שתף קטע נבחר

ארדואן הפסיד את אנקרה ועל סף הפסד באיסטנבול

מכה סמלית לנשיא טורקיה בבחירות המקומיות: הבירה, שבה החזיק המחנה האיסלאמיסטי שלו 25 שנה, עברה לידי האופוזיציה, ובאיסטנבול נמצא מועמדו בפיגור קטן לקראת תום ספירת הקולות. ארדואן לא מתרגש: "זה קורה בדמוקרטיות, נתקן ליקויים"

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: MCT)
ארדואן מתמודד עם הפסד נדיר(צילום: MCT)

אחרי 25 שנים שבהן החזיק המחנה שלו בבירת טורקיה, מסתמן כי מפלגת השלטון של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הפסידה את אנקרה ונחלה הפסדים נוספים בבחירות המקומיות. כך עולה מתוצאות לא-סופיות שהתפרסמו במדינה הלילה והבוקר (יום ב'). בעיר הגדולה ביותר, איסטנבול, המרוץ לראשות העיר צמוד למדי: הבוקר הודיעה ועדת הבחירות כי מועמד האופוזיציה שם צועד ביתרון קטן על פני מועמד מפלגתו של ארדואן – 4.16 מיליון קולות לעומת 4.13 מיליון.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

בבחירות, שהוצגו כ"משאל עם" על ארדואן בצל המשבר הכלכלי שפקד את המדינה, ההפסד המסתמן באנקרה הוא מכה סמלית לארדואן, ששולט בטורקיה כבר 16 שנים. הפסד באיסטנבול, שגם בה מחזיק המחנה שלו כבר 25 שנה, ושבה החל ארדואן את דרכו הפוליטית כראש עיר בשנות ה-90, יהיה מכה קשה עוד יותר.

תומכי ארדואן באיסטנבול (צילום: EPA)
למרות שמפלגתו נחלה הפסדים, תומכי ארדואן חגגו(צילום: EPA)

ארדואן ואשתו בפני תומכים באנקרה (צילום: רויטרס)
"ניצחנו אבל גם הפסדנו בכמה ערים". ארדואן יצא מלווה ברעייתו אמין לנאום בפני תומכים באנקרה(צילום: רויטרס)

הבחירות המקומיות בטורקיה  (צילום: AP)
כרזה עם תמונתו של ארדואן בעצרת תמיכה בנשיא(צילום: AP)

מספירת יותר מ-90% מ-194 אלף הקלפיות בטורקיה עלה לפנות בוקר כי מפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלאמיסטית (AKP) של ארדואן זכתה בכמעט 45% מהקולות בכלל המדינה. לפי הערוץ הממלכתי TRT, מפלגת העם הרפובליקנית (CHP), מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה, קיבלה כ-30% מהקולות.

 

למרות שהפסידה במניין הקולות הארצי, האופוזיציה השיגה כאמור ניצחונות חשובים, בין היתר בבירה אנקרה. המועמד שלה בעיר, עורך דין בן 63 בשם מנסור יבס, קיבל יותר מ-50% מהקולות לפי TRT.

תומכי ארדואן באנקרה (צילום: רויטרס)
תומכי ארדואן בבירה(צילום: רויטרס)

תומכי ארדואן באנקרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תומכי ארדואן באנקרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מהתוצאות הלא-סופיות עולה עוד כי האופוזיציה הגדילה את מספר הערים בשליטתה מ-14 בבחירות הקודמות בשנת 2014 לכ-20 כעת. "היסטוריה נכתבת כעת באנקרה", אמר סגן מנהיג מפלגת האופוזיציה האלוק קוק, בפני אלפי תומכים שהתאספו מחוץ למטה המפלגה בבירה.

 

בעיר הגדולה בטורקיה, איסטנבול, מתנהל כאמור קרב צמוד בין מועמדו של ארדואן, ראש הממשלה לשעבר בינאלי יילדרים, לבין מועמד האופוזיציה אקרם אימאמולו.

תומכי מפלגת האופוזיציה, ה-CHP, באנקרה (צילום: רויטרס)
תומכי מפלגת האופוזיציה, ה-CHP, באנקרה(צילום: רויטרס)

תומכי ארדואן באנקרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מועמד האופוזיציה באיסטנבול, אקרם אימאמולו (צילום: AFP)
מועמד האופוזיציה באיסטנבול, אקרם אימאמולו(צילום: AFP)

מועמד האופוזיציה בטורקיה בבירה אנקרה, מנסור יבס (צילום: AP)
מועמד האופוזיציה באנקרה, מנסור יבס(צילום: AP)
 

יילדרים הספיק כבר להכריז בלילה על ניצחונו, אך יריבו הטיל בכך ספק וטען כי ההכרזה נעשתה ב"חיפזון". בהמשך הכריז גם אימאמולו על ניצחונו, וטען כי הפרש הקולות בין השניים גדול מכדי שהתוצאה תשתנה.

 

לאחר היוודע התוצאות הראשוניות יצא ארדואן לנאום בפני תומכיו באנקרה ואמר אמנם כי מפלגתו תערער על התוצאות "היכן שהדבר יידרש", אך הכיר בכך שהיא נחלה הפסדים. "עלינו לקבל את זה שניצחנו והפסדנו בכמה ערים. זה הכרח בדמוקרטיות", אמר. בניגוד למועמדו באיסטנבול, ארדואן ציין כי ייתכן שמפלגתו הפסידה בבחירות לראשות העיר שם.

ארדואן ואשתו בפני תומכים באנקרה (צילום: AP)
ארדואן ואשתו באנקרה(צילום: AP)

ארדואן ואשתו בפני תומכים באנקרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

ארדואן אמר כי "אם ישנם ליקויים, חובתנו לתקנם", והבטיח להתמקד כעת בשיקום הכלכלה, עד לבחירות הכלליות בשנת 2023. "אין לנו בחירות 4.5 שנים", ציין. הוא שב וטען כי הקשיים הכלכליים של ארצו נובעים מהתקפות של המערב. "נהפוך את הכלכלה הטורקית לעמידה יותר בפני מתקפות", הוסיף.


לפני הבחירות ערך ארדואן כ-100 עצרות ברחבי טורקיה, וביומיים שלפני פתיחת הקלפיות לבדם נאם 14 פעמים בשכונות שונות של איסטנבול. הוא תיאר את הבחירות כבחירה קיומית עבור טורקיה, והציג את מתנגדיו כתומכיהם של טרוריסטים שמטרתם להחריב את המדינה. הוא הזהיר שאם האופוזיציה תנצח באנקרה – התושבים "ישלמו מחיר יקר".

טורקיה בחירות רשויות מקומיות רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: EPA)
יותר מ-190 אלף קלפיות. בוחרים בטורקיה(צילום: EPA)

טורקיה בחירות רשויות מקומיות רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

טורקיה בחירות רשויות מקומיות רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: AP)
(צילום: AP)

יריביו של ארדואן דחו את הטענות שלו ואמרו כי הוא עצמו הוביל את המדינה למצבה הנוכחי. "הבחירות הן עניין של הישרדות? על מה אתה מדבר? אנחנו בוחרים ראשי ערים, איזה קשר יש לזה להישרדות המדינה?", שאל כמאל קליצ'דרולו, יו"ר מפלגת CHP, בעצרת באסקיסהיר. "אם שאלת ההישרדות עומדת על הפרק בטורקיה, זה בגללך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ארדואן מתמודד עם הפסד נדיר
צילום: EPA
מומלצים