הערב, ייתכן שהוא לא יספיק למנוע את ההתפרצות האלימה מחר. לפי ההערכות בישראל, אף על פי שחמאס מוביל ביד רמה את ארגון ההפגנה ההמונית מול הגדר, הוא כבר לא יוכל לשלוט באלה שיבחרו להסתער לעבר הגדר בניסיון לפרוץ אותה ולהתעמת עם כוחות צה"ל הרבים.

 

מיקומי המאהלים שנפרסו לטובת ריכוז המפגינים חשובים גם הם. ייתכן שחמאס לא יספיק כבר להרחיק אותם על מנת להנמיך את גובה הלהבות.

חיילים מתכוננים לגשם בגבול רצועת עזה (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

חיילים מתכוננים לגשם בגבול רצועת עזה (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההבנה כאמור בישראל היא שחמאס לא מעוניין כעת בעימות נרחב או במלחמה. ואולם, מנהיגו הצבאי יחיא סינוואר, בעל המילה האחרונה במשא ומתן עם ישראל, מחויב להביא לעמו הישג כלשהו שטרם נראה. במערכת הביטחון אף קיים תרחיש מרכזי, שלפיו ייעשה ירי של צלפים לעבר לוחמי צה"ל בסמוך לגדר.

 

במערכת הביטחון מעריכים כי המפתח להרגעה הוא כלכלי-אזרחי, לנוכח המצוקות הגוברות בשטחי הרצועה. גם אם ההישג של חמאס יהיה מוגבל, כמו למשל הכנסת עוד כסף מזומן מקטאר, הדבר עשוי להיחשב כניצחון זמני שיובל לשטקט יחסי בשטח, לפחות לשבועות הקרובים.

 

בישראל לוקחים בחשבון שחמאס אינו השחקן היחיד על המגרש העזתי: למרות התיאום בין ארגון הטרור השולט ברצועה ליתר הפלגים, גם ביחס למשא ומתן מול ישראל, החשש הוא שאחד מהארגונים האחרים, בעיקר הג'יהאד האיסלאמי, יבקש לגבות מחר מחיר מישראל. המחיר יכלול פיגוע על הגדר או ירי של מטח רקטות אם ההפגנות על הגדר ייצאו משליטה ויסתיימו בכמות דו-ספרתית של הרוגים פלסטינים.

 

 

ביום רביעי אמד הנייה מקרוב את חורבות לשכתו שהופצצה על ידי חיל האוויר במסגרת התגובה לפגיעה ישירה של רקטה במושב משמרת בשרון. "ההתנגדות אמרה את דברה וישראל הבינה את המסר", טען מנהיג חמאס שסימן "וי" ברקע ההריסות.

 

הנייה אמר אז עוד: "אני מברך את כל הצדדים שסייעו להפסקת היהירות הציונית נגד רצועת עזה. נשקם את מטה הנהגת הארגון - הוא סמל לעמידה האיתנה ולגבורה. אני קורא לכל בני העם הפלסטיני: בפנים, בחוץ ובגדה לצאת ביום האדמה ולהשתתף ב'צעדת המיליון'". .

 

בעקבות דברי מנהיג חמאס, מסר גורם מדיני בירושלים ל-ynet: "כדאי שהנייה ימצא משרד חדש לפני שהוא מתרברב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה ליד הריסות לשכתו בעזה
מומלצים